Uhonorowano wyjątkowych ostrowian

Tradycyjnie już podczas Uroczystej Sesji Rady Miejskiej wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Prezydent Beata Klimek uhonorowała nimi dziesięciu ostrowian, którzy poprzez swoją działalność, zaangażowanie i pasję promują Ostrów Wielkopolski na arenie kraju, a także poza jego granicami.

+

– Cieszy mnie bardzo, że po raz kolejny będę miała okazję wręczyć doroczne Nagrody Prezydenta Miasta. To wyróżnienia dla osób za szczególne osiągnięcia dla naszej społeczności. Za wyjątkowy talent, umiejętności, dobre postawy w relacjach społecznych oraz za wszelkie cechy, które sprawiają, że nasze Miasto jest dzięki Wam bardziej twórcze i bogatsze w ludzkim wymiarze – mówiła podczas uroczystości prezydent Beata Klimek.

W tym roku laureatami nagrody zostali:

1. Andrzej Hernyk Bączyk – aktywny animatori kultury i powszechnie ceniony pedagog oraz kompozytor. W bieżącym roku kalendarzowym przypada jubileusz jego 30-letniej działalności. Prowadzi rozległą dzialałność w dziedzinie upowszechnia kultury i w tym aspekcie również promocji miasta. Jest inicjatorem i kierownikiem artystycznym projektu pod nazwą KONCERT-PROLOG FortePiano, który od pięciu lat z dużym powodzeniem realizowany jest w Forum Synagoga, a od czterech lat stał się integralną częścią Międzynarodowego Festiwalu „Chopin w barwach jesieni”.

Był pomysłodawcą, głównym koordynatorem i realizatorem bezprecedensowego projektu integracyjnego w historii ostrowskiej szkoły muzycznej, którego celem było wspólne przygotowanie koncertów, na program, których złożyły się kompozycje Andrzeja H. Bączyka specjalnie napisane z myślą o dzieciach i młodzieży. Projekt początkowo miał objąć tylko szkołę ostrowską i katowicką. Wiosną 2016 r. do tych działań przyłączyła się kaliska PSM I i II st. im. H. Melcera, stąd projekt docelowo nazwany został „KONCERT TRZECH SZKÓŁ”.

Był ponadto pomysłodawcą, głównym koordynatorem i realizatorem innego niecodziennego projektu pod nazwą „VITAMINA B6″ w ramach, którego ostrowscy melomani mogli po raz pierwszy w historii naszego miasta wysłuchać muzyki granej jednocześnie na trzech fortepianach. Warto także wspomnieć o pracy pedagogicznej A.H. Bączyka, która owocuje znaczącymi sukcesami młodych ostrowskich kompozytorów. Wielu z nich jeset ambasadorami „kulturalnymi” naszego Miasta nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej.

2. Natalia Benedykcińska – jest czołową lekkoatletką KS STAL LA w Ostrowie Wielkopolskim. W swojej karierze sportowej zdobyła już 5 medali mistrzostw Polski. W bieżącym – 2019 r. została powołana do KADRY NARODOWEJ JUNIORÓW, w bieżącym roku dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium mistrzostw Polski Juniorów: Złoty medal — Halowe Mistrzostwa Polski Juniorów w skoku w dal — Toruń Złoty medal — letnie Mistrzostwa Polski Juniorów w skoku w dal — Racibórz. Zawodniczka Stali LA została powołana do udziału w reprezentacji Polski seniorów w międzynarodowych zawodach — Memoriał Ireny Szewińskiej, gdzie spisała się doskonale zajmując V miejsce z drugim wynikiem w historii ostrowskiej lekkiej atletyki 6,26 m. (II miejsce wśród reprezentantek Polski). Zawodniczce tej zabrakło zaledwie dwóch centymetrów w skoku w dal do zakwalifikowania się na Mistrzostwa Europy w Boras. Jej trenerem jest Marek Walczak.

3. Błażej Busza – jeden z założycieli ostrowskiej grupy „Szukamy i Ratujemy” oraz twórca autorskiej aplikacji do poszukiwania osób zaginionych, z której korzystają już nie tylko amatorskie grupy poszukiwawcze na terenie naszego kraju, ale także służby mundurowe. Aplikacja stworzona na potrzeby i zgodnie z doświadczeniami grupy poszukiwawczej pozwala w sposób uporządkowany prowadzić poszukiwania na dowolnym terenie i w czasie rzeczywistym umieszczać tam informacje z prowadzonych działań ratowniczych. To dzięki niej grupom poszukiwawczym oraz służbom udaje się często w sposób błyskawiczny odnaleźć i udzielić pomocy osobom zaginionym, niejednokrotnie ratując ich zdrowie i życie.

