Norweski Instytut Zdrowia: masowe badania na koronawirusa dają fałszywie dodatnie wyniki

Udostępnij
Tweet

Norweski Instytut Zdrowia Publicznego nie zaleca testowania dużych grup zdrowych ludzi, takich jak wszyscy pracownicy firmy, na obecność covid-19. NIH twierdzi, że teraz, gdy rozprzestrzenianie się koronawirusa w Norwegii jest niewielkie, takie testy nie mają celu.

+

„Jeśli przetestujesz osobę, która nie ma objawów lub zwiększa ryzyko zarażenia, i która żyje w społeczeństwie z małą ilością infekcji, jest bardzo mało prawdopodobne, aby dała wynik pozytywny. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że pozytywny wynik jest fałszywy, to znaczy że osoba, jest tak naprawdę zdrowa. Oczywiście chodzi o sytuację, że w społeczeństwie jest bardzo niski poziom infekcji, nawet jeśli sam test (test PCR) jest dobrej jakości.

– Biorąc pod uwagę dzisiejszą sytuację koronawirusa w Norwegii, pracownicy służby zdrowia muszą przetestować około 12 000 losowych osób, aby znaleźć jeden pozytywny przypadek covid-19. Przy takim wyborze będzie około 15 pozytywnych odpowiedzi testowych, ale 14 z nich będzie fałszywie pozytywnych.

– W takich sytuacjach pracownicy służby zdrowia nie powinni polegać na pozytywnym wyniku, dopóki nie wykonają nowego testu w celu potwierdzenia, mówi doktor Joakim Øverbø z Instytutu Zdrowia Publicznego.

Ponadto po zakażeniu, wynik testu może pozostawać dodatni przez tygodnie już po ustaniu okresu zakażalności. Wynika to z faktu, że test PCR nie rozróżnia szczątków wirusowych od wirusów zakaźnych.

– Ważne jest również, aby pamiętać, że wynik testu daje jedynie migawkę i że osoba z negatywnym wynikiem testu może być na wstępnej fazie choroby. Oznacza to, że personel medyczny musi również zdawać sobie sprawę z fałszywie ujemnych wyników testów – mówi Øverbø.

Nie dotyczy testów w domu opieki z infekcją

W niektórych przypadkach przydatne jest jednak testowanie osób, które nie mają objawów, takich jak infekcje w domach opieki społecznej. Mieszkańcy często mają niewielkie typowe objawy i mogą w mniejszym stopniu samodzielnie się komunikować, a jednocześnie mają wysokie ryzyko poważnej choroby.

CZYTAJ  Skoczyła z wiaduktu krotoszyńskiego

– W takich sytuacjach pracownicy służby zdrowia powinni przetestować wszystkich związanych z jednostką w domu opieki, w którym wykryto infekcję. Jeśli odpowiedź testowa jest przecząca i nadal podejrzewasz, że covid-19, powinieneś wykonać nowy test, podkreśla Joakim Øverbø.”

źródło:

https://www.fhi.no/nyheter/2020/unodvendig-a-teste-store-grupper-av-friske-ved-lite-koronasmitte/

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
2
0
Napisz co o tym sądziszx