OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Nowe miejskie autobusy ruszają na ulice Ostrowa

Na ulice Ostrowa Wielkopolskiego wyjadą kolejne nowe miejskie autobusy. Prezentacja trzech nowoczesnych i ekologicznych autobusów MAN LION’S CITY odbyła się na ostrowskim Rynku w środę 8 maja. To kolejny etap unowocześnienia transportu miejskiego.

+

Koszt zakupu trzech nowych miejskich ekologicznych i niskoemisyjnych autobusów marki MAN LION’S CITY wyniósł 2 997 000 zł netto (3 686 310, 00 zł brutto), ale co szczególnie ważne, aż 85% tej kwoty to dofinansowanie unijne pozyskane w ramach projektu „Unowocześnienie transportu miejskiego Ostrowa Wielkopolskiego wraz z innymi działaniami niskoemisyjnymi na terenie Aglomeracji Kalisko – Ostrowskiej”.

– Kolejne 3 nowoczesne i ekologiczne miejskie autobusy to ważny element jednego z największych projektów unijnych realizowanych przez Miasto o łącznej wartości ponad 42,5 miliona złotych, w tym niemal 32 miliony pozyskanej dotacji z funduszy europejskich – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Cały kompleksowy projekt objął budowę miejskiego Centrum Przesiadkowego, ale także biletomaty, które pojawią się w naszych autobusach i przystankach już w czerwcu, oraz nowe wiaty przystankowe i tablice elektroniczne, ścieżki rowerowe, rozbudowę systemu Ostrowskiego Roweru Miejskiego, modernizację oświetlenia ulicznego i wdrożenie systemu ITS.

– Wdrożenie do ruchu nowych autobusów to po rozpoczęciu budowy pierwszej w Polsce sieci miejskiej „zielonej” energii i podpisaniu umowy na największą modernizację sieci kanalizacyjnej w historii miasta kolejne w ostatnim czasie duże i znaczące wydarzenie w ostrowskiej gospodarce komunalnej – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes Centrum Rozwoju Komunalnego.

Nowe autobusy to nowoczesne dieslowe ekologiczne 12-metrowe pojazdy, z 29 miejscami siedzącymi oraz 59 stojącymi. Dostosowane są dla osób niepełnosprawnych przez m.in. 2 wydzielone miejsca, rampę do wjazdu wózków inwalidzkich czy przyciski oznaczone alfabetem Braiile’a.

– Co szczególnie istotne nowe autobusy posiadają ekologiczny silnik diesla spełniający Normę EURO 6, a także system cichej, przyjaznej klimatyzacji – wskazuje Janusz Marczak, prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji. Nowością są defibrylatory w autobusach, a wyposażenie obejmuje również darmową sieć Wi-Fi i gniazda ładowania telefonów czy tabletów.

W ostatnich latach dzięki pozyskaniu funduszy unijnych do Ostrowa trafiło 10 nowoczesnych autobusów. Najpierw – pierwsze w Wielkopolsce cztery autobusy elektryczne Solaris i trzy pojazdy z silnikiem diesla tego samego producenta. Teraz na ostrowskie ulice wyruszają trzy nowoczesne i ekologiczne diesle MAN z kolejnego projektu unijnego. Razem to aż 10 nowych pojazdów.

– Kolejne nowe autobusy to krok z myślą o mieszkańcach – ostrowskich pasażerach, szczególnie dzieciach i młodzieży korzystających z miejskiej komunikacji w drodze do szkoły oraz naszych seniorach jadących ostrowskimi autobusami do wnuków czy przychodni lekarskich. Ostrowski tabor miejskiej komunikacji został w ostatnich latach bardzo mocno zmieniony i odnowiony, w dodatku co ważne, na ekologiczny
i niskoemisyjny – podsumowuje prezydent Beata Klimek.

40 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
KamiL
1 rok temu

Dlaczego 6 nie jedzie o 15:30 do westrzy jak dużo ludzi 18 Linia jedzie ???? do Sieroszewice

karaś @ @wyborca
1 rok temu

Przegrana minimalna PiS,to nie klęska,wręcz przeciwnie dobry prognostyk na wybory jesienne do Sejmu ! Bo na wyboru do Parlamentu ruszy pospolite ruszenie,moherowe berety,emeryci,dewoty itp. – którzy na wybory do PE nie chodzą ! I na tych wyborach jesiennych Kaczorowi najwięcej zależy ! Dają realne rządzenie w Polsce niż fotel w Brukseli. Tak było poprzednio,przegrał minimalnie do PE a wygrał do Sejmu,że mógł samodzielnie rządzić ! Histpria lubi się powtarzać…? Tusk z Schetyną prowadzi wojnę podjazdową a gdzie dwóch się bije……tam Kaczor korzysta ! Atak na Kościół,który mimo wpadek pedofilskich,chyba się nie opłaci ? Liczy się wiara i kult Matki Boskiej i wiara. Większość księży już dawno nie są postrzegani jako z powołania a wiodący wygodne życie,także pełnego uciech….. oraz pogoni za kasą . Ale mohery i seniorzy na bezbożników głosować nie będą i to oni dają wygraną Kaczorowi !!!

odpowiada  Oglądacz
1 rok temu

Tyle że ta kaczuszka niestrawna. Więc zamiast ją zjadać – lepiej zapakować i odesłać właścicielowi – Rosji.

@wyborca
odpowiada  Oglądacz
1 rok temu

W obydwu dzisiejszych sondażach różnica pomiędzy PiS i KO mieści się w granicach błędu statystycznego.
To jednak dużo lepiej wróży KO niż PiSowi – KO w sondażach rośnie, PiS – raczej spada, PiS rządzi, niesie już na sobie garb wielu nierozliczonych przekrętów i afer i rozdał już wszystko co mógł, a KO ma ciągle amunicje by bić w PiS .
Wszystko wskazuje że PiS przegra te wybory. A Tusk dopiera rozstawia sprzęt i prawdziwe grillowanie kaczuszki dopiero się zacznie…. buhahaha:)))

kier.
odpowiada  CO2
1 rok temu

To nie jest nic zaskakującego, tylko pseudo ekolodzy wmawiali nam brednie o samochodach elektrycznych.

Teraz Pleszew
1 rok temu

Gratulacje. Teraz pora na kupno takich autobusow w PLA

123
odpowiada  Super
1 rok temu

Nie wiem jak w Ostrowie, ale np. w innych miastach kierowca nie decyduje o włączeniu lub wyłączeniu klimatyzacji.

123
odpowiada  rysiek
1 rok temu

MANy już są we flocie – starsze, ale są.
Więc tabor MZK to w większości Solarisy i właśnie MANy, nie ma tragedii jeśli chodzi o serwisowanie, mechanicy raz dwa nauczą się nowych wozów, choć te mają raczej opinie niezawodnych w porównaniu np. do nie której Polskiej konkurencji …

123
odpowiada  gofr
1 rok temu

Dokładnie, platfusy – lamusy nie mają własnych pomysłów na rządzenie, żadnych konkretnych planów, nic, motają się jak dzieci we mgle i tylko PiS to, PiS tamto haha
Oczywiście chcieli by wszystko zlikwidować i prywatyzować …

123
odpowiada  Is
1 rok temu

Lepsze takie z silnikami diesla spełniające najnowszą normę emisji spalin EURO 6 o ile wiesz co to w ogóle jest niż te niby najbardziej “EKO” elektryki, gdzie wszystko fajnie i pięknie wygląda bo autobus nie emituje spalin, ale większość nie wie z czego w Polsce wytwarza się ten niby “EKO” prąd …
Taka mała hipokryzja.

40
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x