Zamierzali ściąć dojrzałe drzewa. Wstrzymano wycinkę

Fala oburzenia wypłynęła z powodu zamiaru wycięcie dojrzałych wiekiem drzew. Zamiar taki był spowodowany budową ścieżki rowerowej przy ulicy Wysockiej w Ostrowie Wielkopolskim. Inwestorem jest powiat ostrowski. Według początkowego założenia chciano wyciąć około 10 drzew, w tym około 100-letnie kasztany.

+

W tym tygodniu zaczęto wycinać drzewa. Znajdowały się na nich gniazda ptaków. Mieszkańcy po zorientowaniu się w sytuacji, wyrazili żal na portalu społecznościowym.


Monika Derdas-Banaszak Nie no debile ? wytna drzewa które rosną kilkadziesiąt lat nie mówiąc o tych ptaszkach i ich gniazdach ??? brak słów bo komuś się zachciało ścieżki rowerowej a przyroda??? Masakra szkoda gadać ??

Marta Szewczak Noż kuna. I kolejna patelniowata ulica będzie?!

Bozena Blaszczak A myślałam że do ludzi już dotarło że przyrody nie nalaży niszczyć.Skandal.Kto wydał taką decyzję?

Weronika Kończy To co się dzieje ostatnimi czasy z drzewami w Ostrowie, to skandal. Drzewa, które kiedyś zachwycały bujnymi koronami dzisiaj wyglądają jak palmy, widzę to szczególnie na osiedlu na Strzeleckiej i na starym cmentarzu (!). Mieszkańcy dzwonią do spółdzielni bo „za ciemno”, „bo ptaki brudzą im samochód” i po problemie – gałęzie są sukcesywnie wycinane. Ale można by inaczej, z większym szacunkiem i rozmysłem, gdyby tylko kogokolwiek kto jest decyzyjny, to obchodziło, gdyby kultura i świadomość była szersza. Dla porównania – mieszkam w Warszawie, na dużym osiedlu, od czterech lat nie widziałam tutaj ani jednej ekipy, która ingerowałyby w jakikolwiek sposób w naturę, ale do tego potrzeba mądrych władz i wrażliwych ludzi.


Interwencja mieszkańców spowodowała zwołanie specjalnego zespołu, który przeanalizował podjętą wcześniej decyzję. Prace zostały wstrzymane, a projektant naniósł poprawki. Widoczność będzie gorsza, momentami będzie wąsko, ale okazałe drzewa pozostaną. Poza dwoma, które zdążono ściąć. Choć w tych przypadkach miał to być jesion. Jedno z tych drzew było w złym stanie.

CZYTAJ  5-latek mógł umrzeć podczas kąpieli

Pomysł przewidywał wybudowanie ścieżki rowerowej od siedziby OZC przy ul. Wysockiej do ZUS-u. Później wariant zmodyfikowano. Druga i aktualna opcja zakładała poprowadzenie jej do ul. Paderewskiego przy stadionie.

– Po wczorajszej burzy sprawdzono i domierzono i przyjęto rozwiązanie „gorsze” drogowo, bo nie poprawi widoczności, pojawią się też zwężenia, ale na próbę zostanie wdrożony elastyczny wariant. W razie dużych problemów, powrócimy do tematu wycinki. – powiedział Piotr Śniegowski z Powiatowego Zarządu Dróg. Najważniejsze, że władze powiatu ostrowskiego potrafiły wysłuchać głosu mieszkańców i zmienić kontrowersyjną decyzję.

Przypomnijmy, że na skrzyżowaniu ulic Wysocka/Paderewskiego powstaje rondo, podobne do tego przy ul. Śmigielskiego.

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mi
4 lat temu

Na ul. Gorzyckiej jest ścieżka rowerowa. Na drodze postawiono znaki „zakaz jazdy rowerem”. I co? I debile dalej jeżdżą jezdnią. Debil się nie musi się podporządkowywać, bo jest debilem.

andrzej
4 lat temu

brawo ! dla mieszkancow , widac ze obecna wlazda najchetniej by wyciela wszystkie drzewa w miescie

ar
4 lat temu

niech sami sie wytna !!! jak te ulice pozniej wygladaja bez tych drzew ?!! potrzebna jest zielen w miescie a nie tylko beton i asfalt !

