OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Pomysły Mikołajczyka na edukację – m.in. brak prac domowych

Łukasz Mikołajczyk startujący na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, zorganizował drugi briefing. Dotyczył on pomysłów w sferze edukacji.

+

– Już w poniedziałek uczniowie powrócą do swoich szkół. W związku z tym faktem tematy dotyczące edukacji stają się jeszcze bardziej aktualne. Cieszę się, że w pobliżu budynku Szkoły Podstawowej nr 9 w Ostrowie Wielkopolskim, której przez kilka lat byłem dyrektorem. – powiedział Łukasz Mikołajczyk

Łukasz Mikołajczyk potwierdził, iż będzie chciał zaproponować dyrektorom ostrowskich szkół, dla których organem prowadzącym jest Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski, aby w tych placówkach zrezygnować z obowiązkowych prac domowych.  – Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że zadawanie prac domowych nie przyczynia się do wzrostu efektywności nauczania. Co więcej, nadmierne obciążanie nimi dzieci może w niektórych sytuacjach skutkować spadkiem możliwości edukacyjnych uczniów. – uzasadniał Mikołajczyk.

Zapowiedział również zmiany zasad przyznawania Stypendium im. Świętego Jana Pawła II oraz wprowadzenie nowego Stypendium PILNY UCZEŃ. Bardzo chciałby, aby w naszym mieście powstał Dziecięcy Uniwersytet Ostrowski. – Byłoby to miejsce, w którym najmłodsi spotykaliby się na zajęciach z wykładowcami uczelni z całej Polski. Ważnym punktem mojej strategii jest wprowadzenie psychologa lub terapeuty z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w każdej szkole. – mówił Mikołajczyk.

Kandydat chciałby, aby w miejskich przedszkolach pojawiły się zajęcia z rytmiki dla wszystkich maluchów. Wszystkie zmiany wprowadzane w edukacji muszą być nastawione na podmiotowe podejście do każdego ucznia. – Ostrów Wielkopolski zasługuje na najlepsze rozwiązania w swoich placówkach oświatowych. – stwierdził senator Mikołajczyk.

SZCZEGÓŁY

Szkoły bez obowiązkowych zadań domowych. 

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Badań Edukacyjnych wynika, że zadawanie prac domowych nie przyczynia się do wzrostu efektywności nauczania. Co więcej, nadmierne obciążanie nimi dzieci może w niektórych sytuacjach skutkować spadkiem możliwości edukacyjnych uczniów.

Brak prac domowych ma skłonić uczniów do samodzielnego podejmowania decyzji o nauce i nauczyć ich odpowiedzialności.

Ilość zadawanych prac domowych niejednokrotnie powoduje, że dzieci i młodzież mają ograniczoną możliwość aktywnego uczestniczenia w życiu rodzinnym, w tym kultywowania tradycji wspólnego spędzania czasu z rodzicami i rodzeństwem,
a także wywiązywania się z obowiązków domowych, które również odgrywają istotną funkcję wychowawczą.
W przypadku prac domowych, tak jak i w całym procesie kształcenia dzieci, niezbędna jest indywidualizacja pracy z uczniem poprzez uwzględnianie jego możliwości, predyspozycji oraz zainteresowań. Tymczasem praktyka wskazuje, że powyższe warunki nie zawsze są w szkołach realizowaneMarek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.

Badania pokazują, że nasza młodzież to najbardziej zestresowana grupa społeczna. W wielu krajach nie ma tradycji zadawania prac domowych. U nas kojarzą się one z wyrabianiem nawyków powtarzania materiału w domu
i utrzymywaniem regularności, ale często ilość prac domowych nie jest adekwatna do celu. I w przypadku młodzieży, która ma już ugruntowany system nauki w domu, brak prac domowych może przynieść korzyści
Paulina Sochacka, psycholog dziecięcy.

 Zmiana zasad przyznawania Stypendium im. Świętego Jana Pawła II – przyznanie określonej kwoty dla każdej ze szkół w zależności od liczby uczniów, odejście od składania wniosków, stypendium przyznaje szkoła.

