Pozytywna oceny budżetu w powiecie

Zarząd Powiatu Ostrowskiego otrzymał jednogłośnie absolutorium za wykonanie budżetu w 2017 r. – ‘’To jest efekt działania całej drużyny, która pracuje na ten sukces i patrząc wstecz możemy powiedzieć, ze zrobiliśmy kawał dobrej roboty’’ – mówił po głosowaniu Starosta Ostrowski Paweł Rajski.

+

Sesja absolutoryjna, jedna z najważniejszych sesji w życiu każdej wspólnoty samorządowej, jak to kilkakrotnie podkreślał przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Leraczyk, odbyła się 8 czerwca 2018 r.

Głosowanie poprzedziła szczegółowa prezentacja wskaźników budżetowych oraz zrealizowanych inwestycji w minionym roku. Dochody Powiatu Ostrowskiego w 2017 roku wyniosły 146,4 mln zł a wydatki 157,2 mln zł. Istotnym działaniem było zmniejszenie poziomu zadłużenia powiatu do kwoty 31,1 mln zł. Obniżenie zadłużenia było niezbędne celem realizacji w 2017 r. ambitnego programu inwestycyjnego oraz poluzowania gorsetu finansowego po to, by móc pozyskać środki unijne.

– ‘’Jednym z tych wskaźników, na który chciałbym zwrócić uwagę w budżecie za 2017 roku jest fakt, że po raz pierwszy wydatki majątkowe stanowiły kwotę ponad 25 000 000 złotych. Patrząc, jakie są realia samorządów powiatowych, gdzie dochody są zupełnie inne niż miast i gmin, to naprawdę jest to olbrzymi sukces. W 2012 były to wydatki na poziomie 9,2 mln zł. A jeszcze lepiej wygląda rok 2018, w którym już teraz osiągnęliśmy poziom prawie 39 mln zł wydatków majątkowych. To oznacza, że powiat dynamicznie się rozwija, że budżet 2017 r. był prorozwojowy.’’ – przekonywał Starosta Ostrowski.

Z największych inwestycji ubiegłorocznych należy wymienić: rozbudowę Oddziału Neonatologicznego, otwarcie nowego oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii w nowym skrzydle szpitala, rozbudowe Szpitalnego Oddziału Ratunkowego, rozbudowę Oddziału Chirurgii Dziecięcej i Traumatologii wraz z budową Wielkopolskiego Centrum Oparzeń, budowę Centrum Kształcenia Praktycznego, trzech boisk sportowych oraz sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Specjalnych. W 2017 r. w sferze inwestycji bezpośrednio w człowieka po raz pierwszy wręczono Techno Granty oraz zwiększono kwoty na stypendia dla najzdolniejszych uczniów szkół prowadzonych przez powiat. Na inwestycje drogowe przeznaczono prawie 23 mln zł, a największe z nich to budowa drogi S11-Chynowa-Strzyżew, Szczury-Szczurawice, Przybysławice-Sulisław, ul. Wiklinowej w Ostrowie. W ub. roku rozpoczęła się także cyfryzacja powiatowych zasobów geodezyjnych.

W dyskusji nad ubiegłorocznym budżetem głos zabrali przedstawiciele poszczególnych klubów Rady Powiatu.

– „Zgoda buduje” jest hasłem realnych naszych działań, które doprowadziły do niespotykanego w historii rozwoju powiatu ostrowskiego. Inwestycje w sferze zdrowia, oświaty i dróg, zaplanowane i wykonane w 100%, wyniosły ok. 52 mln zł., a 70% inwestycji było wykonanych przez firmy lokalne. Ubiegły rok, po raz pierwszy w historii, był rokiem, w którym przeznaczono 24 mln 850 tys. zł na zadania drogowe.‘’ – mówiła Maria Tomaszewska, szefowa klubu radnych Platformy Obywatelskiej.

Pozytywnie o budżecie wypowiadali się także radni Prawa i Sprawiedliwości.

– ‘’Absolutorium to nie tylko ocena sprawozdania finansowego z wykonania budżetu, ale także ocena pracy Zarządu Powiatu w kontekście całego roku. Radni PiS pozytywnie oceniają zarówno jedno jak i drugie. Dla nas najważniejsze inwestycje to m.in. budowa boisk, rozbudowa CKP, kolejny rok restrukturyzacji i modernizacji ostrowskiego szpitala’’ – mówiła w imieniu PiS Karolina Dera Szymańska.

– ‘’Oceniamy ten budżet także z perspektywy jego przyjęcia na koniec 2016 r. Jako PSL zgłosiliśmy wówczas swoje wnioski i były one przyjmowane. Sugerowaliśmy także większe zaciągnięcie kredytów. Gdybyśmy zaciągnęli więcej to moglibyśmy zrobić jeszcze więcej. Budżet był zrównoważony, w poszczególnych działach. CKP, kończący się projekt boisk przy szkołach, inwestycje drogowe z tego wszystkiego możemy być dumni dlatego w imieniu PSL wnioskujemy o udzielenie absolutom gratulując wszystkim, którzy wykonali ogrom pracy związany z jego realizacją’’ – powiedział Piotr Walkowski szef klubu PSL.

W głosowaniu radni jednogłośnie udzielili absolutorium Zarządowi.

– ‘’Cieszę się, że jestem członkiem powiatowej drużyny, takiej drużyny. Poza tymi murami są polemiki, u nas jest praca w zgodzie. Wspólnie zrobiliśmy niejedno i za to „niejedno’’ chcę każdemu podziękować. Ta drużyna stanowi jedność. Ta drużyna odrzuca politykę i pochyla się nad konkretnymi problemami. Dlatego dziś możemy powiedzieć, że wspólnie w 2017 zrobiliśmy kawał dobrej roboty’’ – podsumował  Starosta Ostrowski.

POLECANE NEWSY

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
eki
4 lat temu

Rajski – Masz jeszcze t.z ostrowska umieralnie przy ul. Wrocławskiej . Przed wyborami opozycja niech zrobi tam konferencje i pokaze jak , w jakich warunkach leza nasi bliscy . wstyd, wstyd panie starosto .

Geriatra
odpowiada  eki
4 lat temu

Warunki w tym szpitalu są takie, żeby Ci nie żal było odchodzić z tego padołu.

Odolanowianin
4 lat temu

Jakby jeszcze jeden z radnych przez pielęgniarki poza kolejką nie wtryniał do lekarza się ze swoim wnioskiem o sanatorium.

olo
4 lat temu

Brak slow na ta propagande chodzi tylko o koryto zeby sia nazrec na lata

4
0
Napisz co o tym sądziszx