Rolnicy mogą bezpłatnie oddawać folie

Wszystko dzięki pozyskanej przez gminę dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Samorząd otrzymał 120 tysięcy złotych. Akcja jest całkowicie bezpłatna dla właścicieli gospodarstw.

+

W grudniu ubiegłego roku rolnicy z Gminy Ostrów Wielkopolski mogli zgłaszać chęć oddania folii oraz innych odpadów rolniczych: siatki, sznurka, opakowań po nawozach oraz typu Big Bag. Na podstawie zgłoszeń urząd gminy złożył wniosek do narodowego funduszu o dotację na utylizację odpadów.

– Otrzymaliśmy potwierdzenie, że dotacja została nam przyznana. W kwietniu podpisaliśmy umowę. Dzięki temu ruszyliśmy z odbiorem folii. Każdy rolnik, który wcześniej zgłosił chęć jej oddania, został poinformowany, gdzie należy dostarczyć odpady. Dla każdego rolnika wyznaczona została konkretna data. Chodziło o to, by uniknąć kolejek, ale też ze względu na panującą pandemię COVID 19 – mówi Monika Bednarek, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski.

To nie pierwsza tego typu akcja skierowana do rolników z Gminy Ostrów Wielkopolski. Wcześniej również mogli z niej skorzystać. Wówczas o dotację starały się firmy, które odbierały odpady bezpośrednio od rolników. W tym roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przygotował program na otrzymanie dotacji dla samorządów. Gmina Ostrów Wielkopolski skorzystała z tej szansy i pozyskała pieniądze. W ramach postępowania o udzielenie zamówienia publicznego wybrana została firma, która odbiera odpady i przekaże je do unieszkodliwienia.

– Akcja ma duże znaczenia dla ochrony środowiska. Odpady trafiają bowiem, tam gdzie ich miejsce. Przypuszczamy, że wcześniej większość z nich była palona w piecach – podkreśla Monika Bednarek, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Gminy Ostrów Wielkopolski.

CZYTAJ  Myślał, że oszuka policjanta na "poród dziecka"

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
14
0
Napisz co o tym sądziszx