Kobieta obsługuje potężną maszynę

Udostępnij
Tweet

Elżbieta Tomczak jest pierwszą kobietą, która w Regionalnym Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie odsługuje ważącą blisko 20 ton ładowarkę jednonaczyniową kołową. Dotychczas praca ta była zarezerwowana dla mężczyzn. – czytamy w Naszym Rynku, w artykule Ryszarda Binczaka.

+

Swoją pracę z RZZO Elżbieta Tomczak zaczęła od jazdy na wózku widłowym. Gdy tylko pojawiła się szansa, by ,,przesiąść” się na znacznie większą ładowarkę od razu z niej skorzystała. Jak to się stało, że zasiadła za sterami tej potężnej ładowarki?

– Potrzebny był pracownik do obsługi ładowarki – mówi Elżbieta Tomczak. – Kierownictwo firmy nie ukrywało, że widzi w tej pracy nie tylko mężczyzn, ale także kobiety. Gdy tylko dowiedziałam się, że jest taka możliwość od razu zgłosiłam swoją chęć podjęcia tej pracy.

Co ważne, wszyscy w ostrowskiej firmie wsparli Elżbietę Tomczak wierząc, że poradzi sobie w tej bardzo trudnej pracy. Jednym z podstawowych wymagań było posiadanie prawa jazdy. Z tym nie było kłopotu, gdyż Elżbieta posiadała je od blisko 15 lat.

– Ale to był pierwszy krok – mówi. – By usiąść za kierownicą ładowarki musiałam przejść trwające dwa miesiące szkolenie, które kończyło się egzaminem.

Kurs na operatora ładowarki jednonaczyniowej kołowej składa się z dwóch części, teoretycznej i praktycznej.

– Na części teoretycznej są wykłady dotyczące budowy maszyny, działania oraz obsługi technicznej – mówi Kinga Wieczorek-Nowicka, kierownik działu gospodarki odpadami w RZZO w Ostrowie. – Po części teoretycznej jest egzamin. Po jego zdaniu kursant przystępuje do części praktycznej, czyli nauki obsługi ładowarki. I ta część również kończy się egzaminem.

Elżbieta Tomczak nie ukrywa, że najtrudniejsze w tej pracy jest opanowanie odległości podczas załadunku.

– Koledzy przyjęli mnie bardzo miło – twierdzi Elżbieta Tomczak. – Żaden z panów specjalnie się nie dziwił, że będę z nimi pracować na ładowarce. Wszyscy bardzo chętnie pomagali i wspierali mnie.

Kinga Wieczorek-Nowicka dodaje, że pani Elżbieta nie może liczyć na taryfę ulgową. Jako operator musi wykonywać wszystkie prace, które przypisane są do tego stanowiska.

CZYTAJ  Tir z whisky i kawą w rowie - aktualizacja

– To nie tylko jazda i załadunek odpadów – mówi Kinga Wieczorek-Nowicka. – Przed uruchomieniem maszyny trzeba m.in. sprawdzić stan techniczny, poziom oleju itd.

Czy w ślady Elżbiety Tomczak pójdą następne pracownice RZZO? Póki co bacznie przyglądają się, jak radzi sobie pierwsza kobieta operator ładowarki.

– Mamy sygnały, że dwie, trzy panie zastanawiają się, czy nie zgłosić się na kurs operatora ładowarki – dodaje Kinga Wieczorek-Nowicka.

Chociaż ważąca prawie 20 ton ładowarka mogłaby wystraszyć nie jednego mężczyznę, gdyby miał usiąść ze jej ,,sterami”, to filigranowa Elżbieta Tomczak twierdzi, że praca ta zupełnie jej nie stresuje.

– Nie czuję stresu, to tak jak bym prowadziła samochód, tylko troszkę większy – śmieje się pani Elżbieta.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iza
5 lat temu

Podziwiam Panią i życzę wytrwałości. Brawo

mariano
5 lat temu

To co już mężczyzn nie ma do tej pracy czyżby , coraz bardziej niewieścieli ? …podczas wojny kobiety prowadziły czołgi i latały bombowcami ale to był czas wojny …

JUNGEN
odpowiada  mariano
5 lat temu

A w PRL jakże aktualne było hasło: Kobiety na traktory !

janek
5 lat temu

o mój boże wielkie mi cos

Piotr
5 lat temu

Zazdrość ludzka nie zna granic

Brawo nie długo nowe uprawnienia
Ciekawe co wtedy napiszą te zazdrosne buraki
Najpierw trzeba kogoś poznać A potem oceniać .piszą tak bo nie mają o tym pojęcia nie wspomnę o uprawnieniach

Pener z Nowotki
odpowiada  Piotr
5 lat temu

Co robiłeś na polskim w szkole amebo bo tragedia ten twój wpis. Co do jednego masz rację. Większość kobiet zazdrości tych niesamowitych „uprawnień” ???

XXXWOMEN
odpowiada  Piotr
5 lat temu

CZYŻBY MĄŻ SIĘ ODEZWAŁ?????

88
5 lat temu

a ja chodze na pieszo

ps
5 lat temu

Przestańcie pierd.olić o jakimś zjebany.m równouprawnieniu,co baba zrobi jak jej braknie paliwa i pojazd się zapowietrzy,co zrobi jak opona pęknie,co zrobi jak woda w układzie się zagotuje,no i co zrobi jak zapali się jej kontrolka od oleju?OLEJE TO!

Baba
odpowiada  ps
5 lat temu

Jak paliwa braknie i sie zapowietrzy, trzeba po nie iść, nalać, otworzyć mache i popsikac plakiem we wlot tyle

serwis
odpowiada  ps
5 lat temu

Przyjedzie serwis i naprawi. To nie jest prywatny zakład.

Patryk
odpowiada  ps
5 lat temu

Debilna wypowiedź

23
0
Napisz co o tym sądziszx