Sikawkami potrafią się posługiwać jak mało kto

W niedzielę na boisku sportowym w Raszkowie odbyły się 15. Powiatowe Zawody Sikawek Konnych. Impreza przyciągnęła wielu mieszkańców nie tylko z okolic, ale z całego powiatu ostrowskiego, którzy oprócz sportowej rywalizacji mogli sporo dowiedzieć się o sikawkach konnych, które zjechały do Raszkowa, o historii pożarnictwa w naszym regionie czy wreszcie zjeść pyszną grochówkę.

+

Do rywalizacji w zawodach na szczeblu powiatu zgłosiło się kilkanaście drużyn ochotniczych straży pożarnych wyposażonych w różnego typu historyczne wozy strażackie. Imprezę rozpoczął uroczysty pochód i prezentacja drużyn oraz zawodników i zawodniczek.

Zawodnicy i zawodniczki musieli pokonać tor przeszkód w jak najkrótszym czasie. Składały się na niego: równoważnia, schody, rura, beczka, sikawka i domek. Oznacza to, że 7-osobowy zespół najpierw musiał pokonać slalom, później schody i „drzwi”, przeczołgać się przez tunel, następnie napełnić 80-litrową beczkę podając sobie wiadra z ręki do ręki,

a także przy pomocy własnej sikawki ugasić „pożar” w pięciu oknach małego domku. Dodatkowo na drewnianej tablicy ekipy musiały ułożyć z porozrzucanych liter napis „Powiatowe Zawody Sikawek Konnych”, a także przetransportować na noszach manekina. Jeśli któryś z zawodników się pomylił, np. pomieszał układ liter, spadł z równoważni i nie rozpoczął ćwiczenia od nowa czy nie angażował się w wylewanie wody z wiadra zespół sędziowski naliczał punkty karne.

Zmagania rozpoczęły panie, które wspierane dopingiem kibiców zacięcie walczyły z przeszkodami i czasem. Trasę najszybciej pokonały druhny z Westrzy, tuż za nimi uplasowały się zawodniczki z Topoli Małej, a na trzecim miejscu sklasyfikowane zostały strażaczki-ochotniczki z Biskupic Ołobocznych.

Wśród panów najlepsi byli druhowie z Topoli Małej, którzy są prawdziwymi hegemonami w zawodach na szczeblu powiatu, od 2004 roku wygrali bowiem jedenastokrotnie! Przed rokiem okazali się gorsi od strażaków-ochotników z Westrzy, w tym roku wygrali z największymi rywalami o… 3 sekundy! Na najniższym stopniu podium stanęli zawodnicy z Wysocka Małego. Ekipa z Boczkowa, która zajęła ostatnie miejsce w rywalizacji mężczyzn debiutowali w powiatowych zawodach sikawek konnych.

CZYTAJ  Gessler przeprowadziła kuchenną rewolucję. Czy lokal przetrwa?

Wyniki:

Kobiety: Westrza, Topola Mała, Biskupice Ołoboczne, Świeligów. Mężczyźni: Topola Mała, Westrza, Wysocko Małe, Biskupice Ołoboczne, Zamość, Konradów, Sulisław, Gostyczyna, Świeligów, Boczków.

‘’Ogromne słowa uznania dla wszystkich startujących, którzy musieli walczyć w trudnych warunkach, a mimo żaru z nieba osiągnęli fantastyczne wyniki’’ – mówił po zawodach Paweł Rajski, starosta ostrowski. – ‘’Cieszę się, że na zawody przybyło tak wielu mieszkańców naszego powiatu. To były bardzo emocjonujące zawody, dziękuję za tę determinację i wolę walki, dziękuję także organizatorom, burmistrzowi gminy Raszków za gościnę i strażakom zarówno tym zawodowym, jak i ochotnikom’’.

Licznie zebrana publiczność mogła obejrzeć nie tylko sportową walkę, ale wysłuchać ciekawych opowieści o wozach strażackich, które zjechały do Raszkowa, a także o historii pożarnictwa w naszym regionie – snuł je niezastąpiony Sylwester Kląskała – prezes Zarządu Gminnego OSP w gminie Ostrów Wielkopolski. W trakcie imprezy można też było skosztować pysznej grochówki.

Prawdziwą furorę podczas jubileuszowych 15. Powiatowych Zwodów Sikawek Konnych w Raszkowie zrobiła młodzieżowa drużyna OSP Świeligów, której najmłodszym zawodnikiem jest 4-latek. Młodzi druhowie najpierw na płycie boiska zaprezentowali akcję reanimacyjną, a później naśladując starszych strażaków przebyli tor przeszkód, co zostało nagrodzone owacją przez licznie zgromadzoną publiczność.

Otrzymali też pamiątkowe medale. Prezes tamtejszej jednostki powiedział, że do drużyny szykowani są już nowi, jeszcze młodsi członkowie, aby… odmłodzić szeregi. Tak trzymać!!!

9 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Obserwator
4 lat temu

Byleby burmistrz Raszkowa nie zaraził młodzieży pseudoartystą z okolic tego miasta, bo chyba jest na FB i widzi co „artysta” wypisuje i jak jest skażony opozycją totalną.

Ostrowianin
odpowiada  Obserwator
4 lat temu

A burmistrz Raszkowa to niby ktoś kto nie jest z opozycją totalną np. z Przemkiem Krysztofiakiem, który wystawiał na fejsie śmichy chichy na temat Żołnierzy Wyklętych, ofiar katastrofy smoleńskiej ośmieszanej przez młodego Stuhra?

Biało-czerwony
odpowiada  Obserwator
4 lat temu

Nie tylko opozycją totalną jest ten osobnik zauroczony. On jest po prostu tęczowy.

Raszkowianin
odpowiada  Obserwator
4 lat temu

Burmistrz już dawno nakręcił film dokumentalny właściwie z jego udziałem w roli głównej, więc teraz będzie mu się trudno wycofać z tego, że promował to co w normalnych, małomiasteczkowych, wiejskich rodzinach jest normą której nikt nie powinien przekraczać. A jak ktoś chce promować coś co dla większości heteroseksualnej jest nienormalne niech to robi i owszem, ale na własny rachunek.

widz
4 lat temu

Przy ich zdolnościach widzę wśród nich kandydatów do
WOT (wekendowej obrony terytorialnej)

adam
4 lat temu

Brawo Raszkow. Podziwiac mlodziez ktora zamiast przed kompami spedza czas na treningach i zawodach.

Brat romka erotomka
4 lat temu

Można by rzecz, że w pewnym sensie olewają robotę …

niezłomny
4 lat temu

Tymi sikawkami podtrzymywali ogień odpowiednio długo aż do przyjazdu OSP.
brawo.

mariano
4 lat temu

Sikawkami każdy głupi potrafi się obsługiwać ……

9
0
Napisz co o tym sądziszx