Wyrok za znęcanie się na fermie norek

Sędzia Małgorzata Malkowska skazała dwóch mężczyzn, którzy znęcali się nad zwierzętami podczas pracy na fermie norek w Masanowie w powiecie ostrowskim. Wyroku 1 rok w zawieszeniu na 2 lata oraz 8 miesięcy w zawieszeniu na 3 lata. Ponadto dozór kuratora i 2 tysiące zł nawiązki na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Wysocku Wielkim.

+

Sprawa znęcania się nad norkami wstrząsnęła opinią publiczną. Mówiły o niej ogólnopolskie media. Dziś zapadł wyrok, który pokazuje, że nie ma przyzwolenia na takie traktowanie zwierząt, nawet przy masowej hodowli.

Sędzia Małgorzata Malkowska uzasadniając wyrok powiedziała:

Pierwszy pozwany stanął przed sądem jako podejrzany popełnienia dwóch przestępstw. Oskarżony miał dopuścić znęcania się nad norkami na fermie, gdzie był zatrudniony. Uderzał norką o ścianę klatki, wrzucał z rozmachem norki do klatek, co naraziło je na stres, ból i cierpienie. Pozwanemu zarzucono znęcanie się ze szczegółnym okrucieństwem nad jednym ze zwierząt. Polegało to na tym, że chwycił norkę za ogon, uderzył zwierzęciem o ścianę budynku, w wyniku czego doznała urazu czaszkowo-mózgowego i poniosła śmierć.

Drugiemu oskarżonemu prokurator zarzucił znęcanie się nad norkami na fermie w Masanowie. Polegało ono na uderzaniu szpachelką w głowę. Drażnił je złośliwie i straszył. Naraziło to zwierzęta na stres.

Materiał dowodowy w ocenie sądu był kompletny. Oskarżeni potwierdzili popełnienie tych przestępstw. Jednak drugi z oskarżonych choć potwierdził swoją winę, to stwierdził, że nie robił tego umyślnie. Sąd nie uwierzył by mężczyzna urodzony w 1998 roku nie zdawał sobie konsekwencji ze swojego postępowania.

Pierwszy z oskarżonych potwierdził, że w sierpniu 2016 r. jedną norką uderzył o ścianę. Na pytanie sądu, nie potrafił wyjaśnić motywów swojego zachowania. Jeden z mężczyzn nadal jest pracownikiem fermy w Masanowie. Sąd zauważył, że nikt ich do pracy nie zmuszał i jeżeli przeszkadzały im różne rzeczy, powinni ją zmienić.

CZYTAJ  Nowy sekretarz Urzędu Miejskiego

Na filmie widać z jaką nonszalancją odnosił się do zwierząt. Występek znęcania, ustawa o ochronie zwierząt, szczegółowo wylicza takie zachowania, które należy zakwalifikować jako znęcanie nad zwierzęciem.

Znęcaniem nad zwierzęciem jest zadawanie mu bólu lub cierpienia. Wyliczonych jest kilkanaście przykładów jak np. uderzanie przedmiotem tępym, ostrym, bicie.
Ustawodawca również zaliczył do znęcania: złośliwe drażnienie lub straszenie. Okrucieństwem jest uderzeniem norką o ścianę. Sąd nie ma gwarancji, że w innym dniu, w innych okolicznościach mógłby dopuścić się podobnego przestępstwa np. na dziecku.

Prokurator wnioskował o wyrok w zawieszeniu, a Sąd się do niego przychylił. Oskarżeni są młodzi i dlatego kara ma mieć charakter wychowawczy, a dopiero później represyjny. Dlatego dla pierwszego oskarżonego wymierzył łączną karę w wysokości 1 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata.

Drugi z oskarżonych zaproponował samoistną karę grzywny, ale Sąd zdecydował się ukarać go znacznie surowiej – 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 3 lata. W miejscu zamieszkania oskarżeni mają pozytywne opinie. Prowadzą ustabilizowany tryb życia.

Nawiązka na rzecz schroniska w wysokości 2 tysięcy zł, jest średnim, jednomiesięcznym wynagrodzeniem pracownika na fermie norek.

Bogna Wiltowska, stowarzyszenie Otwarte Klatki – Dzisiejszy wyrok skazujący jest potwierdzeniem, że na wszystkie te patologie, które są związane z hodowlą zwierząt na futro. Nie da się zamknąć kilkudziesięciu tysięcy dzikich zwierząt w klatkach i spodziewać się, że ich dobrostan będzie zapewniony. Znęcanie się nad zwierzętami przez tych oskarżonych jest potwierdzeniem, że hodowla zwierząt na futra powinna zostać zakazana. Nam nie zależało na karaniu konkretnych pracowników, ponieważ oni są tylko częścia patologicznej hodowli zwierząt na futra. Na ławie oskarżonych powinni zasiadać właściciele i inwestorzy. Dowiedliśmy, że na fermach futrzarskich dochodzi do wielu patologii. Nagranie pochodziły od pracownika, który zatrudnił się na 2 miesiące.

