OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

I w Polsce taka sieć energetyczna

W Ostrowie Wielkopolskim powstała pierwsza w Polsce miejska sieć zielonej ekologicznej energii dla mieszkańców i przedsiębiorców. Oficjalny odbiór inwestycji nastąpił w piątek 14 czerwca.

+

Budowa własnej miejskiej sieci ekologicznej energii to element Ostrowskiego Rynku Energetycznego Projekt ten od roku jest realizowany w Ostrowie Wielkopolskim przez Centrum Rozwoju Komunalnego jako lokalna samorządowa odpowiedź na rosnące ceny energii elektrycznej. Sama inwestycja rozpoczęła się 25 marca i trwała łącznie 12 tygodni. Jej wartość to 1,5 mln złotych.

– To szczególna inwestycja, bo z jednej strony niezwykle innowacyjna, wręcz pionierska, a jednocześnie niosąca konkretne i wymierne korzyści społeczne,
ekologiczne i finansowe dla naszych mieszkańców i przedsiębiorców – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Pierwszy odcinek ostrowskiej sieci zielonej energii ma 3,2 km długości i prowadzi od Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku
Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej. – Obejmie swoim zasięgiem m.in. 26 bloków mieszkalnych z zasobów Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i
Ostrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w rejonie ulic Głogowskiej, Piastowskiej, Sobieskiego, Kopernika, Kościuszki, Żwirki, Wigury, Młodzieżowej i Armii Krajowej, a także kilkadziesiąt obiektów instytucji publicznych i ostrowskich firm – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Ostrów Wielkopolski wytwarza własną ekologiczną energię elektryczną produkowaną w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego. – Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej w ostrowskiej elektrociepłowni. Moc przygotowana dla odbiorców to 2 MWe, a potencjał wyniesie nawet 8 MWe – zaznacza Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Przeprowadzone analizy rynku wskazują, że ostrowska ekologiczna energia będzie tańsza na samej dystrybucji dla mieszkańców o około 15-20 %, a dla obiektów firm i instytucji nawet o ponad 50%. Największym przedsiębiorcą wśród partnerów ORE i odbiorców miejskiej ekologicznej energii jest firma Teamtechnik i budowany w ostrowskiej strefie przemysłowej jej nowy zakład produkcyjno-montażowy. Na ten plac budowy miejski zielony prąd popłynął już od dzisiaj.
– Tak jak zapowiadaliśmy, strategie, koncepcje i kreski projektowe od dziś zmieniły się w realną, rzeczywistą sieć, którą płynie ostrowska zielona energia – wskazuje prezes CRK Bartosz Ziółkowski.

Sieć dotrze bezpośrednio do gniazdek pierwszej grupy mieszkańców już od stycznia przyszłego 2020 roku. Nadchodzące II półrocze 2019 roku to czas na dalsze inwestycje w postaci instalacji przyłączeniowych oraz przeprowadzenie procedur wymaganych przepisami Prawa energetycznego. W tym zakresie pełne wsparcie i
kompleksową obsługę przyszłym odbiorcom – mieszkańcom, przedsiębiorcom i instytucjom – zapewni specjalistyczna spółka CRK Energia.

Mieszkańców, zarządców i administratorów budynków, wspólnoty mieszkaniowe, przedsiębiorców i instytucje publiczne zainteresowanych podłączeniem do miejskiej sieci ekologicznej energii zapraszamy w najbliższych tygodniach do kontaktu z Centrum Rozwoju Komunalnego i CRK Energia (tel. 62 737 58 28 email:
[email protected]

Miejska sieć ekologicznej energii to najważniejszy realizowany w 2019 roku element Ostrowskiego Rynku Energetycznego. ORE to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim już w na początku 2018 roku. Zakłada on budową własnej miejskiej sieci „zielonej” ekologicznej energii, rozwój inwestycji w segmencie odnawialnych źródeł energii i systemowe zarządzanie energią w celu jej lokalnego bilansowania. ORE ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska. Szczególnym elementem ORE jest współpraca na linii samorząd – sektor komunalny – przedsiębiorcy – mieszkańcy.

W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Wśród nich są partnerzy nie tylko z terenu miasta, ale również Powiatu Ostrowskiego i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej. Docelowym dążeniem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego. Naukowcy uczestniczący w projekcie ORE przewidują, że będzie to możliwe do 2040 roku.

18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
SUZUKI
odpowiada  wyborca pana Nycka
2 lat temu

Bartuś jest człowiekiem o szlachetnym sercu i postanowił że zostanie królikiem doświadczalnym .Bartuś faktycznie zarabia dobrze trochę mu zazdroszczę bo może sobie w miesiącu kilka kg pietruszki kupić nie to co przeciętny Kowalski, to jest życie bierzesz pensję kupujesz trzy kg pietruszki nie rujnując domowego budżetu.

Kierowca
odpowiada  Ajnsztajn
2 lat temu

No to teraz pani Beatko kupić ziemię uprawiać rzepak i przerabiać go na paliwo do samochodów.

Ciepłownik
2 lat temu

Moc 2 MW, a “potencjał” 8. A z czego ten potencjał? Może z potencji?

Ajnsztajn
2 lat temu

Czy podano Beatę Klimek do nagrody Nobla za wymyślenie “ekologicznego” spalania drewna i biomasy?

Kor
odpowiada  xxx
2 lat temu

Przecież nikt się nie podłączy. To nie ma najmniejszego sensu. Kto wpadł na tak debilny pomysł?

Kor
odpowiada  No no
2 lat temu

To są te podobno przepłacone LEDy? To się k… w głowie nie mieści

Ta co sie wita
2 lat temu

Teraz czas na nagrody za te pomysły i premie.

Kojot
2 lat temu

Czy to czasami nie jest tak, że jak położą swoje kable to odetną stare, czyli mieszkaniec nie będzie miał możliwości zmiany operatora na tańszego w przyszłości?

Kazik
2 lat temu

Kampania wyborcza się zaczęła. Szkoda że nikt nie mówi o wodzie której zaczyna brakować.

No no
2 lat temu

Tyle Klimkowa czerwona jak cegła prądu już dostarczyła że jadąc 18:10 Strzelecka latarnie świeca czyli nawet w dzień można? Można

18
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x