Afera śmieciowa? Kto zrobił z Ostrowa śmietnisko

Udostępnij
Tweet

Na minionej Sesji Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przegłosowano podwyżkę cen za wywóz odpadów. Radni opozycyjni zagłosowali przeciwko, ale zapomnieli przez kogo powstał problem zwożonych śmieci do Ostrowa. Przypominamy – było to za kadencji Jarosława Urbaniaka z Platformy Obywatelskiej.

+

Od wielu tygodni można usłyszeć głosy, że do Ostrowa Wielkopolskiego przywożone są odpady w dużych ilości, że na okolicznych osiedlach czuć zapach odpadów. Teraz radni opozycyjni zarzucali podwyższenie cen za wywóz odpadów. Sęk w tym, że taka sytuacja ma miejsce praktycznie w całym kraju.

Wszędzie podawane są te same powody: urealnienie stawek w związku z wyższymi kosztami składowania, energii i transportu. Wymienia się także wzrost „opłaty marszałkowskiej”. Są gminy gdzie ceny za odpady wzrosły o ponad 100%. W Ostrowie jednak podwyżka była niższa.

System co do zasady powinien się samofinansować, czyli przychody z opłat ponoszonych przez mieszkańców powinny wystarczać na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Nie powinno się w przypadku odpadów sięgać po pieniądze z innej „kieszeni”.

W Ostrowie Wielkopolskim cena za odpady wzrosła z 11 do 18 złotych za osobę/miesiąc.

Powstanie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadami (RZZO) powstało z inicjatywy i zaangażowania Jarosława Urbaniaka i Rafała Żelanowskiego (byłego radnego sejmiku wojewódzkiego). To oni spowodowali przywóz odpadów z aż 22 gmin. Nietrudno sobie wyobrazić jak śmierdzący powstał problem. Teraz radni Platformy Obywatelskiej będący w opozycji, jakby zapomnieli o historycznych faktach.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Poszukiwani właściciele 2 rowerów
Subskrybuj
Powiadom o

150 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowianin od czterech pokoleń
4 lat temu

Chyba rośnie pokolenie bez jaj, bo tylko potrafi napisać NIE NUDŹ !!! i CZEKAĆ do następnych wyborów, których wynik i tak nic nie zmieni, bo większość takich właśnie ludzi mieszka w tym mieście

Ostrowianin od czterech pokoleń
4 lat temu

Dlaczego Łódź płaci od dawna dużo mniej ? Bo Łódź nie ma na plecach Holdikomu, który trzeba utrzymać i zapewnić prezesowi wysoką pensję ( z tego co mówiono to nawet większą niż otrzymywał Prezydent Ostrowa ). Łódz od 2014 do 2019 płaciła 7 zł od osoby za segregowane a w Ostrowie Wlkp. 11 zł od osoby. Teraz Łódź podwyższyła do 13 zł a Ostrów Wlkp. 18 zł ( niesegregowane Łódź 22 zł, Ostrów 33 zł ) Łódź musi chyba dopłacać do śmieci bo ma prawie 10-cio krotnie więcej mieszkańców i wiele dalej do wysypiska a biorą od osoby o 5 zł mniej niż w Ostrowie Wlkp. Troje moich dzieci z rodzinami już wyjechało z Ostrowa do innych miast i dobrze bo władza, którą wybieramy myśli tylko o sobie zawodząc wszystkich, którzy na nich głosowali. Ostrów Wlkp. to miasto, gdzie liczą się tylko układy i znajomości a prezydenta i radnych nie interesuje dobro mieszkańców

kierunkowskaz

Droga wolna – bo do następnych wyborów nic nie zmienisz ! To wszystko już zostało powiedziane – nie nudź !!!

Jajo
4 lat temu

Romek przestań gderać – jako senior jesteś w wieku poborowym do czystego niebiaskiego świata

Romek
4 lat temu

Radny Torzyński powiedział że za darmo to słońce świeci. Caryca i jej obóz pokazał ostrowianom gdzie ich miejsce. Urzędnicy biorą wielkie wypłaty, caryca przyznaje im wielkie premie, koszty utrzymania magistratu rosną a za śmieci biedny emeryt w Ostrowie ma płacić. Tak się dba o seniorów. Skandal pani prezydent.

Chore miasto chorzy ludzie...
4 lat temu

Odnośnie lokalizacji wysypiska nie mam żadnych obiekcji. Kto się budował w sąsiedztwie wysypiska powinien sięliczyć z tym, że „smród będzie”. Tak jak ludzie budujący się na terenach zalewowych rzeki. Pretensje tylko do siebie. Tylko proszę mi powiedzieć w jaki sposób „firma” zajmująca się odbiorem i utylizacją odpadów może nie być rentowna?????? A co z opakowaniami typu pet, które idą do kolejnych przetwórni na granulat, który jest cholernie drogi? A co ze stłuczka szklana, nie wspomnę już o odpadach z metali kolorowych itp…Owszem sortownia jako inwestycja była dużym kosztem, który w dużym procencie sfinansowała unia, ale obecnie jest to już tylko budynek który na 100 procent przynosi zyski. Ale jak to mawiał mój profesor ekonomii pokazcie mi najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo a ja wam pokażę jak sprawić by przynosiło straty dzięki „kreatywnej księgowości”…

Iza
4 lat temu

Referendum na temat odwołania carycy

smieci
4 lat temu

Do ANIA na gminach równiez placi sie od osoby . bo sam płace . Ale – wlasnie ? – może masz racje bo pewnie buraki z gospodarstw rolnych, mają inne dotowane przez UE zasady i oni są zwolnieni ze smieciowego obowiazku . Dlaczego ? kmiot na wsi w gospodarstwie rolnym nie produkuje smieci , a to co wyprodukuje to skonsumuje. – wiec jest zwolniony . Jak masz wiedze to wiesz, jak NIE to dzwoń do UG .
Mieszkam na wsi – i place od kazdego członka rodziny .

ania
4 lat temu

Dlaczego w gminach płaci się od gospodarstwa a w Ostrowie od ilości osób w budynku? Różnice są ogromne a śmieci wszystkie lądują w tym samym miejscu. Może jakieś info na ten temat?

poddatnik
4 lat temu

a gdzie jest nasz KOD-owiec pan Potasznik niech robi demonstracje

150
0
Napisz co o tym sądziszx