CZYTAJ  Grand Prix - festiwal filmowy - zapowiedź

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

33 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ona
5 lat temu

Śmierć za smierc? Ludzie jestescie śmieszni. Zapewne wszyscy, ktorzy pisali ponizsze komentarze sa idealnymi obywatelami patriotami do tego. Ale pobic czlowieka na imprezie bo krzywo spojrzał albo jest z innego miasta to juz jest ok!? Hahah polowa z was zyje wlasnie takim zyciem!

OVO
5 lat temu

Zawiasy = brak kary.

1
5 lat temu

Oczywiście, że zawiasy, a jakby inaczej …
Dziś zrobił to bezbronnemu zwierzęciu, jutro zrobi to małemu dziecku, ale co tam.
To są debile typu, skopać i pobić kogoś w pięciu, rzucić kamieniem i ucieć, na każdego cwaniaka znajdzie się jeszcze większy cwaniak, ciekawe czy do mocniejszych od siebie są tacy do przodu ?!

Paweł
5 lat temu

Zwierzęta zaczynają być ważniejsze niż ludzie. Chory ten świat zaczyna się robić. Zabicie komara to też przestępstwo. Jak mają się czuć ślimaki, jak każdy ogrodnik niszczy je w różny sposób. Kto z nas nie zabił nigdy pająka, muchy? Przecież to też istoty żywe, czy jak kto woli stworzenia boskie. Wszystkich ludzi najlepiej eksterminować. Pies szczeka upierdliwie na drugiego bogu ducha winnego człowieka, choć ten człowiek chce spokojnie żyć, ale nie no pies ma swoje prawa i może szczekać, bo to piesek, i nie rozumie, że może człowiekowi wyrządzać tym krzywdę, bo np. chce człowiek w danej chwili posiedzieć w ciszy a tu akurat upierdliwy pies piszczy, chciałby człowiek jak ma możliwość odpocząć, to znów akurat w tym momencie piesek drze mordę… itd., itp. Człowiek musi się dostosowywać do zwierzątka- chore i nienormalne… Człowieka można zniszczyć, łamać mu psyche przez takie zwierzątka. Człowieka można mieć za nic, ale grunt, by zwierzęta były zadowolone i robiły co chciały… , bo to tylko przecież takie biedne zwierzątka, które nie robią człowiekowi krzywdy. Obłuda. Dla niektórych ludzi, którzy może uważają się za lepszych od innych, ważniejsze jest ich zwierzątko jeśli mają, niż drugi człowiek, który musi znosić wiele…. Człowiek zniesie wszystko, bo co tam, to tylko człowiek…., no ale zwierzątko to co innego… ono jest zawsze takie biedne, niewinne… Nie pochwalam tortur nad zwierzętami, żeby było jasne. Tylko może ludziom też dziać się krzywda z powodu zwierząt….

r33
odpowiada  Paweł
5 lat temu

Czy ty jesteś normalny bo po wpisie widać ze masz IQ tostera. Tu chodzi o celowe znęcanie się nad zwierzętami deklu jeden. Rozumiem że twoje rozumowanie (jego brak) nie potrafi ogarnąć tego że pies szczeka, kot miałczy i nie są to istoty na tyle rozumne żeby wiedzieć że mają tego nie robić.

Paweł
odpowiada  Paweł
5 lat temu

Ja nikogo nie obrażam, a chcę zwrócić uwagę na pewien problem. r33 obrażasz mnie personalnie. To się nazywa podobno hejt. Nie wiem, bo nie przywykłem komentować i nie mam na to zwyczajnie czasu. Widać niektórym faktycznie brakuje czegoś, albo to te osoby które uważają się za lepszych od innych. Nikt nie popiera znęcania się nad zwierzętami. Jednak jeśli ktoś chce mieć zwierzaczka, pupilka to powinien liczyć się z innymi ludźmi, bo ta planeta nie jest tylko dla wybranych i każdy chce tutaj żyć. Widać niezrozumienie tematu, albo to jeszcze nie dotarło, bo zbyt trudne czytać miedzy wierszami. Nie ma sensu wyrażać swojego zdania, bo zaraz ubliżanie człowiekowi. No to podkręcę Cię mały człowieku. Są kraje w których krowy są święte, a psy się je jak u nas kury. Czy u nas mogę kupić psa albo kota, żeby mi go ktoś w humanitarny sposób tak jak krowę, świnię, czy kurę zabił, żebym mógł go zjeść? Podkreślam-zgodnie z tym jak są zabijane inne zwierzęta na świecie. Powodzenia i pozdrawiam wszystkich przeciwników i obrońców….

