OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Ludzie wykupują “na zapas” w marketach

Choć w Wielkopolsce dopiero są trzy (w ramach jednej rodziny) przypadki zarażenia koronawirusem i oba dotyczą powiatu poznańskiego, to i tak część mieszkańców powiatu ostrowskiego postanowiło zrobić zakupy “na zapas”. W sklepach wielkopowierzchniowych da się zauważyć, że wykupywane są środki czystości, makarony, ryż, woda, parówki i jogurty. Czy jest to konieczne?

+

Autorka zdjęć: Oliwia Derdas

Minister Jadwiga Emilewicz zapewnia, że nie przewiduje się zamykania sklepów/placówek handlowych. Jednak w mediach społecznościowych rozpowszechniana jest plotka jakoby po weekendzie miały zostać zamknięte sklepy. Nie trzeba było długo czekać, żeby do popularnych sklepów ruszyła grupa przezornych wykupujących zapas na długie miesiące. Najbardziej zastanawia wykupywanie papieru toaletowego. Internauci podpowiadają, że koronawirus nie wywołuje biegunki. Po internecie krąży mem mówiący o tym, że jeden człowiek kaszlnął, a 100 pozostałych musiało skorzystać ze strachu z toalety.

Nawet jeśli wystąpią chwilowe braki w produktach, nie mamy się czym martwić, ponieważ w magazynach jest pełno produktów i będą sukcesywnie dowożone do sklepów.

Niemiecki urząd niedawno opublikował listę produktów, które ich zdaniem warto mieć na wypadek kwarantanny. Ma ona wystarczyć dla jednej dorosłej osoby na 10 dni.

1) 3,5 kg zbóż, produktów zbożowych, chleba, ziemniaków, makaronu i ryżu.

2) 2,5 kg owoców w puszkach lub słoikach i orzechów.

3) 4 kg suchych roślin strączkowych i warzyw w puszkach lub słoikach.

4) 2,6 kg mleka i produktów mlecznych.

5) 1,5 kg mięsa, ryb i jajek, ewentualnie jajek w proszku, które dłużej pozostają świeże.

6) 0,4 kg tłuszczu i olejów.

Na całym świecie z powodu koronawirusa zmarło 4,6 tysiąca osób spośród 7,77 mld wszystkich ludzi. Daje to: 0.000059% ludności. W 2020 r. urodziło się już 27 mln 386 tys. osób, a zmarło 11 mln 497 tys. osób.

Podaje się, że koronawirus najgroźniejszy jest dla osób powyżej 80. roku życia. 15% z nich czeka śmierć. Przeciętna długość życia mężczyzn w Polsce wynosi 74 lata, a kobiet prawie 82 lata.

54 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
54
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x