W gminie Ostrów niewielu chce posłać dzieci do przedszkola

Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród rodziców dzieci przedszkolnych w Gminie Ostrów Wielkopolski. W anonimowym badaniu wzięło udział ponad 800 osób. Ankieta dotyczyła otwarcia przedszkoli w gminie w czasie pandemii wirusa COVID-19. Była anonimowa i zawierała 6 pytań.

+

Skąd pomysł by taką ankietę wysłać do rodziców? Odpowiada wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

– Różne głosy docierały do urzędu, kiedy podjąłem decyzję o dalszym zamknięciu placówek przedszkolnych. Większość popierała moją decyzję, ale były też głosy przeciwne. Rodzice tłumaczyli, że nie mają możliwości zapewnienia opieki dzieciom. Dlatego postanowiłem zapytać bezpośrednio rodziców co myślą na ten temat. I tak zrodził się pomysł na ankietę. Z badania jasno wynika, że rodzice nie są za powrotem dzieci do przedszkola, mimo iż wielu z nich nie korzysta z opieki – tłumaczy wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Pierwsze pytanie w ankiecie dotyczyło: czy rodzice są za powrotem dzieci do przedszkola. Ponad pół tysiąca zapytanych odpowiedziało – NIE. Na TAK było 153 rodziców.

Kolejne pytanie brzmiało: Jeżeli rząd RP przedłuży czas zamknięcia placówek oświatowych, czy nadal będzie Pan/Pani mogła sprawować opiekę nad dzieckiem? TAK – odpowiedziały 674 osoby, NIE – 104.

W trzecim pytaniu rodzice zostali zapytani czy w obecnym czasie, po ogłoszeniu możliwości otwarcia przedszkoli, są skłonni posłać dziecko do przedszkola? Odpowiedź NIE – zaznaczyło 558 osób, TAK – 129.

Czy korzysta Pan/Pani z zasiłku opiekuńczego? Tak brzmiało czwarte pytanie. NIE – odpowiedziało 501 osób, TAK – 150.

Piąte pytanie: Jeżeli zasiłek opiekuńczy zostanie utrzymany, czy jest pan/Pani w stanie nadal opiekować się dzieckiem? TAK – odpowiedziało 572 osoby, NIE – 43.

W ostatnim pytaniu, zapytano rodziców jakie środki musi zapewnić dyrektor, by Pani/Pana dziecko mogło się bezpiecznie czuć w przedszkolu?

CZYTAJ  Tłum na koncercie - I Dzień Majostaszków (ZDJĘCIA)

W tym przypadku najczęściej pojawiającą się odpowiedzią było, iż pomimo dostępnych środków ochrony osobistej i dezynfekcji najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest pozostawienie dzieci w swoich domach. Często pojawiały się także odpowiedzi: częste mysie rąk, dezynfekcja sal, zabawek, mała grupa dzieci, przyłbice u opiekunów, wietrzenie pomieszczeń czy sprawdzanie temperatury przy wejściu do przedszkola.

– Ankietę przygotowałem na polecenie i w porozumieniu z wójtem gminy Piotrem Kuroszczykiem. Miała ona na celu poznanie zdania rodziców na temat uczęszczania dzieci do przedszkola. Wyniki ankiety właściwie mnie nie zaskoczyły. Rozumiem obawy rodziców o zdrowie i bezpieczeństwo swoich pociech. – mówi Rafał Szubert, inspektor oświaty w Gminie Ostrów Wielkopolski.

W najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z dyrektorami przedszkoli i podjęcie kolejnych kroków.

– Jeśli rząd ogłosi powrót do placówek oświatowych jeszcze w maju, chcemy się do tego bardzo starannie przygotować. Dlatego na spotkanie zaprosiliśmy przedstawiciela ostrowskiego Sanepidu. Rozmowy z dyrektorami przedszkoli zaplanowaliśmy na najbliższy wtorek, dzień później chciałbym się spotkać z dyrektorami szkół. Chcemy porozmawiać o zabezpieczeniach. W jaki sposób gmina jeszcze bardziej może pomóc placówkom oświatowym, co dyrektorzy mogą sami zrobić. Jest to temat bardzo istotny, dotyczy dzieci. A wszyscy doskonale wiemy, że najmłodsi są dla nas wszystkich najważniejsi. – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

Ankieta trafiła do rodziców w ubiegłym tygodniu. Wzięło w niej udział ponad 800 rodziców z wszystkich przedszkoli na terenie Gminy Ostrów Wielkopolski, w tym także niepublicznych i prywatnych. W roku szkolnym 2019/2020 uczęszcza 848 dzieci w wieku od 3 do 6 lat ( → dane z września 2019r).

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
16
0
Napisz co o tym sądziszx