 Wprowadzenie Stypendium PILNY UCZEŃ w każdej szkole prowadzonej przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski.

 „PILNY UCZEŃ” – STYPENDIUM ZA NAJWYŻSZY PRZYROST ŚREDNIEJ

„PILNY UCZEŃ” to nazwa programu stypendialnego, który powstał
w Szkole Podstawowej nr 9 w 2014 roku. STRATEGIA OSTRÓW 2023 zakłada wdrożenie tego programów we wszystkich ostrowskich szkołach prowadzonych przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski. Celem  tego programu jest przede wszystkim docenienie  i nagrodzenie najbardziej pracowitych dzieci. Jest to program bardzo motywujący do nauki.  Proponowany regulamin programu jest efektem wspólnej pracy trzech najważniejszych podmiotów szkoły: uczniów, rodziców i nauczycieli. Stypendia  przyznawane będą za tzw. przyrost średniej rozumiany  jako różnica między średnią końcoworoczną a okresową. Brane pod uwagę będą również oceny zachowania. Każdy uczeń ubiegający się o nagrodę  będzie musiał uzyskać minimum dobrą ocenę zachowania. Powołana KOMISJA DS. PRZYZNAWANIA STYPENDIUM w skład, której wejdą: przedstawiciel dyrekcji, Samorządu Uczniowskiego, Rady Rodziców oraz Rady Pedagogicznej każdego roku  ustalać będzie  czy wyróżnieniem  za najwyższy przyrost średniej będzie nagroda pieniężna czy rzeczowa. Tego typu program będzie doskonałym motywatorem dla każdego ucznia.

 Powstanie DUO – Dziecięcego Uniwersytetu Ostrowskiego (weekendowe zajęcia dla uczniów z wykładowcami uczelni z całej Polski, dzieci będą miały indeksy i będą zbierały zaliczenia kolejnych przedmiotów, wykłady i ćwiczenia będą prowadzone w mniejszych grupach).

 Psycholog lub terapeuta z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w każdej szkole.

Systemowe podejście do edukacji młodzieży i dzieci w mieście, aby dostosować kształcenie do rynku pracy już na poziomie szkół podstawowych. Wprowadzenie systemu współpracy ze szkołami ponadpodstawowymi w ramach warsztatów, konkursów organizowanych
w szkołach podstawowych przez doradców zawodowych, promocja szkół branżowych nie tylko przed okresem rekrutacji.

 Rytmika w każdym przedszkolu.

 Kompleksowy rozwój infrastruktury szkolnej i przedszkolnej.

Nauczyciele wychowawcy z podniesionym o 100% dodatkiem za wychowawstwo.

212 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
dobre sobie
2 lat temu

I już po Wielkiej znajomości z panem Rzecznikiem….a tak się Senator powoływał na tą znajomość….

Przeciążony Uczeń
2 lat temu

Oczywiście, że szkoły bez zadań domowych. Po deformie Zalewskiej dzieci siedzą w szkole po 10 godzin!! I jeszcze w domu mają harować?

senator tez tam byl...
odpowiada  Kobieta Charyzmatyczna
2 lat temu

Dwa krzesła dalej od pani prezydent…. ale o sobie już nie napisze że to lans

Tt
odpowiada  Tt
2 lat temu

A pan senator to niech tez odda swoje wynagrodzenie za koordynowanie projektow czy półkolonii….niech wykreśli żonę Kamile z zarządu stowarzyszenia bo na nią bierze kasę bo on nie mógł pełnić żadnych funkcji w stowarzyszeniu….
Niech pracuje za darmo skoro jest takim spolecznikiem
Niech odda forsę i odpowie publicznie na pytanie DLACZEGO SKORO MU TAK ZALEŻY NA MIEŚCIE OSTROWIE TO NIE ZAŁATWIŁ INWESTORÓW BY WSPOMÓC ROZWÓJ MIASTA I GMINY???? nawet antypis by wtedy nie mógł nic zarzucić osobie która faktycznie dba o dobro Ostrowa a nie tylko swój własny interes….