4. Zenon Królik – w wieku 70+ ukończył niedawno morderczy triathlon w ramach OCEAN LAVA Polska zorganizowany w okolicach Bydgoszczy. Prawdziwy Iron Mann, który przepłynął 3,8 km, przejechał na rowerze 180 km i przebiegł dystans równy maratonowi: 42 km 195 metrów. Na trasie był ponad 14 godzin. Nie chodzi tu wcale o rezultat sportowy tylko o udowodnienie, że po prostu można. Pan Zenon przez ok. 30 lat był nauczycielem wf m.in. w Gliśnicy, Chynowej i SP10 oraz ZSU. To doświadczenie z pewnością pomogło, ale sam przyznał, że z racji wielu problemów ze stawami udział w tak trudnych zawodach wymagał specjalnego i niemal od podstaw przygotowania.

5. Benedykt Kunicki – prezes Stowarzyszenia JIMIWAY, Towarzystwa Adoracji Bluesa i Rocka ’70, Dyrektor Artystyczny JIMIWAY Blues Festiwalu. Pomysłodawca, współtwórca i organizator odbywającego się od 1994 roku w OCK JIMIWAY Blues Festiwalu. Od 1995 roku nieprzerwanie pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia JIMIWAY Towarzystwa Adoracji Bluesa i Rocka’70. Jest współtwórcą założonego w roku 2000 Polskiego Stowarzyszenia Bluesowego, którego od roku 2008 był wiceprezesem. Jest członkiem światowej organizacji bluesowej the Blues Foundation w Memphis (USA). Od 2000 roku zorganizował szereg koncertów bluesowych na terenie miasta Ostrowa Wielkopolskiego, a w latach 2007 — 2009 współorganizował koncerty w ramach Polskiego Dnia Bluesa. W latach 1967-1973 był członkiem lokalnych zespołów bluesrockowych: Max, Pralnia Volty3 i Quo. Wraz z synem w roku 1994 założył grupę FIRE BAND, w której był gitarzystą basowym i wokalistą. Dla zespołu komponował i aranżował utwory, pisząc do nich również teksty. Stworzony przez Niego ćwierć wieku temu Jimiway Blues Festiwal, jeden z najważniejszych festiwali bluesowych w Polsce, to dzisiaj uznana już marka i rozpoznawalny znak firmowy, sławiący Ostrów Wielkopolski nie tylko w kraju, ale także daleko poza nim, w tym także w ojczyźnie bluesa — USA. Benedykt Kunicki jest pomysłodawcą, współtwórcą i organizatorem jednego z najważniejszych festiwali bluesowych w Polsce. Zespoły występujące podczas festiwalu traktują w nim udział jako wielkie wyróżnienie i zaszczyt. W Festiwalu biorą udział największe gwiazdy światowego bluesa, które wielokrotnie wyróżnianie były za swój dorobek przez różne organizacje światowej propagujące ten gatunek muzyki. Wysoki poziom artystyczny Festiwalu potwierdzić może jego ogromne zainteresowanie ze strony publiczności nie tylko z Polski. Aby zobaczyć „na żywo” największe gwiazdy bluesa z Polski i zza granicy, w dniu sprzedaży kart wstępu kolejki chętnych ustawiają się przed kasą w OCK już w nocy, a ilość sprzedanych jednej osobie biletów trzeba reglamentować. W tym roku Jimiway Blues Festiwal obchodzi swoje 25-lecie. Festiwal z każdym rokiem stawał się coraz bardziej znany nie tylko w regionie, ale w całym kraju. Festiwal bardzo skutecznie sławi miasto i mówi się o nim nie tylko w lokalnych mediach, ale też w ogólnopolskich. To ogromna satysfakcja i wyróżnienie, że dzięki osobistemu zaangażowaniu się i wielkiemu wkładowi pracy Benedykta Kunickiego, w średniej wielkości wielkopolskim mieście — Ostrowie Wielkopolskim, odbywa się jeden z najważniejszych festiwali bluesowych w Polsce! Jimiway Blues Festiwal, to bardzo dobra, znana nie tylko w Europie, ale i także w USA wizytówka naszego Miasta i regionu.

