OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Inscenizacja historyczna – Jan Mertka z Przygodzic (galeria)

W Przygodzicach odbyła się godzinna inscenizacja historyczna, ukazująca walki powstańcze, potyczki pod Boczkowem z 27 grudnia 1918 r., gdzie zginął Jan Mertka. Był mieszkańcem Przygodzic i pierwszym poległym Powstańcem Wielkopolski.

+

Do wydarzenia zaangażowano młodzież oraz członków Ostrowskiej Grupy Rekonstrukcyjnej pod przewodnictwem Bartosza Lisiaka. Co ciekawe, Jana Mertkę odegrał gimnazjalista Piotr Oczachowski, spokrewniony z głównym bohaterem.

Jan Mertka urodził się w 1899 roku w Przygodzicach. Po ukończeniu szkoły powszechnej przymuszony sytuacją materialną w 1915 roku wyjechał do pracy do Westfalii. Stamtąd został wcielony do armii pruskiej. Po powrocie w rodzinne strony został przydzielony do I Batalionu Pogranicznego Poznańskiego. 27 grudnia pełnił służbę patrolową w okolicach Boczkowa, gdzie w jego trakcie został śmiertelnie postrzelony. Spoczywa na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wielkopolskim.

10 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
wici
2 lat temu

Co w tej gminie sie robi : akademie szkolne, patriotyczne , wyjazdy zagraniczne , cateringi, dożynki , pomniki, nadawanie kolejnych imion szkół i odnawianie elewacji na urzędach i szkołach – a zadłużenie 70 % . Zakaldów pracy nie ma, bo nikt nie zabiegał o tereny inwestycyjne . Wiec gmina ma dlugi i leśne powietrze. Ale tylko w lasach – bo na wiochach mamy , ale czujniki smogowe . I jest czym sie chwalić. Kanalizacja ? – Juz 1/4 gminy i to sukces po 20 latach od pierwszego etapu . W tym temacie juz 3 wójt sie chwaliło tym sukcesem wyborczym .

Motywatorka
odpowiada  Książe
2 lat temu

Sama niestety nie przyjdzie 😉

Książe
odpowiada  Książe
2 lat temu

Myślisz że to takie łatwe…

Xd
odpowiada  Tomasz
2 lat temu

Nie wiem, zadzwoń do drivera i to skonsultuj z nim przy flaszeczce.

konstruktor
odpowiada  Tomasz
2 lat temu

temu już dawno powinni podziękować…żenujący facet są lepsi

Motywatorka
odpowiada  Książe
2 lat temu

To weź d*pę w troki i wyszukaj ją w mediach społecznościowych, zagadaj i może coś z tego będzie, a nie komentujesz jak pie*doła pod jednym z kilkunastu artykułów o tej inscenizacji.

Oglądający
2 lat temu

Cywilki z sp14 są tam chyba tylko dla ocen, bo w porównaniu z innymi zero jakiegokolwiek zaangażowania z ich strony. Po za tym przypuszczam że było ich więcej, ale dziewczyna w brązowym płaszczu (zdj 43) zjadła konkurencje.

w
2 lat temu

oj bogata ta gmina jak stac na kolejne sobki . czy kiedyś będzie koniec z marnowaniem podatnika funduszy . jak wejdzie w mode to kazda wiocha ma takiego Mertkę.

Książe
2 lat temu

Kobieto w brązowej chuscie jesteś piękna!!!
Oddał bym Ci swoje królestwo.

Tomasz
2 lat temu

mam nadzieję, że lisiak był trzeźwy

10
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x