Zorganizowali gminne grzybobranie

Nieco ponad 16 kilogramów grzybów, zaledwie w cztery godziny, zebrali uczestnicy I Przygodzickiego grzybobrania, na które wszystkich, którzy koniec lata zechcieli spędzić na łonie natury, zaprosił w sobotę Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach i Folwark Jeździecki „Jurand” w Przygodziczkach. W miejscowych lasach prym wiodą podgrzybki, jest wysyp prawdziwków, pysznią się dorodne koźlarze. Z kolei na łąkach nie trudno o kapelusz czubajki kani.

+

Poza wspólnym grzybobraniem na uczestników czekały zajęcia edukacyjne. Można było m.in. sprawdzić swoją wiedzę na temat grzybów jadalnych i trujących, lub pod okiem Beaty Kątnej wykonać woskowijkę (ekologiczne opakowanie do żywności).

Przez cały czas trwania imprezy serwowano swojskie jadło. Kulinarną atrakcją oprócz żurku, czy chleba „Baryczoka” okraszonego smalcem, okazał się sos grzybowy przyrządzony nad ogniskiem przez dyrektora GOK Roberta (Makłowicza) Kaczmarka. Okolicę można było zwiedzić z konnej bryczki powożonej przez Marcina Kątnego.

Najlepszych Grzybiarzy nagrodzono pucharami i scyzorykami do grzybów.
Jak bezpiecznie zbierać grzyby? „Najważniejsza zasada grzybiarza: zbieraj tylko znane grzyby, co do których nie masz wątpliwości” – przestrzega Agnieszka Kątna-Dolata – współorganizatorka przedsięwzięcia. „My postawiliśmy dziś na te najbardziej popularne i łatwe do rozpoznania” – dodaje.

Każdego roku w polskich lasach można znaleźć co najmniej 20 mln kg jadalnych grzybów – wynika z szacunków leśników. Zwracają uwagę, że Polacy mają łatwiejszy dostęp do grzybów niż obywatele innych krajów, bo w Polsce 80 proc. lasów jest własnością państwa.

Leśnicy przekonują, że Polska to prawdziwy raj dla grzybiarzy. W naszych lasach występuje ponad tysiąc jadalnych gatunków grzybów, choć najczęściej zbieramy tylko kilkanaście tych najpopularniejszych. Leśnicy ostrzegają przed zbieraniem grzybów nieznanych. Radzą, by w razie niepewności sięgnąć po atlas grzybów, który warto mieć przy sobie podczas grzybobrania.
Impreza w Przygodziczkach odbyła się w ramach 15 edycji Dni Karpia.

CZYTAJ  Dziś policyjny dron grasuje w Ostrowie

Za tydzień kolejna atrakcja – spacer z ornitologiem nad stawami rybackimi w Przygodzicach.

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
5
0
Napisz co o tym sądziszx