CZYTAJ  Skradziono słodziutkiego psa. Wszystko nagrała kamera

6. Antoni Łukomski – młodszy chorąży Antoni Łukomski, prezes Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostrowie Wielkopolskim,działa na rzecz wspólnoty lokalnej i promocji miasta w kraju i za granicą, aktywny ostrowianin, zaangażowany społecznie w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w Kole nr 2, w którym nieprzerwalnie od 20 lat pełni funkcję prezesa. Łukomski przyczynił się szczególnie w pozyskanie sztandaru ZŻWW w 2008 r., który to wręczony został na ostrowskim rynku przez Prezesa Zarządu Głównego w Warszawie, Generała Dywizji Adama Rębacza. Sztandar ZŻWW uczestniczył już w ponad 200 uroczystościach państwowych, lokalnych, związkowych i innych, promując Miasto Ostrów Wielkopolski w kraju i za granicą. Ponadto Antoni Łukowski wraz z Dowódcą Jednostki Wojskowej 1956, Pułkownikiem Zbigniewem Wośko w 2012 r. zainicjowali powstanie i uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy z obeliskiem na dawnym terenie JW 1956 przy ulicy Kościuszki w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie niegdyś stacjonowali żołnierze Wojska Polskiego. Zarząd Żołnierzy Wojska Polskiego w Ostrowie, z Łukomskim na czele działa bardzo aktywnie i angażuje się we wszystkich uroczystościach państwowych, zarówno związkowych jak i organizowanych przez samorząd lokalny i wojewódzki. Warto podkreślić, że Antoni Łukomski zaangażowany był w powstanie i nadzór nad działalnością Rady Osiedla Grunwaldzkiego — obecnie Osiedla Wenecja, które działa od 30 lat. Poza Radą Osiedla Antoni Łukomski zajmuje się zawodowo od 20 lat ochroną osób i mienia. Biorąc pod uwagę poświęcenie i pracę Antoniego Łukomskiego na rzecz społeczności lokalnej i promocji miasta w kraju i za granicą uzasadnia się, że osoba ta w pełni zasługuje na przyznanie nagrody Prezydenta Miasta.

7. Jadwiga Niełacna – jest członkiem Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Ostrowie Wielkopolskim od 11 stycznia 1969 roku. Od początku przynależności zdobywała następujące uprawnienia turystyczne: przodownika turystyki pieszej (1970), kierownika wycieczek szkolnych (1971), lustratora wycieczek szkolnych (1971), przewodnika terenowego (1972), pilota wycieczek krajowych (1972), przodownika turystyki kajakowej (1990), instruktora krajoznawstwa (2016).

Jest aktywnym członkiem Koła Przewodników, przez wiele lat pełniła funkcję członka zarządu na stanowisku wiceprzewodniczącej koła. Zdobytą wiedzę wykorzystywała w pracy, jako nauczyciel organizując wycieczki szkolne. Organizowała obozy wędrowne dla dzieci na terenie kraju. Jako pilot i przewodnik obsługiwała wycieczki jedno i wielodniowe na terenie kraju również dla osób dorosłych. Pełniła różne funkcje w organizowanych przez PTTK imprezach od kierownika trasy po organizatora, np. Ogólnopolskich Rajdach Służby Zdrowia w Bieszczadach, Ogólnopolskich Rajdach „Jesień Chopinowska” w Antoninie oraz „Topienie Marzanny” itp. Obecnie jest na zasłużonej emeryturze i nadal oprowadza grupy młodzieży i dorosłych po Mieście Ostrowie Wielkopolskim i Ostrowskim Szlaku Kultury. Wspólnie z mężem Krystianem Niełacnym zajmuje się propagowaniem historii i kultury Naszego Regionu.

