10 „elektryków” w taborze MZK – kolejny już na miejscu

Udostępnij
Tweet

Pierwszy z kolejnych sześciu autobusów elektrycznych, które pojawią się niebawem na ostrowskich ulicach, trafił właśnie do zajezdni Miejskiego Zakładu Komunikacji, gdzie przechodzi konieczne testy. Pozostałe dostarczone zostaną już w przyszłym tygodniu.

+

Ilość ostrowskich „elektryków” zwiększy się zatem do 10.

– To sporo, zważywszy że we flocie MZK jest 58 wozów. Nowe autobusy to podwójny efekt ekologiczny – po pierwsze, brak emisji spalin, po drugie, zajmą one miejsce najstarszych pojazdów z około dwudziestoletnim stażem. „Elektryki” są zasilane ekologiczną energią z Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Nowe pojazdy są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – specjalnie wydzielone miejsca, funkcja obniżania podłogi przy podjeździe na przystanek, wysuwana rampa dla wózków inwalidzkich oraz dziecięcych, przyciski oznaczone są brajlem. Jest tu także głosowy system zapowiedzi przystanków. W każdym z autobusów umieszczono defibrylator.

Pojazdy są wyposażone w wewnętrzne monitory, dla bezpieczeństwa podróżujących zamontowane zostały kamery monitoringu. W autobusie można podładować sobie telefon. Kierowca ma do dyspozycji dotykowy kokpit, a także „przycisk napadowy”.

Producentem autobusów elektrycznych jest firma Solaris Bus & Coach. 12-metrowe, 3-drzwiowe autobusy mają 75 miejsc, w tym 24 siedzące o pełnowymiarowych fotelach pasażerskich oraz dwa miejsca dla osób niepełnosprawnych na wózkach z pasami bezpieczeństwa. Jego waga to 14 ton, a maksymalna prędkość to 80 km/h. Przewidywany zasięg na pełnym ładowaniu to około 170 km.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Wiadomo co wyrzucił przez okno podczas pościgu
Subskrybuj
Powiadom o
9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
9
0
Napisz co o tym sądziszx