OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Magda Gessler zmieni kolejną restaurację

Właścicielom restauracji w ścisłym centrum Kalisza potrzebna jest natychmiastowa pomoc. Pomoc Magdy Gessler i jej “Kuchennych Rewolucji”. Czy w zaledwie cztery dni zdoła wyciągnąć upadający lokal z tarapatów? Miejmy nadzieję, że wszystko pójdzie zgodnie z planem. Jaką nazwę otrzyma kaliska restauracja? Jak zmieni się jej wnętrze? – zadaje pytanie portal kalisz24.info.pl, który jako pierwszy poinformował o kuchennych rewolucjach w Kaliszu.

+

„Kuchenne rewolucje” to historie, które zawsze zaczynają się w sercu każdej restauracji – kuchni. To tam nieporadni właściciele upatrują przyczyny swojej biznesowej porażki. Ale czy słusznie? Gdzie tkwi problem? I jak go rozwiązać? Od lat odpowiedzi na te pytania zna tylko Magda Gessler, która nie boi się nowych wyzwań i trudnych zadań. Ona – jako autorytet kulinarny i biznesowy – potrafi w kilka dni przeprowadzić rewolucję i dać właścicielom restauracji gotowy patent na sukces. Jednak tylko od nich zależy czy powodzenie będzie długo czy krótkoterminowe. Otrzymać znak jakości od Magdy Gessler to absolutny przywilej, na który trzeba zasłużyć ciężką pracą, uczciwością i najlepszymi smakami w Polsce! Właściciele restauracji wiedzą, że jest o co walczyć. Bo koniec końców to ich codzienność, marzenia i lepsza przyszłość.

Po pomoc Magdy Gessler zgłosiły się restauracje z całej Polski. Nie rozumieją co poszło nie tak i nie potrafią poradzić sobie z kryzysem. Magda przyjeżdża na cztery dni i zakasuje rękawy. Staje się na ten czas szefem restauracji. Obserwuje i analizuje sytuację i problemy. Zagląda do garnków, patrzy na ręce kucharzom, próbuje potraw, testuje umiejętności kelnerów, sprawdza higienę pracy. A potem przystępuje do działania. Nie toleruje sprzeciwu. Mówi wprost co jest nie w porządku. Tu nie ma miejsca na delikatne uwagi. Często jej opinie czy zachowanie budzą agresję i bunt pracowników oraz właścicieli. Ale Magda to twardy szef. Na dwa dni zamyka restaurację i wprowadza zmiany: układa nowe menu, uczy kucharza kulinarnych sztuczek, a nawet zmienia wygląd lokalu. I zagania naburmuszony zespół do pracy. Czy pot i łzy opłacą się?

Czwartego wieczoru następuje uroczyste, ponowne otwarcie restauracji, podczas którego sprawdzony zostaje jej nowy image. Czy goście wyjdą z pełnymi brzuchami i zadowoleniem na twarzy? Czy zespół będzie się trzymać nowych reguł i wskazówek, które dostał? I najważniejsze – czy restauracja wyjdzie na prostą? Po kilku tygodniach Magda wraca, by zobaczyć jakie postępy poczyniono i czy jej „kuchenne rewolucje” przyniosły wyczekiwany efekt.

13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dziewczyna
1 rok temu

nic dodać nic ująć polskie gęby typowi optymiści dobrze życzący zero nuty nienawiści otwarci gościnni tylko takich ludzi wokół a będziemy żyć długo w nieszczęściu chorobie z ryjem wykręconym a polityków i polityki się brzydzicie dalej patrzeć i szukać u siebie nigdy ,popaprany naród fanatyków anty na ludzi szczęśliwych bogatszych zdrowszych lepszych zaradnych

Marek
1 rok temu

Jakie w tym ostrowie są głupi ludzie, aż mi wstyd.

O
1 rok temu

Ja natomiast słyszałem że to właśnie dzięki tym włosom to tak pysznie smakuje rosół zwłaszcza taki tłusty oko na oku pływa

Yirek
1 rok temu

Pani Gessler sponsoruje Ostrów 24.tv ależ cudowny artykuł. Jak właściciel nie czuje biznesu który robi to i Gessler mu nie pomoże

Ostrowska pyra
1 rok temu

Ciekawe czy w rejonie Kalisza na przyjęciach weselnych ziemniaki podaje się nadal w misie polane tłuszczem?

JAPAN
odpowiada  Ostrowska pyra
1 rok temu

Dokładanie tak, tylko zamiast pyr jest cebula w sosie własnym …

Tarzan
1 rok temu

A może ty Magdzie zastapisz kucharzy Z.

. N

×
1 rok temu

Babajaga trzęsie kłakami w Kaliskiej knajpie.
U cebulorzy!!!
Znów będzie płacz zgrzyt i rzucanie czym popadnie.
A gdzie sanepid podczas rewolucji Gessler.
Ona nie ma na głowie czepka i kudłami trzęsie nad garnkami i talerzami.
Bleee?
Może nie raz trafił się włos Gesslerki w jedzeniu.
Zobaczymy czy im pomoże czy zaszkodzi?

murem za bonusem
1 rok temu

stara klofta, musi jakos piniadz robic szmatławiec

Muszka.
1 rok temu

Czy Ktos to jeszcze ogląda ??? Pierwsze odcinki w 2010 2011 to jeszcze “szło” oglądac ale teraz ??? Totalna porazka. Najlepsze są akcje typu jak uczy gotowac obcokrajowców ich narodowe potrawy (Greków kuchnie grecką albo hindusów kuchnie indyjską ……………)

CEBE
odpowiada  Muszka.
1 rok temu

To, że ktoś jest grekiem, hindusem, arabem, chinczykiem, włochem, hiszpanem czy Polakiem nie znaczy, że jest wybitny w swoich narodowych potrawach. Czy będąc polka droga Muszko potrafisz dobrze ugotować wszystkie dania kuchni polskiej? To trochę tak jakby powiedzieć, że każdy arab to terrorysta.

Muszka
1 rok temu

Ciekawe ilu gości posmakowało jej doczepianych włosów.

Idol Magdy
odpowiada  Muszka
1 rok temu

Mnie tam muchy i włosy w rosole nie przeszkadzają, a tym bardziej jak to jest włos pani Gessler.

13
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x