Biskup Janiak atakuje Prymasa

Kaliski biskup Edward Janiak rozesłał do Księży Biskupów w Polsce list, który dotyczy prymasa Wojciecha Polaka, filmu dokumentalnego „Zabawa w chowanego” braci Sekielskich, a także Fundacji Świętego Józefa. List rzuca nowe światło na spory wewnątrzkościelne w kontekście filmu braci Sekielskich pt.: „Zabawa w chowanego”.

+

„Ekscelencjo,

Najdostojniejszy Księże Biskupie,

W ostatnim czasie moja osoba została zaatakowana w filmie „Zabawa w Chowanego”. W KAI ukazał się wywiad z Ks. abp Wojciechem Polakiem, gdzie ujawnia, że Jego stanowisko na temat filmu jest kwestią Jego sumienia. Kiedy przecież nie o to chodzi, bo jest to kwestia faktów – a nie sumienia. Uprzejmie proszę o przyjęcie mojego stanowiska popartego faktami.

Ks. abp Wojciech Polak w dzień przed ukazaniem się filmu „Zabawa w chowanego” udał się do braci Sekielskich (nie muszę informować, że są to wrogowie Kościoła i jak niskimi pobudkami się kierują, nie jest tajemnicą, ile otrzymali pieniędzy za nagranie tego filmu). Ks. Arcybiskup zlecił prawnikom Kurii Gnieźnieńskiej zadanie opracowania swojego stanowiska. Jest to kompromitujące, że Ks. Prymas w dzień przed uroczystością 100-lecia urodzin św. Jana Pawła II podaje wiadomość atakującą moją osobę jako bym miał ukrywać księdza pedofila. Owszem, zadzwonił do mnie i poinformował mnie o swoim zamierzeniu.

Wówczas powiedziałem, że jestem w posiadaniu całej dokumentacji dotyczącej suspendowanego ks. Arkadiusza H., którą wysłałem do Ojca Świętego i proszę aby się z nią zapoznał. Odpowiedział, że musi tak postąpić. Spytałem go, czy bez znajomości dokumentów może wydać oświadczenie, odpowiedział, że tak, ja muszę. Dzień później, 15 minut po emisji filmu, wydał swoje oświadczenie, że składa do Kongregacji pismo o zaniechaniu obowiązków ordynariusza i wydaje wyrok, że powinien być zdjęty z urzędu.

Warto przypomnieć również sytuację z Sesji KEP dnia 8-9 października 2019 rok, kiedy to Księża Biskupi większością głosów byli przeciwni powołaniu Fundacji św. Józefa. Jestem 24 lata biskupem i nigdy wbrew tajnemu głosowaniu, gdzie wynik był negatywny, nie zmieniono decyzji na pozytywny. Tym razem było inaczej. Wówczas wystąpiło dwóch biskupów, z Opola i Lublina, z głosem, żeby odstąpić od decyzji w głosowaniu, gdyż ks. Prymas już podał do publicznej wiadomości, że KEP zatwierdziła Fundację i podał jej skład zarządu, w którym była p. Titaniec. W tym momencie gdybyśmy to ujawnili, to dokładnie padły słowa: ks. Prymas byłby skompromitowany.

Ks. abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący KEP, zabrał wówczas głos i powiedział, że trzeba uniknąć takiej sytuacji i przystać na powstanie Fundacji św. Józefa. Mocno podkreślam, że nikt z Księży Biskupów nie jest za ukrywaniem księży pedofilów, nie ma dla nich miejsca w szeregach kapłańskich i wszyscy jesteśmy za tym, aby pomagać ich ofiarom. Jestem przekonany, że ks. abp Polak nie został wybrany za aprobatą większości członków KEP, gdyż jak pokazuje tworzenie Fundacji, było to działanie siłowe, aby uniknąć medialnych spekulacji lub porażki ks. abp Wojciecha Polaka.

Czynnością Delegata KEP jest ochrona dzieci i młodzieży we wspólnocie Kościoła Katolickiego oraz budowanie efektywnych struktur pomocy wspierających uzdrowienie osób zranionych i zapobieganie kolejnym przestępstwom wykorzystania seksualnego dla ochrony ofiar pedofilskich. W przypadku sprawy suspendowanego ks. Arkadiusza H.

Delegat KEP ks. abp. Wojciech Polak uczynił następujące kroki:

– uderzył w biskupa diecezjalnego i wydał na niego wyrok; mam nadzieję, że proces ujawni pełną prawdę i ukaże skalę kłamstw i naruszeń prawa w filmie;

– pomimo możliwości skonfrontowania informacji zawartych w filmie z krokami podjętymi przez diecezję kaliską, nie chciał zapoznać się z dokumentacją;

– wydał plakaty za pieniądze Fundacji, które w odbiorze społecznym zostały źle przyjęte przez wiernych, a na małych parafiach były zgorszeniem.

W moim odczuciu sprawcą ogromnego zamieszania i uderzeniem w wizerunek Kościoła w ostatnich dniach jest działanie ks. abp Wojciecha Polaka. Wierzę, że prawda wyjdzie na jaw, zwłaszcza, że istnieją zapisy wszystkich rozmów z Panią Martą Titaniec. Wcześniej atakowano Ks. Dyrektora Caritas Polska, dzisiaj mnie, a jutro może to być następny z Księży Biskupów.

Chciałbym wyraźnie i stanowczo powiedzieć, że nie będę milczał w sprawach fałszywych oskarżeń mojej osoby.”

napisał biskup kaliski Edward Janiak.

POLECANE NEWSY

35 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
35
0
Napisz co o tym sądziszx