OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Nasi rolnicy zablokowali autostradę!

Rolnicy m.in. z południowej Wielkopolski zablokowali dziś autostradę w stronę Warszawy. Kilkadziesiąt aut stanęło niedaleko węzła zjazdowego. W ten sposób domagali się rozmowy z premierem. Na miejsce przyjechał jednak minister, który podjął dialog.

+

Rolnicy z powiatów ostrowskiego, kaliskiego czy krotoszyńskiego stanęli na czele protestu rolników, o którym donosiły ogólnopolskie media. Do tej pory protestowali m.in. blokując drogę w Ociążu czy przejeżdżając w kawalkadzie ciągników od Nowych Skalmierzyc do Ostrowa Wlkp. i z powrotem.

Ponieważ dotychczasowe formy protestu nie przyniosły oczekiwanych przez rolników zmian, postanowili zablokować jedną z ważniejszych dróg w kraju. Umożliwili jednak przeciętnym kierowcom zjazd z autostrady i kontynuowanie podróży pozostałymi drogami. 

Główne postulaty protestujących to:

  1. Wypłata odszkodowań dla hodowców za świnie wybite urzędowo w ramach walki z wirusem ASF niezależnie od decyzji podjętych w tym względzie przez weterynarię.
  2. Dymisja Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej. dymisja Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Pawła Piotrkowskiego oraz dymisja Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka.
  3. Podjęcie natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zwalczenia wirusa ASF w Polsce.
  4. Przeprowadzenie audytu wydatkowania publicznych środków finansowych przekazanych rolniczy organizacjom branżowym, związkom rolniczym oraz wszelkim innym podmiotom uznawanym za reprezentujące środowisko rolnicze.
  5. Przedstawienie audytu środków finansowych pozostających w dyspozycji Funduszy Promocji Produktów Rolno-Spożywczych oraz wydatkowania tych środków wraz z oceną efektywności.
  6. Uzdrowienie Izb Rolniczych poprzez zmianę regulacji ustawowych wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym.
  7. Wprowadzenie przepisów nakładających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności.
  8. Zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski poprzez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu.
  9. Prowadzenie polityki międzynarodowej uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych tj. zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu polskiej produkcji rolnej na chłonny kierunek wschodni.
  10. Wycofanie się polskiego rządu z poparcia przepisów mających ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w internecie.

lider ruchu AGROunia Michał Kołodziejczak

Minister rolnictwa, prywatnie również rolnik, spotkał się z protestującymi. Odniósł się do wielu oczekiwań rolników. Ocenę tego spotkania pozostawiamy zainteresowanym.

90 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mistrz pateli złota wara
odpowiada  Piotr
2 lat temu

co się zwami ludzmi porobiło

mistrz pateli złota wara
odpowiada  Piotr
2 lat temu

jedna nienawiść koniec swiata bliski

Kolezanka
odpowiada  MusZka
2 lat temu

Zal mi was mieszczuchy…… pokazujecie wioche…. wypad na wies skoro tak jest dobrze i zapierdalaj i bedziesz sobie zyl jak krol a nie zazdroscicie. Prosze prosze kup 10h za 100 tys .oplac sie i zarob tak zeby ci cos zostalo . A gdzie do tego sprzet dokupic?? Aaha i tak mieszczuchy za 10ha nie wyzyjecie.

czesław
2 lat temu

ROLNIK NIECH PŁACI W KOŃCU ZUS TAK JAK WSZYSCY PŁACA NA EMERYTURE ,A NIE ROLNIK PŁACI GROSZE NA KWARTAŁ A TEN W MIESCIE PŁACI 1.200ZL CO MIESIĄC A EMERYTURY OTRZYMUJĄ NAJNIŻSZE TAKIE SAME.PYTAM SIE Z JAKIEJ RACJI . WIEŚ MIESZKA W SWOICH DOMACH ,NIE MUSZA CO MIESIAC PŁACIĆ CZYNSZÓW , ŻYJĄ NA BOGATO , PRACUJĄ W MIASTACH PO 3 SAMOCHODY NA PODWORKACH , I NA WSI MAJA UPRAWY ZIEMI ,DOTEGO BIORA DOTACJE , Z JAKIEJ RACJI SIE PYTAM , TEN CO UPRAWIA ZIEMIE MA PENSJE , I NIE POWIENIEN DOSTAC ZADNEJ DOTACJI ,TO JEST OKRADANIE PAŃSTWA.

Krystian
2 lat temu

Kogo obchodzi 100 osób stojących w korku? Przynajmniej minister przyjechał i był dialog. Od myszy po cesarza kazdy żyje z gospodarza!

1234
odpowiada  obora
2 lat temu

WŁAŚNIE PAJACU !!!

Dysiel
2 lat temu

Młody Rolnik wraca z pola traktore z wygientym lemierzym w domu juz czeka stary bamber wszystko wie wszyndzie buł pyta sie mlodego gdzies tak tyn lemiyrz pokrzywiuł,a na polu przy oraniu trafiułzym na kamiyń na to stary bamber to jakśty jeho kłu….

123
2 lat temu

do koło – k*rwa poliglota ze wsi sie znalazła . zajmij sie starym

kolo
2 lat temu

123 widzę debila który się męczy polszczyzną

JUNGEN
odpowiada  pik
2 lat temu

Natomiast w jedynym słusznym medium, czyli TVN.DE o tym kto doniósł do Brukseli i Merkel, że w Polsce tak źle i nie dobrze bo “pałowali” ludzi na środku autostrady zupełnie jak we Francji niepełnosprawnych …

90
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x