OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Orkan Ksawery nie oszczędził grobów

Olbrzymia moc wiatru spowodowała dotkliwe straty na cmentarzu przy ul. Bema w Ostrowie Wlkp. Kilka drzew zostało przewróconych z korzeniami, niszcząc doszczętnie okoliczne groby.

+

Czy właściciele nagrobków mogą liczyć na odszkodowanie? Najczęściej, gdy cmentarz jest ubezpieczony, oznacza to, że jest on ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej zarządcy (OC), czyli od wszystkiego co spowoduje szkodę, a co nastąpiło bezpośrednio z winy zarządcy cmentarza. Natomiast polisa OC nie obejmuje ubezpieczenia samego nagrobka, gdyż każdy nagrobek stanowi własność opiekuna grobu, a nie własność zarządcy cmentarza. Stąd ubezpieczenie grobowca, czy tradycyjnych nagrobków w formie płyt pamiątkowych wraz z innymi elementami nagrobka należy ubezpieczyć we własnym zakresie.

Jak i kiedy to uczynić? Takie ubezpieczenie można zawierać zazwyczaj w ramach polisy mieszkaniowej u własnego ubezpieczyciela. Składka jest roczna, ubezpieczenie obejmuje straty nawet do 20 tys. zł, w zależności od firmy ubezpieczeniowej. Podstawą jest stan techniczny
nagrobka oraz jego wartość, dokumentację zaś stanowi fotografia nagrobka oraz wizja lokalna agenta ubezpieczeniowego na cmentarzu. Porównując je z ubezpieczeniem samochodu, takie ubezpieczenie nagrobka można porównać do ubezpieczenia autocasco.

Od czego chroni indywidualne ubezpieczenie nagrobka? Ubezpieczenie to chroni nagrobek od działania sił przyrody i żywiołów, jak powódź, opady deszczu i śniegu, huragan, gradobicie czy trzęsienie ziemi. Takie ubezpieczenie chroni także od kradzieży elementów nagrobka, które na stałe były przytwierdzone do niego. Również za zniszczenia nagrobka na skutek aktów wandalizmu, dewastacji i umyślnego zniszczenia nagrobków przez osoby trzecie nie odpowiada zarządca cmentarza, ale jest na barkach opiekuna grobu i pokrywa je ubezpieczenie indywidualne, jeśli zostało zawarte; takich strat nie pokrywa więc ubezpieczenie OC, ale właśnie indywidualne
ubezpieczenie nagrobka, o którym mowa.

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wieslawa
3 lat temu

Drzewa na cmentarzu to takie polskie i glupie! Wyciac wszystkie!

abc
odpowiada  senior
3 lat temu

Ludzie sadzą i potem za kilka lat będą mieli pretensje…

radca
3 lat temu

uwazam ze jest to kwestia sporna i mozna uzyskac z odpowiedzialnosci cywilnej odszkodowanie kierujac sie zasada i ekonomiki i slusznosci w zyciu wystapil bym do ubezpieczyciela z roszczeniem zarzadca opiekun jest zobowiazany do bezpiecznego korzystania z placu cmentarnego tak samo jak do odsniezania jego

Zzzz
3 lat temu

Nawet gamoń wie, że drzewa na cmentarzach mają popodcinane korzenie, prze co są bardzo słabo osadzone w ziemi. Grabarze przy każdym kopaniu grobu mimo woli podcinają korzenie drzew. A więc zarządcy zachęcam do myślenia, a potem do roboty. Nie oglądać się na “zielonych”, bo on potrafią jedynie protestować.

Przewielebny
3 lat temu

a co na to administrator nekropolii poborca opłat i prolongaty (łysa Pała ) nic.. w tej chwili odbiera dary ……

abc
odpowiada  bolek
3 lat temu

Może w ogóle wyciąć wszystkie drzewa jakie rosną? Bo przecież może komuś zniszczyć mienie, czy zrobić krzywdę… Śmieszne…

senior
odpowiada  Zzzz
3 lat temu

Może się mylę? O ile pamiętam to sprawę umorzono, gdyż uległa przedawnieniu.

Zdzichu
odpowiada  bolek
3 lat temu

Ciebie głupku na tym rowerze

senior
3 lat temu

Płacić powinien ten kogo jest drzewo. Problem będzie za kilka lat na nowej części cmentarz na Limanowskiego jak z drzewka dziś 3m za kilka lat 10m. Ludzie przy grobach sadzą tuje i inne iglaki. Po co? Co na to zarząd cmentarza? Bodajże w regulaminie jest że to nielegalne jak ławeczki i iglaki.

Zzzz
3 lat temu

Ten wiatr gdyby nawet miał 300 km/g nie byłby wstanie przewrócić nagrobka. To tylko i wyłącznie wina zarządcy tolerującego kilkunastometrowe drzewa na swojej posesji. Na Grabowskiej ksiądz kazał wyciąć ok. 100 drzew i zapłacił ok. 6 milionów złotych. Nie był to ksiądz z KK i dlatego wyrok był właśnie taki. Szkoda tylko ludzi którzy niepotrzebnie giną i ich dobrobytu. Niestety urzędasy i tak wiedzą swoje. Zawsze mogą przecież powetować komuś stratę z publicznych pieniędzy. Cugowski już śpiewał, że “po nocy przyjdzie dzień, a po burzy spokój ……. I według takiego kalendarza żyją nasi rajcy. Niedługo następne wstęgi, poświęcenia itd, itd.

16
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x