Czy likwidować gniazda os?

Udostępnij
Tweet

Osy tworzą gniazda blisko siedlisk ludzkich, co wywołuje niepokój u części mieszkańców. Ci w obawie o bezpieczeństwo własne i bliskich, decydują się na ich usunięcie. Czy słusznie? Okazuje się, że osy mają bardzo pożyteczną funkcję w środowisku, a ataki z ich strony są bardzo rzadkie.

+

Straż pożarna w powiecie ostrowskim notuje dziennie średnio 2 wyjazdy wozem bojowym przystosowanym do ratowania życia ludzkiego oraz mienia do usuwania gniazd owadów błonkoskrzydłych. Wóz jest w pełnej obsadzie 5 strażaków. Mieszkańcy mogliby zadzwonić po prywatną firmę, ale tej musieliby zapłacić około 150 zł. Strażacy natomiast oczekują, że mieszkaniec będzie mieć zakupiony środek owadobójczy. Pojawia się pytanie czy osy są szkodnikami?

Na początek warto zaznaczyć, że jest wiele gatunków os. Jedne bardziej preferują słodkie jedzenie, drugie skupiają się na ogrodowych szkodnikach.  Od niedawna naukowcy dostrzegli, że są one równie pożyteczne co pszczoły w światowej gospodarce.

Osy żywią się mszycami, mączlikami i gąsienicami, zabijając szkodniki, które niszczą plony, a w rezultacie urodzajność wzrasta. Z tego względu przyczyniają się do wzrostu produkcji żywnościowej i nakręcają gospodarkę.

Dlatego warto zastanowić się czy faktycznie obecność os w danym miejscu jest dla nas uciążliwa, czy może warto mieć tych pożytecznych sąsiadów.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Zadyma na proteście rolników (nowe zdjęcia)
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
win
4 lat temu

Owszem trzeba mieć do nich respekt, być ostrożnym w obcowaniu z nimi, ale nie dajmy się zwariować z powodu szukających sensacji mediów. Szerszenie i osy to troskliwe społeczne owady, które w razie konieczności bronią swojej rodziny jak każdy z nas.

Wladymir
4 lat temu

Pewnie. Zawsze można wskazać od strony kierowcy albo przez bagażnik. Jest jeszcze opcja zrobienia ula z samochodu, a co jak się bawić to się bawić.

Ww
4 lat temu

Ja wołałem firmę czasu aż Krakowskiemu nie wygonili za darmo.

3
0
Napisz co o tym sądziszx