Afera śmieciowa? Kto zrobił z Ostrowa śmietnisko

Na minionej Sesji Rady Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przegłosowano podwyżkę cen za wywóz odpadów. Radni opozycyjni zagłosowali przeciwko, ale zapomnieli przez kogo powstał problem zwożonych śmieci do Ostrowa. Przypominamy – było to za kadencji Jarosława Urbaniaka z Platformy Obywatelskiej.

+

Od wielu tygodni można usłyszeć głosy, że do Ostrowa Wielkopolskiego przywożone są odpady w dużych ilości, że na okolicznych osiedlach czuć zapach odpadów. Teraz radni opozycyjni zarzucali podwyższenie cen za wywóz odpadów. Sęk w tym, że taka sytuacja ma miejsce praktycznie w całym kraju.

Wszędzie podawane są te same powody: urealnienie stawek w związku z wyższymi kosztami składowania, energii i transportu. Wymienia się także wzrost „opłaty marszałkowskiej”. Są gminy gdzie ceny za odpady wzrosły o ponad 100%. W Ostrowie jednak podwyżka była niższa.

System co do zasady powinien się samofinansować, czyli przychody z opłat ponoszonych przez mieszkańców powinny wystarczać na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów. Nie powinno się w przypadku odpadów sięgać po pieniądze z innej „kieszeni”.

W Ostrowie Wielkopolskim cena za odpady wzrosła z 11 do 18 złotych za osobę/miesiąc.

Powstanie Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadami (RZZO) powstało z inicjatywy i zaangażowania Jarosława Urbaniaka i Rafała Żelanowskiego (byłego radnego sejmiku wojewódzkiego). To oni spowodowali przywóz odpadów z aż 22 gmin. Nietrudno sobie wyobrazić jak śmierdzący powstał problem. Teraz radni Platformy Obywatelskiej będący w opozycji, jakby zapomnieli o historycznych faktach.

CZYTAJ  5-latek mógł umrzeć podczas kąpieli

150 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ostrowianin od czterech pokoleń
3 lat temu

Chyba rośnie pokolenie bez jaj, bo tylko potrafi napisać NIE NUDŹ !!! i CZEKAĆ do następnych wyborów, których wynik i tak nic nie zmieni, bo większość takich właśnie ludzi mieszka w tym mieście

Ostrowianin od czterech pokoleń
3 lat temu

Dlaczego Łódź płaci od dawna dużo mniej ? Bo Łódź nie ma na plecach Holdikomu, który trzeba utrzymać i zapewnić prezesowi wysoką pensję ( z tego co mówiono to nawet większą niż otrzymywał Prezydent Ostrowa ). Łódz od 2014 do 2019 płaciła 7 zł od osoby za segregowane a w Ostrowie Wlkp. 11 zł od osoby. Teraz Łódź podwyższyła do 13 zł a Ostrów Wlkp. 18 zł ( niesegregowane Łódź 22 zł, Ostrów 33 zł ) Łódź musi chyba dopłacać do śmieci bo ma prawie 10-cio krotnie więcej mieszkańców i wiele dalej do wysypiska a biorą od osoby o 5 zł mniej niż w Ostrowie Wlkp. Troje moich dzieci z rodzinami już wyjechało z Ostrowa do innych miast i dobrze bo władza, którą wybieramy myśli tylko o sobie zawodząc wszystkich, którzy na nich głosowali. Ostrów Wlkp. to miasto, gdzie liczą się tylko układy i znajomości a prezydenta i radnych nie interesuje dobro mieszkańców

kierunkowskaz
odpowiada  Ostrowianin od czterech pokoleń
3 lat temu

Droga wolna – bo do następnych wyborów nic nie zmienisz ! To wszystko już zostało powiedziane – nie nudź !!!

Jajo
3 lat temu

Romek przestań gderać – jako senior jesteś w wieku poborowym do czystego niebiaskiego świata

Romek
3 lat temu

Radny Torzyński powiedział że za darmo to słońce świeci. Caryca i jej obóz pokazał ostrowianom gdzie ich miejsce. Urzędnicy biorą wielkie wypłaty, caryca przyznaje im wielkie premie, koszty utrzymania magistratu rosną a za śmieci biedny emeryt w Ostrowie ma płacić. Tak się dba o seniorów. Skandal pani prezydent.

Chore miasto chorzy ludzie...
3 lat temu

Odnośnie lokalizacji wysypiska nie mam żadnych obiekcji. Kto się budował w sąsiedztwie wysypiska powinien sięliczyć z tym, że „smród będzie”. Tak jak ludzie budujący się na terenach zalewowych rzeki. Pretensje tylko do siebie. Tylko proszę mi powiedzieć w jaki sposób „firma” zajmująca się odbiorem i utylizacją odpadów może nie być rentowna?????? A co z opakowaniami typu pet, które idą do kolejnych przetwórni na granulat, który jest cholernie drogi? A co ze stłuczka szklana, nie wspomnę już o odpadach z metali kolorowych itp…Owszem sortownia jako inwestycja była dużym kosztem, który w dużym procencie sfinansowała unia, ale obecnie jest to już tylko budynek który na 100 procent przynosi zyski. Ale jak to mawiał mój profesor ekonomii pokazcie mi najlepiej prosperujące przedsiębiorstwo a ja wam pokażę jak sprawić by przynosiło straty dzięki „kreatywnej księgowości”…

Iza
3 lat temu

Referendum na temat odwołania carycy

smieci
3 lat temu

Do ANIA na gminach równiez placi sie od osoby . bo sam płace . Ale – wlasnie ? – może masz racje bo pewnie buraki z gospodarstw rolnych, mają inne dotowane przez UE zasady i oni są zwolnieni ze smieciowego obowiazku . Dlaczego ? kmiot na wsi w gospodarstwie rolnym nie produkuje smieci , a to co wyprodukuje to skonsumuje. – wiec jest zwolniony . Jak masz wiedze to wiesz, jak NIE to dzwoń do UG .
Mieszkam na wsi – i place od kazdego członka rodziny .

ania
3 lat temu

Dlaczego w gminach płaci się od gospodarstwa a w Ostrowie od ilości osób w budynku? Różnice są ogromne a śmieci wszystkie lądują w tym samym miejscu. Może jakieś info na ten temat?

poddatnik
3 lat temu

a gdzie jest nasz KOD-owiec pan Potasznik niech robi demonstracje

pisiorex
3 lat temu

Drodzy internauci cos musimy zrobić z ta mafia z lekarzem na czele

150
0
Napisz co o tym sądziszx