Gwóźdź programu – szkolenie dla Włochów na ostrowskiej ortopedii

Udostępnij
Tweet

Zastosowanie gwoździa śródszpikowego używanego w ortopedii to innowacyjna metoda, którą leczone są skomplikowane, długotrwałe urazy złamania kości piętowej.  Włosi uczą się tej specjalistycznej sztuki od ostrowskich lekarzy. W dniu 25 kwietnia 2018 roku w ostrowskim szpitalu odbyły się operacje szkoleniowe.

+

Włoscy ortopedzi pochodzący z Mediolanu, Turynu, Rzymu i Sardynii szkolą się w ostrowskim szpitalu. Dzięki doświadczonym fachowcom, takim jak doktor Mirosław Falis-kierownik Oddziału Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu wraz z zespołem, Ostrów stał się ośrodkiem szkoleniowym dla wielu zagranicznych i krajowych lekarz.

Tematem kursu jest leczenie komplikacji, które powstają  zazwyczaj po złamaniu kości piętowej. Jak podkreśla kierownik Oddziału M. Falis tego rodzaju obrażenia są bardzo rzadkie, ale jednocześnie bardzo ciężkie. Doznają ich najczęściej ludzie młodzi w wyniku upadku, wypadków motocyklowych, ale przede wszystkim upadki z wysokości. Gojenie się pięty jest skomplikowanym procesem.

Kurs oparty jest o bezpośredni kontakt chirurga z chirurgiem . Jest to nowa forma, bardzo promowana w środowisku lekarzy, dzięki której chirurg może zobaczyć daną operację bezpośrednio w momencie, kiedy wykonuje ją operator, który ma większe od niego doświadczenie.

– My w naszym szpitalu mamy już 4-letnie doświadczenie ponieważ jako pierwsi w Polsce wprowadziliśmy metodę zespoleń tych złamań używając gwoździa śródszpikowego. W chwili obecnej mamy materiał kliniczny ponad 150 pacjentów. Jest to drugi w Europie tak wysoki wynik. Pierwsi są Francuzi, ponieważ oni wymyślili tą metodę leczenia. Myślę, że taka specjalizacja była bardzo dobrym wyborem z naszej strony- powiedział dr n med. Mirosław Falis.

Metoda z zastosowaniem gwoździa śródszpikowego w chwili obecnej bardzo mocno się rozwija, w naszym szpitalu przeszło przeszkolenie ponad 50-ciu chirurgów, dzięki temu w 23 ośrodkach w Polsce zaczyna się używanie i stosowanie gwoździ. Natomiast nie ulega wątpliwości, że ostrowski oddział ortopedii ma największe doświadczenie i dlatego został wybrany jako ośrodek referencyjny do prowadzenia szkoleń w tym zakresie.

CZYTAJ  Nie żyje młoda kobieta. Zmarła dziś w nocy

– My odpowiadamy za zorganizowanie pacjentów, którzy kwalifikują się do tej metody, ponadto odpowiadamy za przygotowanie naukowe operacji i samo przeprowadzenie procedury operacyjnej- powiedział dr n. med. Mirosław Falis.

zdjecie

Złamanie kości piętowej wymagało zazwyczaj operacyjnego nastawienia oraz zespolenia kości metalowymi łącznikami (druty, gwoździe, wkręty, płytki). Gips zakładany był na kilka miesięcy. Leczenie było długie, bo okolica pięty jest słabo ukrwiona i wolno się goi. Niestety, często takim złamaniom towarzyszyły powikłania. Dzięki użyciu gwoździa leczenie urazu skraca się z 6 miesięcy do 6 tygodni.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pioter
6 lat temu

yhym ja wiem jak wyglądają takie szkolenia,bo mam takie przynajmniej raz w roku,łeb boli jak .uj.

gocha
odpowiada  pioter
6 lat temu

no po szkoleniu na wózki widłowe może łeb boleć

mariano
6 lat temu

Mam bardzo dobre zdanie o Ostrowskich ortopedach , i wcale mnie to nie dziwi że są tacy którzy chcą się uczyć od nich !!!

3
0
Napisz co o tym sądziszx