OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Jak segregujemy bioodpady. Czego nie wrzucać?

Nowe zasady gospodarowania odpadami obowiązują od lipca. Są nimi obowiązkowa segregacja oraz wprowadzenie piątej frakcji odpadów komunalnych – bioodpadów. Jak mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego radzą sobie z tym wyzwaniem?

+

– Jest naprawdę dobrze. Od 1 lipca brązowe kubły zapełniają się trawą, liśćmi oraz obierkami z owoców i warzyw. Już podczas pierwszych odbiorów można zauważyć ekologiczną świadomość mieszkańców. Dodatkowo wprowadzenie nowej frakcji ułatwiło decyzję, tym ostrowianom, którzy wciąż rozważali założenie przydomowego kompostownika – informuje Mikołaj Kostka, zastępca prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego.

W przypadku zabudowy jednorodzinnej mieszkańcy mogą zdecydować o zagospodarowaniu bioodpadów we własnym zakresie, tzn. wyposażyć nieruchomość w przydomowy kompostownik i procesowi kompostowania poddać strumień powstających bioodpadów. Wówczas nie ma konieczności wyposażenia nieruchomości w pojemnik do zbiórki bioodpadów, a mieszkańcom docelowo będzie przysługiwać zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami.

– Niestety nadal są pewne nieprawidłowości. Do brązowych pojemników często trafiają bioodpady, ale w woreczkach foliowych. Pamiętajmy, że przed wyrzuceniem takiego odpadu do kubła, należy go wyjąć z rozkładającej się przez setki lat reklamówki. Efektem nieprawidłowego gospodarowania odpadami jest zanieczyszczenie danej frakcji, co wymusza dodatkową segregację, a nawet uniemożliwia recykling – dodaje Mikołaj Kostka.

Przypominamy, co można wrzucać do brązowego pojemnika. Są to (bez woreczków foliowych, reklamówek):

trawa,
liście,
rozdrobnione gałęzie,
resztki kwiatów ciętych i doniczkowych,
pozostałości roślinne,
obierki z owoców i warzyw,
przeterminowane owoce i warzywa,
skorupki jaj,
fusy po kawie i herbacie.

Do pojemnika nie wrzucamy:

mięsa,
kości,
odchodów zwierząt,
ziemi,
kamieni,
popiołu,
gotowanych owoców i warzyw,
zużytego oleju jadalnego,
chusteczek i ręczników papierowych,
naczyń jednorazowych,
resztek „poobiadowych”,
folii (reklamówek, worków).

Odbiór bioodpadów odbywa się zgodnie z harmonogramem, który przekazano mieszkańcom Ostrowa.

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
14
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x