Święcenie zwierząt w Mikstacie (2018)

W promieniach słońca odbyło się tradycyjne święcenie zwierząt w Mikstacie. Był to kulminacyjny moment uroczystości odpustowych w tym urokliwym miasteczku. Tradycyjnie uroczystość przypada na 16 sierpnia, ponieważ jest to dzień patrona miasta św. Rocha.

+

Bez względu na pogodę zjeżdża się tłum wiernych i pielgrzymów nie tylko z Mikstatu. Wielu z nich bierze udział w barwnym pochodzie, którego kluczowym momentem jest poświęcenie zwierząt. Wśród nich tradycyjnie były psy czy koty. Nie mogło zabraknąć koni, a także krów. Uśmiech na twarzy wywoływał widok takich stworzonek jak: patyczak, żółw, króliki, myszki czy pszczoły. Na koniec wypuszczone zostały gołębie pocztowe.

Według podań, w XVIII wieku święty Roch miał uratować mieszkańców i zwierzęta przed panującą zarazą. Jako dowód wdzięczności zbudowano przy cmentarzu urokliwy kościółek. Następnie ustanowiono odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich.

CZYTAJ  Lekarz grabiami zatłukł psa

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Zaxa
4 lat temu

A jedna pani to se nawet kota poświęcić dała. I to własnego.

A burmistrz Mikstatu z boku
4 lat temu

A burmistrz Mikstatu z boku, brakło miejsca dla gospodarza. Ustąpił ziomkom z Ostrowa i Siedlikowa. W sumie to na tej „Loży honorowej to chyba nie ma nikogo z Mikstatu?!

kefir
4 lat temu

Sam mam do plebanów stosunek ambiwalentny. Wiadomo, z jednej strony szacunek za powołanie, z drugiej całkiem brak za żerowanie na koszt podatnika. Trudno się rozeznać. Ale mniejsza o to.
Tak tu pleciecie, a jak któryś pojedzie do Indii czy gdzieś tam i podobne sceny zobaczy ze święceniem bawołów itp. to każdy zachwycony. Wielka kultura, stara cywilizacja, piękne obyczaje, a ile czasu już kultywowane! Itd. Pierdzielenie takie.
Święcenie w Mikstacie to wesoły prawie happening i co wam w tym przeszkadza?
Rzadko kiedy w uroczystościach katolickich w Polsce uczestnicy sa tak radośni! Chyba nigdy! W państwowych to już w ogóle. Bardzo fajna impreza.
A że odpust? Mówiłem, że ambiwalentnie podchodzę:) Z odpustami dajcie sobie spokój. Dawno temu się okazało, ze się odpusty kupowało:)

eki
4 lat temu

Jak bylo widac sychac i czuc na tym kabarecie nie zabrakło równiez samorządowców powiatowych, posłów , eurodeputowanych, itp. Jak widac wyscig szczórów do samorzadowego koryta juz trwa.
Panie Grzyb – w lasach, politycze PSL susza wiec raczej grzyby odpadna z tego rankingu. Czas sie bedzie pozegnac z kolega Krolem i dochodami. I dobrze – bo przez te lata nigdzy cie w parlamencie UE nie widziano – zas w ostatnim roku w lokalnych szkołach czy tego typu imprezach raz na cztery lata to mało. Gledziłes jak stara baba na tych spotkaniach

senior
4 lat temu

Co niektóre wyświęcone zwierzęta zakończą w rzeźni. Spektakl dla niemyślącej gawiedzi.

T
4 lat temu

A co z psami wiszącymi na metrowych łańcuchach przy swoich budach niejednokrotnie z blaszanej beczki bez dna?

kefir
odpowiada  T
4 lat temu

Tych akurat odpust nie obejmuje. Może to protestanci:)

Rozumny wyborca
4 lat temu

Czy odpust jest skuteczny dla mieszkańców Mikstatu, którzy swego czasu w 90% poparli Tymińskiego na prezydenta Polski?

awaw
odpowiada  Rozumny wyborca
4 lat temu

A ty zawsze to samo!

Psiarz
4 lat temu

Ile gołębi pocztowych przywiezionych do Mikstatu z odległych miejsc doleci żywych do swoich gniazd? Ta makabryczna zabawa człowieka kosztem ptaków jest dla mnie ohydna.

podattnik
4 lat temu

Czy Pani Prezydent też poswięcila DZIOBAKI z Urzędu i czy znajdzie czas na kampanię bo teraz cieżko pracuję

Tbcrsxi
4 lat temu

Ale ciemnoty wierzy w te bajki

14
0
Napisz co o tym sądziszx