Nawet milion ton węgla, w ramach Centralnego magazynu węgla, ma trafić do Ostrowa

Udostępnij
Tweet

Nawet milion ton węgla ma trafić do Ostrowa Wielkopolskiego w ramach powstającego Centralnego Magazynu Węgla. Wszystko to na jednym z największych składowisk węgla (42 ha) w Europie zlokalizowanym koło bazy paliw Orlen. Ta decyzja ma odblokować kopalnie, przy których zalega węgiel.

+

O decyzji poinformował minister z Ministerstwa Aktywów Państwowych. Przyczyną był problem powstały z powodu ciepłej zimy. Z tego powodu przy kopalniach zalegają zwały węgla. Zagraża to bieżącej pracy zakładów górniczych. Do Ostrowa może trafić aż milion ton, co zwiększy 5-krotnie transport tego paliwa. Tym samym przejazdy kolejowe w rejonie ulic Odolanowska/Chłapowskiego będą częściej zamykane.

– Będziemy również prowadzili prace, by wykorzystać przy udziale Spółki Restrukturyzacji Kopalń obiekty, które są bliżej zlokalizowane. Stałyby się one takimi naturalnymi magazynami węgla energetycznego. W obszarze naszego zainteresowania jest kilka takich miejsc. Zrobimy wszystko, by ta nadwyżka węgla mogła zostać zmagazynowana – powiedział minister Adam Gawęda. Transporty mają rozpocząć się za kilka/kilkanaście dni.

Składowisko Węglozbyt istnieje od 1968 roku. Jego 75% akcjonariuszem jest katowicki Węglokoks, a 25% należy do Skarbu Państwa.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

60 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
60
0
Napisz co o tym sądziszx