KOLEJNY ETAP ORE – własna sieć ekologicznej energii

II warsztaty z udziałem partnerów naukowych i gospodarczych Ostrowskiego Rynku Energetycznego zorganizowane przez Centrum Rozwoju Komunalnego odbyły się w piątek 1 lutego. Podczas spotkania zaprezentowano kolejny etap projektu – budowę własnej sieci przyłączeniowej lokalnej ekologicznej energii w centrum miasta.

+

Prace nad wdrożeniem wielowymiarowego projektu Ostrowskiego Rynku Energetycznego zainicjowano już w lutym 2018 roku, a jego koncepcję zaprezentowano mieszkańcom podczas konferencji „Energia dla ostrowian” 21 czerwca ubiegłego roku. Pierwsze warsztaty z udziałem partnerów projektu przeprowadzono 22 czerwca.

– Lokalne bezpieczeństwo energetyczne, szczególnie w obliczu podwyżek cen i niepewności na rynku energii elektrycznej, stało się jednym z najważniejszych wyznań nowej kadencji samorządu. Ostrów Wielkopolski przewidział to zjawisko i z wyprzedzeniem podjął własną inicjatywę stając się pionierem w dziedzinie lokalnej energetyki. Patrząc perspektywicznie i dalekowzrocznie chcemy dać przedsiębiorcom i mieszkańcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Spotkanie w gronie obecnych i przyszłych partnerów ORE było okazją do podsumowania pierwszego roku wdrażania projektu, a także przedstawienia działań na rok 2019. – W ostatnich miesiącach minionego roku krokiem milowym było uzyskanie certyfikatu Ministerstwa Energii dla ORE. Cały projekt wpisuje się w dwa najważniejsze nasze założenia strategiczne – spójność działań spółek komunalnych w ramach Grupy Kapitałowej CRK oraz innowacje prorozwojowe z myślą o perspektywie kilkunastu i kilkudziesięciu lat – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Ważnym elementem wyróżniającym Ostrowski Rynek Energetyczny jest współdziałanie na linii samorząd – sektor komunalny – przedsiębiorcy – mieszkańcy.
– To ogromna wartość całego przedsięwzięcia, bo miasto jest całością. ORE tworzy nie tylko szansę na tańszy prąd w gniazdkach, ale również przestrzeń do lokalnych inwestycji w obszarze ekologicznych źródeł energii – dodaje Bartosz Ziółkowski.

Jednym z elementów ORE planowanych na rok 2019 jest budowa własnej sieci przyłączeniowej ekologicznej energii. Otworzy to możliwość korzystania z lokalnej energii instytucjom i przedsiębiorcom, a także pierwszym mieszkańcom miasta.

CZYTAJ  Kurier ustrzelił pijaka

– Pierwszy odcinek sieci obejmie trasę od Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej. Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany przez OZC m.in. z biomasy drzewnej. Inwestycja będzie realizowana w pierwszym półroczu tego roku – wyjaśnia Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Koordynatorem projektu odpowiedzialnym za kontakty z przyszłymi odbiorcami miejskiej „zielonej” energii jest specjalistyczna spółka CRK Energia. – Planujemy, aby pierwsi odbiorcy mogli korzystać z naszych usług już z początkiem 2020 roku. Wszystkich zainteresowanych podłączeniem do nowej sieci zapraszamy do kontaktu już w najbliższych tygodniach, aby wspólnie zaplanować i przeprowadzić niezbędne procedury. W tym zakresie zapewnimy pełne wsparcie i kompleksową obsługę – informuje Artur Dembny, prezes CRK Energia.

Ostrowski Rynek Energetyczny ma obecnie ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych. W warsztatach udział wzięli nie tylko członkowie-założyciele ORE, ale również potencjalni odbiorcy lokalnej ekologicznej energii – właściciele i zarządcy obiektów instytucji, firm oraz organizacji mieszkaniowych położonych na trasie przebiegu zaplanowanej sieci. – To bardzo znacząca dla gospodarki miejskiej inwestycja, ale również przedsięwzięcie niosące duże zalety społeczne, skierowane bezpośrednio do przedsiębiorców i samych mieszkańców. Co istotne, dotyczy miejskiego obszaru rewitalizacji i stanowi jej ważny innowacyjny element – zaznacza Mateusz Nycek z ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Od samego początku ostrowski projekt wspierają ogólnopolskie autorytety naukowe, na czele z prof. Janem Popczykiem – pionierem i twórcą polskiej energetyki obywatelskiej. – Działania Ostrowa Wielkopolskiego znakomicie wpisują się w potrzeby i przewidywane kierunki rozwoju polskiej i europejskiej energetyki – podkreślił prof. Popczyk. Przewiduje on, że Ostrów Wielkopolski może osiągnąć samowystarczalność energetyczną najpóźniej do 2040 roku. Będą temu poświęcone kolejne warsztaty projektowe planowane na kwiecień tego roku.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

11 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ciepłownik
5 lat temu

Na twój. Czekaj teraz na fakturę.

Bankietowiec
5 lat temu

A było co na tych warsztatach wypić i zakąsić? A jeżeli tak, to na czyj koszt?

Utracjusz
5 lat temu

CRK dawniej Holdikom, który miał być zlikwidowany bo tak obiecała Caryca musi pokazać, że coś robi, żeby było uzasadnienie do wypłacania sowitych pensji dla Ziółkowskiegon, Nycka i reszty.

Mieszkaniec kanałów
odpowiada  Utracjusz
5 lat temu

Nie czepiaj się Nycka. Zobacz jego oświadczenie majątkowe. To przecież bezdomny i zadłużony człowiek. 15. Nycek Mateusz – (Przyjazne Miasto i Powiat)

Oszczędził 5 tys. zł

Nie posiada nieruchomości

Zarobił: 34338 zł

Pożyczył 11666 zł i 15 tys. zł

dderby
5 lat temu

Bełkot z którego nic nie wynika, jak zwykle, prezes CRK i jego pomysły…

budyń
odpowiada  dderby
5 lat temu

ten prąd to fiksum dyrdum

Ciepłownik
5 lat temu

Palenie zrąbkami ze sklejek jest ekologiczne, a palenie drewnem w kominku już nie. Niezła ta „zielona” energia. Jeśli OZC chce zasilać całe miasto, to znaczy, że koło galerii powstanie elektrownia. Jak tak zrobi każde miasto, to faktycznie pokonamy smog. Jeszcze tylko przywróćmy kotłownie na każdym osiedlu i będzie git.

?
5 lat temu

Jaki będzie koszt budowy linii kablowej SN w ścisłej zabudowie drogi wojewódzkiej, odtworzenia nawierzchni, opłaty za zajęcia pasa drogowego, coroczne opłaty za umieszczenie urządzenia w pasie drogowym?

Kierowiec
5 lat temu

I po co to jak dymią z kominów i nas trują codziennie. Najpierw niech Ostrów osiągnie czyste powietrze.

Crk
5 lat temu

Zrobiło się głośno o CRK to muszą pokazać że coś robią, pomysł z kosmosu , sieć ekologiczna?, Wystarczyłyby autonomiczne mini elektrownie w budynkach bez potrzeby korzystania z niesamowitych transferów, opłaty nas zjedzą, puenta ile się trzeba nagadac żeby nic nie powiedzieć=CRK.

wojciech fleischer
5 lat temu

co jest z energią odnawialną i dotacjami dla osób prywatnych

11
0
Napisz co o tym sądziszx