8. Wiktoria Sztukowska – jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim. Cechuję ją otwartość i wielka chęć pomocy innym. Z tego powodu chętnie bierze udział w akcjach charytatywnych, a także w występach dla osób chorych, starszych i niepełnosprawnych. Jej największą pasją jest śpiewanie, dzielenie się nią z innymi sprawia jej wielką radość. Brała udział w koncercie kolęd dla pacjentów ostrowskiego Szpitala im. Tytusa Chałubińskiego oraz w koncercie WOŚP dla dzieci w Szkole Specjalnej nr 13 w Ostrowie Wielkopolskim. Brała udział w uroczystości na Dzień Wolontariusza organizowanej przez Urząd Miasta Ostrowa Wielkopolskiego i Panią Prezydent B. Klimek w Synagodze. Śpiewała również dla Seniorów podczas Senioriady w Ostrowie Wielkopolskim oraz w Dziennym Domu „ Senior-WIGOR”. Miała też przyjemność zaśpiewać na spotkaniu z osobami odpowiedzialnymi za działanie Hospicjum św. Józefa w Ostrowie Wielkopolskim. Wielką radością był dla niej występ na majOSTaszkach organizowanych co roku w Ostrowie Wielkopolskim. Chętnie bierze też udział w różnych konkursach związanych z muzyką tj. Konkurs Poezji Śpiewanej organizowany w III Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wielkopolskim. Z wielką dumą uczestniczy podczas wielu zgromadzeń o tematyce patriotycznej organizowanych w Ostrowie Wielkopolskim. Oprócz śpiewania interesuje się także bieganiem, chętnie uczestniczy m.in. w Biegu Republiki Ostrowskiej. Dzięki porozumieniu urzędu miasta Ostrowa Wielkopolskiego z urzędem ukraińskiego miasta Kiverce mogła w swoim domu przez tydzień gościć jedną z uczestniczek tej wymiany, było to wspaniałą okazją do tego by nawiązać nowe znajomości, udoskonalić umiejętności językowe a także poznać inną kulturę oraz tradycje. Wiktoria jest wybitnie uzdolnioną wokalistką. Niezwykłe walory głosowe i ogromna wrażliwość, sprawiają, że każdy jej występ jest ucztą duchową dla słuchaczy. Z pasją rozwija swoje zainteresowania i zdolności wokalne. Wiktoria angażuję się w przygotowania licznych uroczystości, koncertów i imprez szkolnych i miejskich. Jest serdeczna, koleżeńska i czuła na potrzeby innych. Bardzo pragnie rozwijać zdolności szkolne, dlatego warto ją nagrodzić.

CZYTAJ  Zmarł nagle u fryzjera

9. Michał Walczak – jest trenerem lekkiej atletyki w Klubie Sportowym KS STAL LA w Ostrowie Wielkopolskim. Rok 2019 był najlepszym w 72-letniej historii ostrowskiej Stali. Lekkoatleci KS STAL LA zdobyli rekordową ilość — 10 medali w Mistrzostwach Polski oraz 8 medali w innych finałach ogólnopolskich. Ponadto wychowanek trenera Michała Walczaka — Patryk Wykrota zajął IV miejsce w Mistrzostwach Europy Juniorów w Boras (Szwecja) w sztafecie reprezentacji Polski 4×100 m. W biegu indywidulanym na 200 m. nadepnął na linię, co spowodowało jego dyskwalifikację i niemożność udziału w finale. Z wymienionych wyżej medali większość była udziałem wychowanków Michała Walczaka:

Mistrzostwa Polski:

Patryk Wykrota — Złoty medal w Halowych MP Juniorów — 200 m. – Toruń Patryk Wykrota – Złoty medal w letnich MP Juniorów — 200 m. – Racibórz Sztafeta dziewcząt 4×100 m. U16 – Złoty medal – Mistrzostwa Polski Sztafet —Kraków Sztafeta chłopców 4×100 m. juniorów — Srebrny medal — MP Juniorów Racibórz Emilia Twardowska — Brązowy medal w skoku wzwyż MP Młodzików — Tarnów Sztafeta chłopców 4×100 m.U-16 – Brązowy medal – Mistrzostwa Polski Sztafet —Kraków

Finały Ogólnopolskie:

Olga Szlachta — złoty medal w skoku w dal — Finał Ogólnopolski Czwartków Lekkoatletycznych — Łódź Julia Podruczna — brązowy medal w skoku w dal — Finał Ogólnopolski Czwartków Lekkoatletycznych — Łódź Emilia Twardowska — Złoty medal w skoku wzwyż Finał Krajowy Nestle Cup Olga Szlachta — Brązowy medal w skoku w dal – Finał Krajowy Nestle Cup Julia Podruczna – Brązowy medal w skoku w dal – Finał Krajowy Nestle Cup Bartosz Opielewicz – Brązowy medal w skoku w dal – Finał Krajowy Nestle Cupawody Międzynarodowe Patryk Wykrota — IV miejsce — Mistrzostwa Europy Juniorów — sztafeta 4×100 m. Olga Szlachta — I miejsce w meczu międzypaństwowym — zwycięzców Krajowych Czwartków Lekkoatletycznych. Ponadto Klub zajął I miejsce (po raz pierwszy w historii) w Wielkopolskiej Lidze Młodzików) oraz zwyciężył w punktacji punktowej i medalowej Mistrzostw Makroregionu. Nie wspominamy tutaj nawet o kilkudziesięciu medalach zdobytych w Mistrzostwach Wielkopolski w różnych kategoriach wiekowych.

