Miesięczny chłopiec zmarł, bo się zachłysnął

Udostępnij
Tweet

Święta Bożego Narodzenia zakończyły się tragicznie dla miesięcznego chłopca. Igorek podczas posiłku zachłysnął się. Noworodka z Olszyny najpierw przewieziono do ostrzeszowskiego szpitala.

+

Jak informuje Czas Ostrzeszowski, lekarze z Ostrzeszowa walczyli o życie i zdrowie przez kilka godzin. Następnie „widząc, że nie są w stanie mu pomóc, podjęli decyzję o przetransportowaniu do Ostrowa” – informuje gazeta. Chłopiec trafił na ostrowski SOR kilka minut po północy. Jak informuje Adam Stangret, mały pacjent był już w bardzo złym stanie. Walka o jezycie życie trwała kolejne trzy godziny. Kilka godzin po godzinie 3:00 Igorek dołączył do aniołków.

Prokuratura wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Prezentujemy wideo z instrukcją jak pomóc dziecku w takich sytuacjach

1. Odstawiamy dziecko od butelki, piersi i przechylamy dziecko na bok. W tej pozycji obserwujemy jamę ustną dziecka. Jeśli widzimy w niej ciało obce – np. drobną zabawkę, którą dziecko usiłowało „zjeść” – najmniejszym palcem wygarniamy je z dróg oddechowych. Jeśli ta czynność pomogła, niemowlę zacznie płakać.

2. Jeśli jednak po tym etapie pierwszej pomocy u niemowlaka dziecko ma nadal problem z oddychaniem, należy złapać dziecko za brodę, trzy palce ukłożyć na ramieniu i przewrócić dziecko głową w dół do pozycji na brzuszku. Swoje przedramię układamy na udzie, umieszczając dziecko jak najniżej. Drugą rękę układamy w łódeczkę i zaczynamy uderzeć dziecko między łopatkami do 5 razy, nie więcej. Uderzenia powinny być mocne i energiczne. Jeśli uderzenia pomogły, dziecko zaczyna płakać, a my zaprzestajemy uderzania. Jeśli po 5 uderzeniach dziecko nadal ma kłopoty z oddychaniem, przystępujemy do kolejnego etapu.

3. Znów należy zmienić pozycję niemowlaka. Używając kciuka i palca wskazującego łapiemy dziecko za tylną część głowy, trzy palce układamy na ramieniu i przekręcamy niemowlę w pozycji głową w dół – tym razem na plecach. Następnie dwa palce układamy na środku klatki piersiowej dziecka i rozpoczynamy jej uciskanie. Ponownie do 5 razy.

CZYTAJ  Nowa pływalnia na ukończeniu. Tak się prezentuje (ZDJĘCIA)

4. Jeśli rodzic jest sam z dzieckiem, w tym momencie powinien zadzwonić na pogotowie – pod numer 999 lub 112. Jeśli pierwszej pomocy u niemowlaka próbują udzielić oboje rodzice, już w momencie zauważenia zakrztuszenia należy dzwonić. Jeden rodzic dzwoni, drugi ratuje dziecko.

5. Po rozmowie z dyspozytorem ponownie przystępujemy do wykonywania tych samych czynności. Aż do momentu przybycia karetki pogotowia. Jeśli dziecko zacznie wcześniej płakać, należy je uspokoić, przytulić, obserwować i poczekać na pojawienie się pomocy.

6. Jeśli powyższe czynności nie przynoszą skutku, a dziecko zaczyna tracić oddech, należy ułożyć je w pozycji na wznak, odchylić głowę do tyłu, ocenić oddech i wprowadzić 5 oddechów ratowniczych.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

12 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
12
0
Napisz co o tym sądziszx