Produkowali tytoń u sołtysa w stodole

Zabezpieczenie 48,5 ton tytoniu i prawie 2,8 mln sztuk papierosów oraz likwidacja grupy przestępczej zajmującej się ich nielegalną produkcją i obrotem – to efekt wspólnych działań CBŚP oraz wielkopolskiej i dolnośląskiej Służby Celno-Skarbowej. Gdyby nielegalny towar został wprowadzony do obrotu, starty Skarbu Państwa wyniosłyby niemal 30 mln zł. Do sprawy zatrzymano pięć osób. Proceder odbywał się na terenie powiatu pleszewskiego, w gminie Gizałki.

+

Policjanci z Zarządu we Wrocławiu Centralnego Biura Śledczego Policji, od kilku miesięcy rozpracowywali zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie zajmowali się produkcją i wprowadzania do obrotu na teren UE znacznych ilości wyrobów tytoniowych wbrew ustawowym obowiązkom celnym i podatkowym. Z dotychczasowych ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać conajmniej od połowy 2017 roku.

Działania przeprowadzili policjanci z CBŚP Zarządu we Wrocławiu i Opolu wspólnie z funkcjonariuszami wielkopolskiego i dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego likwidując grupę przestępczą zajmującą się nielegalną produkcją i dystrybucją tytoniu do palenia. W efekcie dokonanych przeszukań zlikwidowano dwie kompletne linie technologiczne do produkcji tytoniu oraz dwa magazyny suszu tytoniowego. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam niemal 2,8 mln szt. papierosów, 17,5 tony tytoniu do palenia oraz prawie 31 ton suszu tytoniowego. Łączna szacunkowa wartość kontrabandy to rekordowe 28 mln złotych. Gdyby nielegalny towar został wprowadzony do obrotu, starty Skarbu Państwa z tytułu należnego podatku akcyzowego i VAT wyniosłyby niemal  30 mln zł.

W toku postępowania na gorącym uczynku, w trakcie cięcia tytoniu, zatrzymano cztery osoby, piąta wpadła w kolejnym z przeszukiwanych miejsc. Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie podejrzanym przedstawiono zarzuty dotyczące m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz wytwarzania znacznych ilości wyrobów tytoniowych bez zezwoleń i opłacania odpowiednich podatków. Wobec trzech z nich sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy, czwarty został objęty dozorem policyjnym.

CZYTAJ  Nowe informacje nt. zdrowia Maksia

[fvplayer src=”https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2018/04/kontrabanda.mp4″ width=”640″ height=”360″ splash=”https://www.ostrow24.tv/wp-content/uploads/2018/04/soltys-tyton-07.jpg”]

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

23 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam
6 lat temu

No i dobrze niech policja łapie ,chcieli by żyć dostatnio , jeździć furami ,podatków nie płacić i tak się przez życie ślizgać .

Kazik
6 lat temu

SOŁTYS MOŻE DOPŁATY NIE DOSTAŁ Z UNII, TO ZA FAJKI SIE WZIOŁ – I ZŁAPALI GOSCIA. ŁAPAĆ TAKICH ŁAPAĆ .DLA POLICJI WIELKIE BRAWA

23
0
Napisz co o tym sądziszx