Czy znęcali się nad dziećmi romskimi?

Udostępnij
Tweet

Powracamy do sprawy państwa Cerekwickich z powiatu krotoszyńskiego, którzy jako rodzina zastępcza przyjęli czworo romskich dzieci. Swoich z przyczyn naturalnych mieć nie mogli. Problem państwa Cerekwickich rozpoczął się po przyjęli noworodka o imieniu Amelka. PCPR z Krotoszyna postanowił wydać opinię do Sądu na podstawie sąsiedzkiego donosu o rzekomym znęcaniu się psychicznym.

+

Andrzej Piotrowski, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Kobieta miała znęcać się psychicznie odnosząc się wulgarnie do dziecka.
Z tym zarzutem nie zgadza się zainteresowana.

– Nikt nie porozmawiał z dziećmi czy rodzicami czy faktycznie taka sytuacja miała miejsce. Ani psycholog ani kurator – mówi Aleksandra Cerekwicka.

Pomimo tego, Sąd podjął decyzję o odebraniu Amelki, porzuconej przez naturalną matkę jeszcze w szpitalu. Teraz jest ryzyko, że instytucje odbiorą pozostałą trójkę dzieci państwu Cerekwickim.
Pracownicy pomocy społecznej zauważyli na malutkiej Amelce zasinienia. MOPS powiadomił prokuraturę. Pani Aleksandra wyjaśnia, że te ślady na skórze były już przy odbieraniu dziecka ze szpitala i są to tzw. „plamy mongolskie”. Podobne ślady występowały u wszystkich dzieci, które wcześniej były zabierane ze szpitali z tego samego terenu.

– Nie wiedzieli, że to jest romskie dziecko. Wtedy by tamci ludzie nie latali po szpitalach podczas koronawirusa – mówi pan Roman Cerekwicki.

Biegły sądowy p. Artur Tarasiewicz wydał opinię i stwierdził, że zasinienia pochodzą od uderzeń np. dłonią lub o twarde podłoże. „Symetryczne zaczerwienienie, lekko lśniące obu pośladków, bez cech podbiegnięć krwawych” – czytamy w opinii. Natomiast 24 kwietnia 2020 r. w ostrowskim SOR stwierdzono „w okolicy przykręgosłupowej, po stronie lewej i prawej nieregularne, brązowawe przebarwienia ja w resorbujących się podbiegnięciach krwawych”. Cerekwiccy twierdzą, że biegły nie wziął pod uwagę romskiego pochodzenia dziecka. O tym, że takie przebarwienia były już przy odbieraniu noworodka ze szpitala, potwierdza ratowniczka medyczna, która towarzyszyła państwu Cerekwickim.

CZYTAJ  Odbędzie się Droga Krzyżowa ulicami Ostrowa

Obecnie instytucja z Krotoszyna złożyła wniosek o ograniczenie praw opiekuńczych nad pozostałym trojgiem dzieci.

Materiał wideo można obejrzeć tutaj (drugi w odcinku TVP ALARM)
https://vod.tvp.pl/video/alarm,14052020,47720700

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowiok
1 rok temu

Wszystkie romskie dzieci rodzą się z siniakami.

1
0
Napisz co o tym sądziszx