Posadzili ponad 100 tys. drzew

Jesień to czas spoczynku dla drzew, a dla leśników świetny okres na przystąpienie do odnowień, których pierwszy etap miał miejsce na początku wiosny. W Nadleśnictwie Antonin jesienne odnowienia zaplanowane były na dość dużą skalę – posadzono 115 tys. sadzonek sosny, brzozy, dębu szypułkowego, lipy, klona jawora i świerka na powierzchni 15,3 ha.

+

Odnowienie to wprowadzenie nowego pokolenia lasu (sztuczne lub naturalne) na powierzchni uprzątniętej po wycince drzew lub klęsce żywiołowej. Czasami leśnicy wykorzystują dobre warunki siedliskowe i korzystając z naturalnego obsiewu, nie muszą sztucznie wprowadzać pożądanych gatunków.

Zdarza się, że posadzone drzewa nie przyjmują się w dostatecznej liczbie. W takiej sytuacji obowiązkiem leśnika jest wykonanie poprawki. Dotyczą one upraw w wieku do 5 lat i mają na celu zwiększenie różnorodności gatunkowej oraz możliwości produkcyjnych lasu.

Gdy drzewostan osiągnie wiek 21 lat i więcej, wówczas leśnicy w razie takiej potrzeby planują dolesienia. Przy tej czynności zaleca się wykorzystanie wyrośniętego materiału sadzeniowego, tak aby szanse przyjęcia się drzewek były większe.

W tym roku dzięki staraniom leśników dolesienia nie były konieczne.

CZYTAJ  Do zbrodni użył siekiery lub maczety

8 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
8
0
Napisz co o tym sądziszx