10. Jerzy Wojciechowski

W kwietniu 1994 roku przypadała 25-ta rocznica śmierci wybitnego polskiego jazzmana i kompozytora muzyki filmowej Krzysztofa Komedy, który młodość gimnazjalną spędził w Ostrowie Wielkopolskim i tutaj zdał maturę. Rocznica ta była początkiem jego prywatnej działalności koncertowej, którą nazwał „Jazz w muzeum”, od miejsca, w którym zaczęli występować artyści tj. Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego, mieszczące się w miejscowym ratuszu. Jako pierwszy wystąpił Kwartet Tomasza Szukalskiego, jednego z najwybitniejszych saksofonistów w historii polskiego jazzu, następnie zespół Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Dwa lata później odbył się pierwszy festiwal jazzowy w Ostrowie Wielkopolskim pn. Muzeum Jazz Festiwal. Cykl koncertowy i coroczny festiwal stały się znakomitym sposobem na promowanie muzyki jazzowej, rozumianej w kategorii sztuki artystycznej, dotarcia do słuchacza wrażliwego i nieobojętnego na odbiór muzyki wyższego rzędu.Z biegiem lat działalność koncertowa osiągnęła na tyle wysoki poziom, że zaczął zapraszać również artystów zagranicznych o renomie międzynarodowej i światowej. I tak oprócz gwiazd sceny polskiej jak Zbigniew Namysłowski, Anna Maria Jopek, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Michał Urbaniak, Leszek Możdzer czy Tomasz Stańko, wystąpiły gwiazdy światowe jak gitarzyści Al di Meola, Richard Bona, John Scofield, saksofoniści Jan Garbarek, Billy Harper, Kenny Garrett, perkusiści Billy Cobham Al. Foster i Omar Hakim, wirtuozi skrzypiec DidierLockwood, Nigel Kennedy i Regina Carter, kontrabasista Ron Carter , wokaliści Patricia Barber, Dianne Reeves, EsperanzaSpalding, DeeDeeBridgewater, Kurt Elling czy najsłynniejsze wokalne grupy jazzowe Take 5 i The New York Voices .Oprócz muzyki jazzowej prezentował również gwiazdy muzyki bluesowej, gospel, worldmusic-jazz. Od roku 2005 koncerty edycyjne i festiwalowe przeniesiono do liczącej ponad 400 miejsc sali kina Komeda. Rok później założył Stowarzyszenie „Jazz w muzeum”, które przejęło w sposób instytucjonalny całą działalność koncertową, umieszczając w swoim działaniu, jako hasło nadrzędne, promocję muzyki jazzowej na najwyższym poziomie artystycznym, sprowadzając największe światowe gwiazdy tej muzyki. Oprócz działalności koncertowej, stowarzyszenie zajmuje się działalnością wystawienniczą i wydawniczą. W roku 1999 został wydany dwupłytowy album CD, zawierający nagrania zarejestrowane podczas ostrowskich koncertów. W 2005 r. wydany został album fotograficzny „Jazz w muzeum — portfolio”, do którego załączone zostały dwie płyty DVD z nagraniami z lat 1994-2004, a w roku 2011 jego druga część Jazz w muzeum — portfolio 2″, z fotografiami i nagraniami z lat 2005-2010, umieszczonymi na płycie DVD. Dwa lata temu wydano trzecią część albumu. Ponadto wydano album fotograficzny „Klimat Komedy” z biało-czarnymi autorskimi fotografiami Marka Karewicza, najsłynniejszego polskiego fotografika muzycznego oraz publikacje książkową „Ostrowskie przystanki Krzysztofa Trzcińskiego Komedy”. Natomiast plakaty do corocznego festiwalu są autorstwa prof. Rosława Szaybo, jednego z najważniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu, Honorowego Obywatela Miasta Ostrowa Wlkp. Z kolei cykl koncertowy „Jazz w muzeum”, był w kraju prekursorem wydawania na każdy koncert specjalnego kolorowego katalogu i kolorowych biletów. I tak jest do dzisiejszego dnia. To wszystko sprawiło, że jazzowa działalność koncertowa w Ostrowie Wielkopolskim, stała się wizytówką tego miasta i regionu oraz jednym z najważniejszych działań koncertowych w naszym kraju.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
3
0
Napisz co o tym sądziszx