OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Bocian czarny przeszkodą dla obwodnicy Ostrzeszowa?

W przyszłości ma powstać obwodnica Ostrzeszowa w ramach budowy drogi ekspresowej S11. Obecnie znane są 4 warianty przebiegające wokół tej miejscowości. Trzy z nich w okolicy miejscowości Rojów planowane są blisko siebie i… gniazda jednej sztuki bociana czarnego.

+

Bocian czarny jest pod ścisłą ochroną gatunkową. W ramach tej ochrony nie można prowadzić żadnych prac w promieniu 500 metrów od gniazda. Lokalni działacze z powiatu ostrzeszowskiego doszukali się gniazda pojedynczego bociana czarnego, którego w całej Polsce jest około 1400 par.

Jak ustalili naukowcy, każda para tego gatunku zwykle buduje więcej niż jedno gniazdo. Te potrafią być od siebie oddalone nawet o kilka kilometrów i zasiedlane w kolejnych latach.

Nie jest tajemnicą, że bocian czarny w odróżnieniu od swojego kuzyna bociana białego, bardzo lubi samotność i unika obecności ludzi.

Pamiętać należy, że zbudowanie obwodnicy Ostrzeszowa w ciągu drogi ekspresowej S11 nie zostanie zbudowana “w powietrzu”, a dodatkowo korzystać z jej dobrodziejstw będzie korzystać wiele osób.
Przedstawiciele lokalnych środowisk rozwodzą się nad jedną sztuką bociana czarnego, który w następnym roku może zostać upolowanym na trasie Polska-Afryka lub umrzeć ze starości.

Po wyeliminowaniu 3 wariantów z powodu pojedynczego bociana czarnego, pozostanie wariant czwarty, który nie podoba się mieszkańcom Parzynowa w gm. Kobyla Góra.

Podobny problem był przy budowie drogi S8 niedaleko Sycowa, gdzie znajdowało się gniazdo “orła” bielika. Pomimo lokalizacji 90 metrów od drogi dojazdowej, bieliki doczekały się w 2011 roku trojga potomstwa.

30 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gosc
odpowiada  Olo
2 lat temu

giną szaleńcy

Bocian Czarny
2 lat temu

Heloł a mnie z Powidza wysiedlono…
Stihlem dąb wycieli, a potem poszli na hamburgera do bazy sojuszniczej

Maharadża
2 lat temu

Bociana przesiedlić ! Dać mu mieszkanie socjalne , PINCET Plus na dzieci , 15-ta emeryturę i kartę Polaka 😉

DOZER
2 lat temu

Przemalować go na biało i afery nie będzie – a tak na serio to obwodnica dużo bardziej przydała by się w Kaliszu, tam łączy się kilka dróg krajowych i nie tylko …

Niki
2 lat temu

Wasze komentarze porazaja chamstwem, nietolerancja ,brakiem inteligencji.Nie obchodzi was przyroda, zwierzeta , po nas chocby potop mozna cytowac Dla potomnych zgliszcza i popiol. trzymam kciuki za te bociany

Prawda
2 lat temu

Ekoterroryści chca pieniądze. Jak zostanie im posmarowane to jak zawsze odpuszczą

123
2 lat temu

Są 4 warianty budowy obwodnicy, 3 z nich przechodzą blisko rzeki gdzie są bociany czarne. Mieszkance chcą oddzielić drogę od rzeki dlatego tez naturalnym faktem ze wariant który był jednym z wielu zostanie wybrany. Tytuł nagłówka napisany tak aby ludzie byli źli na naturę, te bociany się nie prosiły o tamto miejsce, to jest ich naturalny eko system, jakby była możliwość budowy obwodnicy pod waszym domem to tez byście byli szczęśliwi? Szanujmy zieleń i naturę bo ciągła ekspansja ludzi do terenów rozniesie ten świat, przykładem może być Amazonka która z roku na rok traci swoją powierzchnie.

asdasda
odpowiada  oo
2 lat temu

ludzi jest duzo

oo
2 lat temu

Przez jednego je.bańca ma być zablokowana budowa drogi przez którą kilka razy w miesiącu ginie człowiek?Zastrzelić gościa i już….

robert wagińśki
2 lat temu

a nie można go do ZOO oddać?

30
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x