OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Inwestycja, która zahamuje wzrost cen za odpady?

Miejska Spółka Centrum Rozwoju Komunalnego zaprezentowała projekt inwestycji, której zadaniem ma być, jak twierdzą autorzy, “zostawienie milionów w Ostrowie” i panowanie nad wzrostem cen za odpady. Obecnie około 25% odpadów wytwarzanych przez mieszkańców może być przetwarzane termicznie. Za kilka miesięcy ta liczba wzrośnie do 40% po dodaniu bioodpadów.

+

Obecnie część odpadów wywożona jest do Konina, gdzie płaci się 385 zł za tonę. Dzięki planowanej elektrociepłowni, prawie 25% odpadów pochodzących od mieszkańców będzie można przetworzyć na ciepło i prąd. Dodatkowe 15% to tzw. bioodpady. One również zostaną przetworzone na ciepło i prąd, ale w biogazowni.

Przeciętny mieszkaniec Ostrowa wytwarza około 1 kg odpadów dziennie. Rocznie to daje ok. 325 kg. Całościowo do Ostrowa zjeżdża 100 tysięcy ton z 22 gmin. Według przewidywań, za przetworzenie ~25% odpadów zapłacimy w tym roku ok. 13 milionów zł. Tendencja wzrostu cen jest olbrzymia. Jeszcze w 2017 r. suma wynosiła 2,22 mln zł. To właśnie m.in. te pieniądze mają pozostać w Ostrowie.

Inwestycja, po zaakceptowaniu przez ministra ma powstać do 2025 roku i kosztować niespełna 100 milionów zł. Zwrot inwestycji ma nastąpić w ok. 10 lat. Na jej lokalizację wskazano teren przy EKK Wagon przy ul. Wrocławskiej w Ostrowie Wlkp.

24 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
24
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x