OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Wszystkie szkoły i przedszkola zamknięte z powodu koronawirusa

Wszystkie szkoły i przedszkola zostaną zamknięte od poniedziałku 16 marca z powodu zagrożenia spowodowanego koronawirusem. Premier ogłosił, że placówki oświatowe będą zamknięte przez 14 dni. Natomiast 12 i 13 marca dzieci mogą pójść do szkoły, gdzie zaopiekują się nimi nauczyciele. Ma to dać czas rodzicom na zorganizowanie opieki.

+

Najlepsze dla dzieci jest niewychodzenie z domu, bo dzieci w bardzo łatwy sposób mogą zakażać i zarażać innych – powiedział premier Morawiecki. Minister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg poinformowała, że w myśl obowiązującej specustawy rodzicom dzieci do 8 roku życia przysługuje 14-dniowy zasiłek opiekuńczy. Rodzice mają zdecydować, które z nich obojga go otrzyma. – Wniosek o przyznanie świadczenia jest do pobrania na stronie ZUS-u i będzie on wypłacany z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli z budżetu państwa – mówiła Marlena Maląg.

Minister zdrowia powiedział, że na przebadanych 2024 próbek, 25 z nich dało wynik pozytywny. Apelował o odpowiedzialność, bo bez niej “nie zostanie powstrzymana epidemia”. Brak odpowiedzialności może skutkować śmiercią osób starszych.

Poza placówkami oświatowymi zamknięte zostaną także kina, muzea, teatry, filharmonie i zakaz będzie obowiązywał od czwartku.

– Niech ten rozsądek idzie w parze ze zdrowiem. Ten zdrowy rozsądek nakazuje, żeby w okresie inkubacji zmniejszyć prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa na cały kraj w maksymalnie możliwy sposób i takim sposobem jest zamknięcie placówek oświatowych na dwa tygodnie od poniedziałku. Ale apelujemy, żeby już od jutra powstrzymać się od posyłania dzieci do szkół w miarę możliwości – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

31 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
31
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x