Za dopalacze jak za przestępstwo

Udostępnij
Tweet

Osoby sprzedające „dopalacze” traktowane są tak samo jak osoby sprzedające narkotyki – od wtorku obowiązują przepisy, które mają ograniczyć wytwarzanie i wprowadzanie do obrotu środków zastępczych i nowych substancji psychoaktywnych.

+

Nowela ustaw o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o Państwowej Inspekcji Sanitarnej zakłada penalizację posiadania tzw. dopalaczy. Za posiadanie ich znacznych ilości grozi do trzech lat więzienia, a za handel nimi nawet do 12 lat.

Po zmianach listy związków zakazanych mają stanowić załącznik do rozporządzenia ministra zdrowia, a nie do ustawy. Ma to ułatwić ich aktualizację i w efekcie przyspieszyć delegalizację kolejnych dopalaczy. Zmieni się także samo ich definiowanie, by producenci groźnych substancji łatwo nie „wymykali się” poprzez drobne zmiany składu i nową nazwę.

Nowe przepisy wprowadzają obowiązek zgłaszania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej przypadków zatrucia środkiem zastępczym lub nową substancją psychoaktywną. Do końca marca każdego roku Główny Inspektor Sanitarny będzie zobowiązany do sporządzenia raportu podsumowującego zgłoszenia z całej Polski, a placówki podejrzewające pacjenta o stosowanie dopalaczy będą musiały powiadomić o tym powiatowego inspektora sanitarnego. Ustawa zakłada także utworzenie rejestru zgonów i zatruć spowodowanych przez dopalacze.

Przepisy zakładają zapewnienie takiego samego wsparcia osobom uzależnionym od dopalaczy jak od narkotyków – będą one mogły liczyć na leczenie, rehabilitację i wsparcie psychologiczne.

Eksperci podnoszą, że dopalacze to nie tylko problem ludzi młodych. Ofiarami coraz częściej padają osoby dorosłe. Na podstawie obserwacji objawów, z jakimi zatruci dopalaczami trafiają do szpitali, toksykolodzy podejrzewają, że na nielegalnym rynku pojawiły się substancje o bardzo niebezpiecznym działaniu, powodujące m.in. przedłużające się objawy niewydolności oddechowej.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Ujawniono ciało na przystanku (ZDJĘCIA) AKTUALIZACJA
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Abc
5 lat temu

Tego co sie ztym zlapie to powinien to zjesc na miejscu.poco zapelniac wiezienia sad .policja .

Rafiti5
5 lat temu

Tym ,którzy to sprzedawają,powinno się wsypać zawartość tych opakowań na siłę w gardło i polać jeszcze sodą kaustyczną.Oczywiście odbyt zatkać korkiem,tak aby się przez uszy wylewało,a co się uleje-spowrotem do gardła wlewać.

Ave Maria śmieci
5 lat temu

Tępić takie ścierwa niech zdychają nie pomagać niech się śmieci sami eliminują! Im mniej tego ścierwa tym lepiej… Zdychajcie ćpuny yebane!

Krk
5 lat temu

Powinni zioło zalegalizować a za dopalacze dożywocie taka jest prawda i Ch….

obiektywny
5 lat temu

to się prawo poprawiło teraz dopalacze dorównały narkotykom ,ale potężne zmiany nie ma co już widzę jak dopalacze znikają tak jak znikają narkotyki ŚMIECH WSTYD i NIEKOMPETENCJA !!!

5
0
Napisz co o tym sądziszx