JAN
4 lat temu

Panie Piotrze Śniegowski słów kilka o fali oburzenia z powodu wycinki drzew przy ulicy Wysockiej w Ostrowie Wielkopolskim.
Proszę nie zważać na impertynencję wielu osób, którzy wypowiadają się w tej sprawie a nawet z Warszawy rzekomo z dużego osiedla. Proszę nie zważać na inne przykre wypowiedzi. Jednak proszę rozmawiać z osobami zainteresowanymi – rzeczywistymi mieszkańcami.
Otóż jak jeden z komentarzy stwierdził, iż „ 3 krzykliwe baby potrafią wstrzymać inwestycję ….”, gdzie przy tej ulicy w 99 % posesje stanowią własność prywatną, na których znajduje się sporo drzew i krzewów. I to ma być materiał o niszczeniu przyrody.
Krzykliwość bab i wypowiedź p. Moniki, która stwierdza, iż debile wytną drzewa – proponuję pozostawić jak jest, lecz zadać im zadania porządkowe.
Trzy osoby będą miały stosowne zajęcie m.in. kierowanie ruchem i sprzątanie po 100 letnim kasztanie.
Na koniec składamy pytanie:
Kto składał interwencję z mieszkańców jak sami zainteresowani zamieszkując przy tej ulicy z wyjątkiem jednej osoby nic o tym nie wiedzieli i na dodatek dokonano zwołania specjalnego zespołu i wstrzymania inwestycji oraz zakłócania toku robót w tym utrudnianie ruchu drogowego.

In
4 lat temu

Masakra co za ludzie mieszkają na tej ulicy. PRZYJDĘ JESIENIĄ I SPRAWDZĘ CZY BEDZIECIE ZAGRABIAC LIŚCIE NA TEJ ULICY SKORO BRONICIE TYCH DRZEW. MASAKRA. ŁADNA DROGA ROWEROWA BYŁABY BEZPIECZNA A TU JAKIEŚ STARE DRZEWA WAŻNE. SENSACJI SZUKAJĄ

jan
4 lat temu

Ścieżka na wańkowicza jest ale kto wykończy wjazdy na posesje ta ściezka woła o pomste tak wykonana niedbale ,a robili ją ukraincy którzy nie reagowali na uwagi .Pieniądze poszły z podatków ciekawe kiedy odbiór!!!!!!!!!!

Maniek
4 lat temu

Co na to pan Paduch??? Niedawno był taki anty wycince drzew….. a teraz ani mru mru…. a bo to inwestorem tej ścieżki jest starostwo powiatowe, a „prezydentem” starostwa jest pan z peło…no cóż, zapomniałem .

Ostrowianin
4 lat temu

Gdzie są ci protestujący jak ten syf liści gałęzi leży na chodniku i drodze. Grabie im wręczyć i piły niech pielęgnują.

Tadzik
4 lat temu

Kasztany przy drodze to zagrożenie.
W tamtym roku jadać autem spadł mi jeden na szybę, szyba pękła.

Komendant
4 lat temu

A ja sie pytam czy Policja mogłaby pouczać lub najlepiej wlepiać mandaty „opornym osłom”, którzy po mimo ścieżki rowerowej, jeżdzą na rowerach po ulicach. Przykład – ulica Grabowska, Limanowskiego itp. Czy na prawde Ci ludzie nie mają świadomości że jeśli będą źle oznakowani to sami moga zginąć a przy okazji zniszczyć życie psychiczne jakiemuś kierowcy?

123
odpowiada  Komendant
4 lat temu

Jak najbardziej jest to wykroczenie, ale lepiej stać z suszarką w wiadomym wszystkim miejscu w Czekanowie niż karać święte krowy.

Szanty
odpowiada  Komendant
4 lat temu

A jest zakaz ruchu rowerami po jezdni? Nie ma to znaczy że wolno

Robert
odpowiada  Komendant
4 lat temu

jak już wywołałeś ulicę Limanowskiego… po remoncie drogi z parkingu koło szpitala i cmentarza trudno było wyjechać ze względu na widoczność więc po skargach postawili lustro (pomijam fakt że sprawdza się tylko kiedy nie ma rosy/szronu) ale później jakiś inteligent wpadł na pomysł że jest tam za mało drzew i co zrobili? posadzili drzewko tak że teraz liście zasłaniają to co lustro miało pokazywać i można sobie w lustrze oglądać liście z drugiej strony.. pogratulować głupoty pozostaje… uważać na rowerzystów przy wyjeździe którzy teoretycznie powinni nadjeżdżać tylko z lewej ale w praktyce jadą z obu stron i jeszcze wyjeżdżać z nadzieją że ktoś zahamuje albo liczyć na farta że nikt akurat nie jedzie…

Kamil
odpowiada  Komendant
4 lat temu

Jeśli w kierunku, w którym się poruszasz biegnie droga dla rowerów masz obowiązek z niej korzystać i nie potrzebny jest żaden znak zakazu jazdy rowerami !!!
Nieznajomość przepisów nie zwalnia z obowiązku ich przestrzegania !!!

xxx
odpowiada  Komendant
4 lat temu

Jaki obowiązek????? Co za znajomość o prawie o ruchu drogowym!!! Proponuje iść na kurs!

31
0
Napisz co o tym sądziszx