Psia matka
odpowiada  Paweł
5 lat temu

Jeżeli człowiekowi dzieje się krzywda to tylko z winy drugiego człowieka . W przypadku zaniebań , bądź nieodpowiedniego wychowania . Nie zwierzęta powinny ponosić odpowiedzialność … A tak na marginesie to zwierzęta są dużo lepsze niż większość ludzi … Bardzo dobrze , że zostały zaostrzone kary dla takich zwyrodnialców … To i tak za mało !

1
odpowiada  Paweł
5 lat temu

Są również kalifaty, gdzie kobiety mogą być bite, gwałcone i poniżanie, to u Nas również ma tak być ?!
Puknij się w ten pusty dekiel bo w komentarzu się rozpisałeś jak mało kto, a idiotyzmy tam takie, że się czytać nie da …

Mateusz
5 lat temu

Wyrok mnie nie dziwi. Sędziowie to nadzwyczajna kasta ludzi. Duża ich część to myśliwi. Rozumiem leśników, którzy mają obowiązek utrzymywania poziomu zwierzyny w lasach. Nie rozumiem tych dla których zabijanie jest przyjemnością i hobby. Dlatego niskie wyroki albo żadne za zabijanie i znęcanie się nad naszymi braćmi mniejszymi wcale mnie nie dziwi. Sądy muszą zostać zreformowane, a do osądzania ludzi powinni zostać dopuszczeni młodzi spoza układów rodzinno-koleżeńskich. Spacerowicze i KOD-ziarze wynocha!

Tracz
5 lat temu

Tak tu psioczycie nacsedzine i wyrok a jak chcą się zabrać za tą mafie to świeczki przed sądem topicie na chodniku… A który miał transparent reforma sądownictwa tak ale nie w ten sposób… Żaden… Tylko jakiś napis konstytucja… A jak się zapytać gdzie w konstytucji mowa o sądach to ponad połowa milczy… Po prostu w poszukiwaniu zadymy poszli pod sąd i liczyli na sieczkę…

Cien
odpowiada  Tracz
5 lat temu

Przecież sędziów masz już wymienionych na jedynie słusznych, prawych i sprawiedliwych!

Opole
odpowiada  Tracz
5 lat temu

Do Cień… Jeszcze nie…

Edyta
5 lat temu

Złapać za jaja i jebnac wieprzow o ścianę taką kara powinna być to samo co oni robili tym zwierzątka śmierć za śmierć czy to czlowiek czy zwierzątko

aci
odpowiada  Edyta
5 lat temu

Ale kurczaczka… z rożna , schabowego z patelni lub karpia na ŚWIĘTA chętnie ….wciągniesz do swojego żołądka … Więc nie pisz farmazonów !!!! Jak pisałaś …śmierć za śmierć …. bo nie wierzę , że nawet jak byłaś mała nie nie wpitalałaś takich potraw ……….!!!!!!! Mamuśka tylko karmiła Cię …. zieleniną ???

1
odpowiada  Edyta
5 lat temu

Jednak można robić to w sposób humanitarny i tak żeby nie narażać dodatkowo na nie potrzebny stres.

Miki
5 lat temu

„Oskarżeni są młodzi i dlatego kara ma mieć charakter wychowawczy, a dopiero później represyjny.” Hahhahaahahahahahhahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha. Serioooo, serioooo i tacy ludzie są sędziami? Rozumie, że młody, ale PEŁNOLETNI człowiek w tym kraju może okraść, pobić, zabić a jego metryka wpływa na wyrok sądu. Ja się czuję młodo całe życie w związku z tym mam prawi bić, mordować, okradać?

Rafał prokop
5 lat temu

Nie ma ludzi by z tym zrobili porzadek,a kasa sie liczy.

Martyna
5 lat temu

Wyrok w zawieszeniu nie jest wyrokiem. 5 lat odsiadki, 3 lata pracy w schronisku, 30 tys. kary może coś by zmieniły. Takie śmieszne wyroki tylko zachęcają do łamania prawa. Poznęcam się, a Sąd i tak da mi zawiasy. Potem wypije browara z ziomkami śmiejąc się jak to można łamać prawa, a w zamian dostać pouczenie. Brawo dla sędziny!!!!!! Karma w życiu wraca.

33
0
Napisz co o tym sądziszx