Ulga na start – przedsiębiorco wybierz świadomie!

Przedsiębiorco, chcesz skorzystać z „ulgi na start”? Zrób to świadomie. Pamiętaj, że masz wybór. Korzystając z ulgi przez sześć miesięcy nie zapłacisz składek na ubezpieczenie społeczne, ale w tym czasie nie będziesz też miał prawa do zasiłku chorobowego, a na Twoim koncie emerytalnym nie odłoży się ani złotówka. Podejmij decyzję świadomie.

+

Przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start, czyli przez sześć miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, jeśli podejmuje działalność gospodarczą  po raz pierwszy albo ponownie po  co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego zawieszenia lub zakończenia działalności gospodarczej oraz nie wykonuje dla byłego pracodawcy tego, co robił dla niego jako pracownik  w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym. „Ulga na start” zwalnia z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne, natomiast  ubezpieczenie zdrowotne jest nadal obowiązkowe.

Należy pamiętać, że „ulga na start” to prawo, a nie obowiązek. Można z niej skorzystać, ale nie trzeba. Powinno się jednak wiedzieć jakie są konsekwencje takiego lub innego wyboru.

W czasie ulgi nie jesteśmy objęci ubezpieczeniami społecznymi. Nikt nie opłaca za nas składek. Jeśli w trakcie „ulgi na start” przedsiębiorca zachoruje, będzie miał wypadek w pracy, będzie opiekować się dzieckiem lub innym chorym członkiem rodziny albo urodzi mu się dziecko, to nie otrzyma z ZUS zasiłków, które przysługują z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego.

Pamiętajmy także o tym, że okres w którym nie opłaca się składek na ubezpieczenie emerytalne, nie jest uwzględniany przy ustalaniu prawa do emerytury oraz renty. Ponadto, aby uzyskać prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy, nie wystarczy być niezdolny do pracy, trzeba jeszcze udowodnić wymagany staż oraz niezdolność musi powstać najpóźniej w ciągu 18 miesięcy od ustania ubezpieczenia.

O tym, czy skorzystać z ulgi i przez jaki okres, każdy przedsiębiorca musi zdecydować sam. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że decyzja ta ma wpływ na prawo i wysokość świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

POLECANE NEWSY

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ANDY
4 lat temu

Sfinansowanie przez państwo ochrony ubezpieczeniowej osób korzystających z „ulgi na start” i nie płacących składek, jest nieuczciwe wobec przedsiębiorców którzy już te składki płacą.Kolejne wypociny przemyśleń matowieckiego.

Sędzia
4 lat temu

Jedno wielkie zlodziejstwo! Jestem za likwidacja tej chorej instytucji!!!

Iskra
4 lat temu

A ja płace 1300 co miesiąc a do lekarza czekam pół roku.A chorobowe należy mi się dopiero po miesiącu.I nikt się nie pyta czy mam prace tak jak rolników.W dupe sobie to wsadźcie.

ja
odpowiada  Iskra
4 lat temu

Dokładnie!

kefir
odpowiada  Iskra
4 lat temu

Typowa zagrywka pisowców. Oni tacy dobrodzieje co to każdemu dopomogą, ale za nasze, panie i panowie, za nasze! Sobie potrącając sowite prowizje za te wszystkie działania pomocowe co to można podsumować jako program koryto+.
I nie zapodawajcie typowej gadki, że „chociaż coś dają, bo PO nic nie dawała”. Oklepane. I niezgodne z prawdą.

5
0
Napisz co o tym sądziszx