OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Tężnie solankowe coraz bliżej. Rozstrzygnięto przetarg

Ostrowski Urząd Miejski rozstrzygnął przetarg na wykonanie dokumentacji projektowo – kosztorysowej oraz budowę tężni, które powstaną w Parku Miejskim. To znana od wielu lat forma haloterapii. Powstały w wyniku działania tężni charakterystyczny mikroklimat posiada właściwości lecznicze.

+

Inhalacje stosowane są głównie w leczeniu i profilaktyce chorób górnych dróg oddechowych, ale również w przypadku m.in. alergii, nadciśnienia tętniczego i nerwicy. Minerały i mikroelementy znajdujące się w solance wchłaniane są przez błony śluzowe dróg oddechowych i skórę uzupełniając niedobór tych mikroelementów w organizmie człowieka. Tężnia jest obiektem całorocznym dającym możliwość obsługi wielu użytkowników w jednym czasie.

– Jest to inwestycja mocno w naszym mieście oczekiwana. Wielu ostrowian o nią dopytuje, mogę ich zatem uspokoić, że przetarg na jej projekt i budowę został już rozstrzygnięty. Następnym krokiem będzie podpisanie umowy z wykonawcą. Od tego momentu będzie on miał 8 tygodni na przygotowanie projektu. Później ruszą prace budowlane, które zakończą się wiosną przyszłego roku. Wówczas już wszyscy będziemy mogli z niej korzystać, a inhalacje w tężni solankowej to jedna z najprzyjemniejszych form terapii w przewlekłych chorobach górnych dróg oddechowych, a także alergii – tłumaczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Do przetargu ogłoszonego przez Urząd Miejski zgłosił się jeden podmiot – Firma Handlowo – Usługowa BIO – KLIM z Ostrowa Wielkopolskiego i to on będzie wykonawcą inwestycji. Koszt wykonania dokumentacji projektowo – kosztorysowej oraz prac budowlanych wyniesie 738 897,90 zł.

– Nowa miejska inwestycja z pewnością wzbogaci ofertę rekreacyjną ostrowskiego Parku Miejskiego. Poza samymi tężniami znajdą się tu ciekawe obiekty małej architektury, które stworzą kompozycyjną całość z remontowanym właśnie amfiteatrem. Chcemy, by powstało tu miejsce wypoczynku i integracji dla mieszkańców miasta w różnym wieku – mówi prezydent Ostrowa.

Przy tężni wybudowane zostaną ciągi piesze, zamontowane będą też stojaki na rowery. Wokół wykonane zostaną nasadzenia roślin, a także montaż małej architektury. Dla bezpieczeństwa użytkowników oraz przeciw wandalom obiekt kontrolowany będzie przez kamery monitoringu.

Tężnie solankowe są już nie tylko domeną miejscowości uzdrowiskowych. Coraz częściej można spotkać je w centrach dużych miejskich aglomeracji, bo to także jedna z form walki zanieczyszczeniem powietrza. Solankowy mikroklimat pozwala nawilżyć oraz pobudzić drogi oddechowe, które szybciej pozbywają się zanieczyszczeń.

Dobroczynny wypływ mikroklimatu powstającego wokół tężni doceniany jest od wieków przez kuracjuszy na całym świecie. Teraz nie będzie trzeba jeździć do sanatorium, aby skorzystać z tej formy terapii – dodaje Beata Klimek.

W dobie wszechobecnych alergii takie rozwiązanie na pewno poprawi samopoczucie i komfort życia naszych mieszkańców.

22 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mieszkanka
odpowiada  Rudy Niemiec
1 rok temu

A ty co? KAPO? Denuncjator.

Mieszkanka
odpowiada  kosa
1 rok temu

Do kosy. Poziom idioty. Zrób coś pożytecznego to ci humor wróci. Jeczysz i stekasz jak stara schorowaną baba. Weź się do roboty to najlepsze lekarstwo. Wszystko niektórym przeszkadza. Ścieżki rowerowe źle, rowery miejskie po co, amfiteatr nieładny, tężnie niepotrzebnie. Co za ludzie. Działać dla takich to koszmar a sami nic nie robią tylko jęczą i krytykują. Do roboty lenie . Pokażcie co umiecie. Inni będą krytykować. Będzie miło.

Aldonka
1 rok temu

Jeżeli zrobią tak pięknie jak Urząd Miasta to niech robią 🙂

diakon
1 rok temu

W sumie taniuchno…żal nie robić….

kosa
1 rok temu

Dupki,szczekacie na forum,bawicie się w CBA a Caryca zyskuje nową kolejną grupę wyborców – emerytów ! Zamiast siedzieć na ławkach,inhalacje w tężni.Jest na forum od kilku lat pewna grupa złośliwców a Caryca ciągle na tronie i następną kadencją też będzie ! Kilkunastu krzykaczy,,też mi opozycja ! Możecie Carycę cmoknąć w gips na nodze ! Taki macie wpływ na wybór Klimek na prezydenta,jak wpływ księżyca na życie seksualne mrówek ! Ha,ha,ha ! Zamiast paplać,jak nie macie co robić – to się rozbierzcie i pilnujcie ubrania ! Ha,ha,ha ! Katarynki – Oszołomy !

Is
1 rok temu

Ulice niech naprawią a nie melinę dla penerów budują dziadostwo i nic więcej

Andrew
1 rok temu

A termomodernizacja urzędu miasta kto wykonywał? Czy też nie bio-klim? Co za zbieg okoliczności. Jakby nie było innych firm budowlanych tylko ciągle pomagają znajomości.

Rudy Niemiec
1 rok temu

Już napisałem donos do CBA w sprawie Bio Klim jeśli mają państwo jakieś informacje proszę je wysyłać na maila do delegatury CBA w Poznaniu wichrowa 20

Olek
odpowiada  Lividium
1 rok temu

Braciszek

Jan
1 rok temu

Zadanie dla CBA

22
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x