Debatowali nt. dopalaczy

Ostrowska policja zorganizowała konferencję poświęconą prawno – karnym aspektom zwalczania „dopalaczy”. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele władz powiatu i miasta w osobach Starosty Ostrowskiego Pawła Rajskiego i sekretarza Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Andrzeja Baraniaka oraz przedstawiciele najważniejszych lokalnych instytucji publicznych.

Inicjatorem konferencji był Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wielkopolskim nadkom. Zbigniew Raczak. O tym, że sprawa tzw. „dopalaczy” nie pozostaje nikomu obojętna, może świadczyć fakt uczestnictwa w konferencji przedstawicieli władz samorządowych powiatu i miasta oraz takich instytucji jak Sanepidu, Urzędu Skarbowego, Okręgowego Inspektoratu Pracy, szpitala miejskiego, Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień, Przewodniczący Miejskiej i Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa.

Na wstępie Komendant Raczak przypomniał uczestnikom spotkania podstawowe różnice pomiędzy środkami odurzającymi czyli narkotykami, a środkami zastępczymi czyli „dopalaczami”. Rozgraniczenie tych dwóch pojęć jest niezmiernie ważne w kontekście nałożonych na poszczególne organy i instytucje zadań, związanych ze zwalczaniem tej patologii.

Komendant Raczak w swoim wystąpieniu poinformował o prowadzonych w tym roku przez ostrowską Komendę działaniach ukierunkowanych na walkę z „dopalaczami”. W bieżącym roku policjanci zabezpieczyli łącznie blisko 1400 gram „dopalaczy” tj. około 500 sztuk opakowań różnego rodzaju środków. Przeprowadzono 10 postępowań przygotowawczych z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, w trakcie których wykazano, że zabezpieczone substancje były „dopalaczami”.  Ponadto prowadzone są 2 postępowania przygotowawcze oraz w jednym przypadku czynności sprawdzające o czyn z art. 160 § 1 kk polegający na narażaniu człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwa utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Prowadzone są również z zawiadomienia Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Ostrowie Wlkp., czynności sprawdzające o czyn z art165 § 1 pkt. 2 kk, polegający na sprowadzeniu niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez wprowadzanie do obrotu szkodliwych substancji.

Komenda Powiatowa Policji w Ostrowie Wielkopolskim prowadzi także działania profilaktyczne, polegające na prelekcjach w szkołach z rodzicami na temat szkodliwości „dopalaczy”. Planowane są również w tym zakresie spotkania z uczniami gimnazjów oraz klas 5-6 szkół podstawowych.

CZYTAJ  Dziś omijajcie Rondo Bankowe

Następnie głos zabrali zaproszeni goście. Dyrektor ostrowskiego szpitala Dariusz Bierła, który przedstawił szkodliwość działania „dopalaczy”. Potwierdził jednocześnie, że od pewnego czasu wzrosła liczba osób hospitalizowanych z objawami zatrucia organizmu nieznanymi substancjami, po zażyciu tzw. „dopalaczy”. Przedstawiciele instytucji zajmującej się terapią i uzależnieniami byli zgodni, że jednym z priorytetów w zwalczaniu „dopalaczy” musi być daleko idąca profilaktyka, prowadzona już od szkół podstawowych. Ten kierunek został także mocno zaakcentowany przez Starostę Powiatowego i sekretarza miasta. Jednym z przedsięwzięć poszerzenia profilaktyki ma być wyprodukowanie filmu prewencyjnego, dostosowanego do wieku odbiorców.

Dalszą gotowość do współpracy zadeklarowali przedstawiciele Urzędu Skarbowego, Okręgowego Inspektoratu Pracy i Sanepidu, która miałaby się objawiać m.in. poprzez wspólne kontrole z Policją miejsc sprzedaży „dopalaczy”. Uczestnicy konferencji wyraźnie zapewnili, że do zwalczania procederu związanego z „dopalaczami”, będą wykorzystywane wszelkie możliwe prawnie narzędzia, którymi dana instytucja dysponuje. Istotnym elementem będzie wymiana informacji o wszelkich ujawnionych nieprawidłowościach, związanych ze sprzedażą „dopalaczy”.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx