Wieża ciśnień przy 3 maja na sprzedaż

Właściciel, który zakupił obiekt w 1997 roku postanowił go sprzedać. Przez ten czas przewijało się wiele koncepcji, wizji, a żadna nie doczekała się realizacji. Dzisiaj każdy może ją kupić za 170 tys. zł.

22 lata temu obiekt zakupiło małżeństwo państwa R. Wieża została wpisana do rejestru zabytków, co miało pomóc uzyskać dofinansowanie do inwestycji modernizującej budowlę. Tak się jednak nie stało.

Służyła do zapewnienia stabilnego ciśnienia wodociągu. Usytuowany jest poniżej odbiorców – działała na zasadzie grawitacji. W 1908 roku wodociąg dostarczał 267 638 metrów sześciennych wody, a w 1916 roku – 477 003 metry sześcienne.

Mieści się w północnej części parku im. A.Mickiewicza u zbiegu ulic Parkowej i Kościuszki. W Decyzji Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków znajduje się szczegółowy opis zabytku. Budowla jest na planie koła, murowana z nieotynkowanej cegły. Trzon wieży jest wysmuklony, z półokrągłymi oknami. Ściana osłonowa głowicy opracowana dekoracyjnie w formie pól „szachownicy”. Tworzą je poziome i pionowe metalowe listwy. W głowicy znajdują się także symetrycznie rozmieszczone prostokątne otwory okienne z metalowymi szprosami – czytamy w piśmie sygnowanym przez Aleksandra Starzyńskiego, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Ciekawe jest wejście do wieży. Zamurowane dziś drzwi okala ceglany portal o stylistyce neoklasycystycznej. W zwieńczeniu znajduje się trójkątny fronton o gładkim tympanonie.

Wieża w parku im. A.Mickiewicza jest uznana jako zabytek techniki. Zachowała plan, bryłę, materiał oraz konstrukcję z okresu jej budowy. Zachował się także przekaz ikonograficzny obiektu w postaci witraża w formie rozety z 1911 roku. Witraż mieści się w fasadzie budynku Przepompowni Ścieków w rozetce pod częścią środkową – okręgiem z wizerunkiem wieży i jej odbicie w lustrze wody widnieje napis: „Stadt-Wasser-turm”. – dodaje E.Wolniewicz – Kukuła, Miejski Konserwator Zabytków.

Wieża nakryta jest dachem stożkowym – na środku jest świetlik i szpic odgromnika. Wewnątrz znajdują się schody o konstrukcji metalowej, trójbiegowe. Dokumenty w Biurze Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora, by Wieżę wpisać do rejestru zabytków, zostały złożone 1,5 roku temu.

CZYTAJ  Biegi patriotyczne na Piaskach - ZDJĘCIA

Wieża ma ok. 115 lat.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ww
5 lat temu

Janusze biznesu podnieśli cene do 210000

ww
5 lat temu

Miasto powinno odkupić za 30000 bo tyle to jest warte i zrobić tam galerie sztuki. Prywatny inwestor będzie miał problem z parkingiem

Mądry
5 lat temu

Zburzyć i parking zrobić!

krzysztoftig
5 lat temu

rok 2017 .Remont pokrycia dachu na budynku Miejskiej Wieży Ciśnień w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Parkowa – kwota 53.000 zł, do dnia dzisijszego nie ma

Egzekutor
5 lat temu

Szukaja jelenia moge dac dyche

McJ
5 lat temu

Największą szkodę takim obiektom wyrządza właśnie… konserwator.
Za te pieniądze sam bym to kupił i przerobił na wielokondygnacyjne mieszkanie – tylko co z tego jak drugie 170tys będę musiał wydać na świstki i pozwolenia, a trzecie 170tys na wyremontowanie wg. standardów zabytku.

Wojażer
odpowiada  McJ
5 lat temu

mógłby z tego super dom być, widziałem taki w Anglii – cudeńko…tylko powspinać się trzeba po schodach…

Do McJ
odpowiada  McJ
5 lat temu

Życzę nabywcy żeby na sam remont i adaptacje wystarczył milion

20
0
Napisz co o tym sądziszx