belfer
2 lat temu

jak ten blady nauczyciel ma takie pomysły na rozwiazanie problemów edukacyjnych to niech w pierwszej kolejnosci powie – dlaczego nauczyciele od 6 lat praktycznie nie dostali obiecanych podwyżek ? siedzac w temacie co przez 4 lata zrobił w senacie czy MEN w tej sprawie / bez wody/ – udokumentowana interpelacja itp. , Dlaczego w szkolnictwie jest totalny burdel.

miasto
2 lat temu

witam – w tych komentarzach, rozwrzaniach, polemice nie ma konca . Setno tego materiału jest jedno.
– ten cenki senator chce byc prezydentem naszego miasta .
– ten gosciu przez 4 lata był jak Yeti – ktos tam cos o nim mówił ale nikt nigdzie go nie widziała – tym bardzie w senacie .
– ten gosciu z zawodu- praktyki to nauczyciel
– ten gosciu zna problemy finansowe dzisiejszych nauczycieli i przez 4 lata był , siedzał w lodówce .
– ten kandydat nigdy nie splamił sie praca w samorzadzie – z wykształcenia ?? pewnie filologie .
– ten pajac to aparatczyk – typowy klakierek partyjny .. mierny ale wierny
Kochani nauczyciel nigdy nie bedzie dobrym wlodarzem, gospodarzem miasta. – bezpladne dyskusje w klimatyzownym gabynecie OK, cienkie w temacie zarciki, pochlepstwa, rozwarzania , polemika OK .
Gosciu do tablicy – a nie do magistratu . ChociaZ słucjąjac tych bajek co opowiada – to oddział wczesnoszkolny był by w sam raz . Prosze posłuchac goscia na spotkanicha w terenie, jak rózwniez w mniejszym gronie – refleksja ? blady facet.

Tt
2 lat temu

Jako senator mógł załatwić dla miasta dużo więcej niż prezydent miasta. Ostrów to nie metropolia tylko małe miasto z nic nie znaczącym prezydentem. Każdy zbiera laurki i cieszy się jak …..blachami

Z
odpowiada  Dżon
2 lat temu

Bzdury opowiadasz Klimkowa nie chce pożegnania lata.

Xxx
odpowiada  Ludzie dla ludzika
2 lat temu

TO WSZYSTKO JEST PRAWDĄ. TAK NIESTETY WYGLĄDA RZECZYWISTOŚĆ W SP 9

jojo do Arturka
odpowiada  @jojo
2 lat temu

Radni cztery lata wskazywali na nieprawidłowości. Widać, że nie interesujesz się tym, co w mieście. Chyba, że ciężko pracujesz na rzecz kandydatki w wiadomym biurze. Które Bizancjum bardziej kosztowne nie decyduje lud tylko liczby, nieuku. Liczby wskazują na to, że bardziej kosztowne jest Bizancjum obecnej prezydent. Jeśli sama pani Klimek mówiła o rekordowej dywidendzie płaconej przez MZGM na rzecz Holdikomu w wysokości 300 tys., a w tym roku dywidenda MZGM na rzecz CRK wyniosła 460 tys. To jest nowy rekord czy go nie ma? To jest to droższe Bizancjum czy nie? A w którym to roku OZC oddał na rzecz Holdikomu większą dywidendę niż 2,5 mln jak w tym roku? Nie ośmieszaj się obrońco, to liczby mówią o tym, nie decyduje lud. Lud zdecyduje, czy ma to gdzieś, to szastanie wspólną kasą, czy nie. I żadne ukrywanie zatrudnienia w CRK poprzez formalne zatrudnianie w Wodkanie, ukrywanie nagród, premii, urlopów bezpłatnych nic tu nie pomoże. Ciekaw jestem co prezydent Klimek odpowie na interpelację Kornaszewskiego w tych sprawach. Myślę, że ciekawi to nie tylko mnie no i mam nadzieję, że radny upubliczni te odpowiedzi.

212
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x