Europosłowie z PO zagłosowali za „ACTA2”

Udostępnij
Tweet

Europosłowie, m.in. z Platformy Obywatelskiej, poparli dyrektywę dotyczącą praw autorskich, potocznie zwaną ACTA 2. Głównym obszarem funkcjonowania artykułów 11. i 13. będzie prawo autorskie i potrzeba filtrowania dodawanych treści przez użytkowników. Jedną z ofiar w minioną niedzielę padł lokalny portal transmitujący bieg, któremu Youtube zablokował retransmisję z powodu wykrycia ścieżki dźwiękowej zawierającej utwory chronione prawem. 

+

Na mocy zmian przepisami art. 13. nie będą objęte: encyklopedie internetowe, takie jak np. Wikipedia, archiwa edukacyjne i naukowe oraz platformy pasywne (tzw. usługi w chmurze dla indywidualnych użytkowników jak Dropbox), platformy w ramach otwartego dostępu, platformy sprzedażowe jak Ebay czy Amazon i wszystkie platformy, których głównym celem nie jest dostęp do treści objętych prawem autorskim (np. portale randkowe), ani ich magazynowanie.

Platformy, których dotyczy art. 13., powinny podpisać licencje z właścicielami praw na treści chronione prawem autorskim. Jeśli platforma nie otrzyma takiej licencji, będzie musiała usunąć treści wskazane przez właściciela praw. Jeśli platforma nie dopełni obowiązków, będzie odpowiedzialna za nielegalne treści wprowadzane przez użytkowników.

Start-upy będą podlegały mniejszym restrykcjom niż wielkie, od lat działające na rynku firmy internetowe. Regulacjami nie będą objęte też prace internautów takie jak memy, gify itp.

Art. 11., określany przez jego przeciwników jako podatek od linków, odnosi się do tego, jakie elementy artykułu dziennikarskiego mogą być publikowane przez agregatory treści bez konieczności wnoszenia opłat licencyjnych. Regulacje wymagają, by platformy, takie jak np. Facebook, płaciły posiadaczom praw autorskich za publikowane przez użytkowników treści albo kasowały takie materiały. Wydawcy prasy będą mieli możliwość negocjowania licencji z platformami i agregatorami treści.

Nowe prawo nie dotyczy prywatnego i niekomercyjnego użytkowania tekstów prasowych przez indywidualnych użytkowników, nie dotyczy również hiperlinków, a wraz z nimi krótkiego wyciągu z artykułu. Na mocy przepisów wydawcy mają obowiązek dzielenia się wpływami z nowego prawa z autorami danej publikacji.

CZYTAJ  Mieszkańcy walczą o kapliczkę. Zaczęli protestować

Zgodnie z dokumentami PE za dyrektywą opowiedzieli się europosłowie: Danuta Huebner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Marek Plura, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka. Kilku nie wzięło udziału w głosowaniu, m.in. Jerzy Buzek i Dariusz Rosati, którzy mimo to napisali, że… popierają dyrektywę.

Przeciwko dyrektywie głosowali: Michał Boni, Danuta Jazłowiecka, Adam Szejnfeld i Róża Thun. Danuta Huebner już raz tłumaczyła się ze swojego poparcia dla cenzury ale nadal nie zmieniła zdania.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
28 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
roman
5 lat temu

Jak tak twierdzisz…. to żaden z Ciebie ” Światowiec „…… 🙂 Bo w takim razie bardzo mało widziałeś !!!!

Zen
5 lat temu

Głosujący na PO przypominają mi górala którego pobito na weselu, jego żonę okradziono, córkę zgwałcono, a on się zastanawia czy iść na poprawiny.

Światowiec
5 lat temu

Wiekszych debili niz w PeŁo nie widzialem
Broń nas Boże prze takimi reprezentantami w UniJewropejskiej
Dno Dna i tony mułu

roman
odpowiada  Światowiec
5 lat temu

Jak tak twierdzisz…. to żaden z Ciebie ” Światowiec „…… 🙂 Bo w takim razie bardzo mało widziałeś !!!!

pisyf
5 lat temu

Fajnie – dziękuję z rodziną tym posłom za zwalczanie złodziejstwa.

czytelnik2
5 lat temu

Wreszcie skończy się okradanie muzyków, artystów, pisarzy. A wszystkim złodziejom życzę, żeby im w nocy kibole okradli chatę. To podobne do okradania autorów z ich dorobku.

buk humor dziczyzna
5 lat temu

Wolność w necie niezbędna. Ale już wolność wyboru czy kupować w niedzielę czy nie to pisiorki ograniczyły.

Lol
5 lat temu

To nie jest żadne ACTA 2 !!! Nie róbcie propagandy

pytek2
5 lat temu

Czy to znaczy, że wszędzie pojawią się cytaty z Rydzyka, by „legalnie” przelewać mu kasę za prawa autorskie?

win
5 lat temu

Russki i kibole wściekłe – to znaczy że dyrektywa jest dobra.

pissis
5 lat temu

Demokracja durnie pisowskie, demokracja. Każdy głosował jak chciał. Jak pisiory głosują swoje buble w sejmie, to wszystko wam pasuje. Więc morda w kubeł- kundle!

28
0
Napisz co o tym sądziszx