Majostaszki to nie tylko gwiazdy

Blisko 30 organizacji pozarządowych wzięło udział w tegorocznym, VI Kiermaszu Organizacji Pozarządowych, który odbył się w ramach Festynu Miejskiego majOSTaszki. Z roku na rok przedsięwzięcie cieszy się coraz większym powodzeniem wśród stowarzyszeń, coraz ciekawsze są też ich sposoby prezentacji.

+

O organizacjach pozarządowych mówi się inaczej  „trzeci sektor”, w odróżnieniu od sektora publicznego oraz sektora przedsiębiorstw. Termin organizacja pozarządowa wywodzi się z terminologii anglosaskiej i jest dosłownym tłumaczeniem amerykańskiego „Non Governmental Organization”, od którego powstał skrót NGO, używany w terminologii międzynarodowej.

Kiermasz Organizacji Pozarządowych stanowi doskonałą okazję dla zaprezentowania  mieszkańcom tego, czym ostrowskie organizacje zajmują się na co dzień. To także  okazja, by pokazywać społeczeństwu różnorodność sektora, jego potencjał i zasięg działania. Dla organizacji, prócz możliwości pokazania tego co robią dla społeczeństwa, to także okazja do spotkania i do świętowania oraz pozyskania nowych członków i sympatyków.

Biorące udział w ostrowskim kiermaszu organizacje przygotowały w tym roku wiele ciekawych ofert dla zwiedzających – aby mogły one jak najlepiej się zaprezentować wszystkim zainteresowanym zapewniono miejsce do rozstawienia stoiska oraz niezbędne media. Koordynacją przedsięwzięcia zajmowała się Pełnomocnik Prezydenta ds. Organizacji Pozarządowych.

Bez wątpienia dużą atrakcją, którą po raz drugi przygotowały organizacje, były występy  na scenie w parkowym amfiteatrze. Zaprezentowany blok estradowy miał charakter międzypokoleniowy. Prezentowali się zarówno młodzi, jak i nieco starsi. Każdy z widzów, licznie przybyłych do amfiteatru, znalazł dla siebie interesującą propozycję. Ostrowianie przyjęli przedstawiony przez występujących  program bardzo ciepło, nagradzając występujących zasłużonymi oklaskami.

Wokół amfiteatru swoje stoiska rozstawiły organizacje reprezentujące różne sfery działalności publicznej. Były organizacje działające na niwie pomocy społecznej, prowadzące działalność prozdrowotną, kulturalną, sportową, promujące aktywność obywatelską oraz realizujących szeroki  wachlarz usług społecznych dla mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Nie zabrakło również organizacji skupiających miłośników historii, turystyki i fotografii.

CZYTAJ  Agitacja w szkole?

Osoby,  które odwiedziły w niedzielne popołudnie Park Miejski, mogły przekonać się jak ważną role spełniają w mieście organizacje pozarządowe.

Zebrano 3000 plastikowych butelek

3000 plastikowych butelek w zamian za 300 drzewek – takiej wymiany dokonali mieszkańcy Ostrowa Wielkopolskiego w ramach akcji „Drzewka za butelki”. Podczas majOSTaszków na stoisku Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w zamian za 10 plastikowych butelek można było otrzymać drzewko typu tuja.

 

 

Ostrowianie tłumnie przybyli na stoisko, by wymienić zgromadzone butelki. Kolejka przy stoisku ustawiła się już na kilka minut przed rozpoczęciem akcji. „Drzewka za butelki” to akcja, która została zorganizowana po raz pierwszy.

Ideą akcji „Drzewka za butelki” było aktywne dbanie o środowisko naturalne poprzez zebranie niepotrzebnych i zaśmiecających otoczenie plastikowych butelek PET. Aby wziąć udział w akcji należało zebrać minimum 10 plastikowych butelek PET o pojemności minimum 1 l, zgnieść je i dostarczyć na stoisko Referatu Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim podczas Festynu Miejskiego „majOSTaszki”.

Zaproszenie do wzięcia udziału w akcji zostało bardzo przychylnie przyjęte przez mieszkańców. W konsekwencji w trakcie trwania akcji zebrano 3000 plastikowych butelek, a w zamian mieszkańcy otrzymali 300 sztuk sadzonek drzewek z gatunku tuja szmaragd i kórnik.

POZOSTAŁE

Od godz. 14.00 w Parku Miejskim odbywał się Piknik Zdrowia, w ramach którego można było wykonać bezpłatne badania, nauczyć się prawidłowo korzystąć z kijków do nordic walking oraz obejrzeć pokaz kulinarny w wykonaniu Pascala Brodnickiego. Na scenie amifteatru do rywalizacji stanęli  tancerze, a na dużej scenie podziwiać można było młode, ostrowskie talenty wokalne. W bloku koncertowym zagrali Uncle Band, Dawid Kwiatkowski oraz zespół Zgredybillies.

W Parku Miejskim spotkać można było również grupę podrózników, którzy dzieli się swoimi opowieściami z podróży oraz spróbować egzotycznych dań kuchni marokańskiej i kameruńskiej. To wszystko w ramach akcji „Świat nam smakuje” przygotowanej przez Stowarzyszenie „Nowy Ostrów”, a dofinansowanej ze środków Funduszu Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Swoje kulinarne talenty prezentował również Chór „Echo”, który tym razem zamiast uczty dla ducha przygotował coś dla ciała – pyszne placki ziemniaczane.

CZYTAJ  Tak prezentuje się pływalnia w Odolanowie!

Niewątpliwą atrakcją był Poziomkowy Ogród, czyli strefa przygotowana specjalnie z myślą o najmłodszych – tutaj zlokalizowano malowanie twarzy, konkurencje sprawnościowe, stoiska popularno-naukowe oraz animacje. Do tej części festynu przyciągały dzieci ogromne maskotki przechadzające się po parku.

Niedziela upłynęła pod znakiem VI Kiermaszu Organizacji Pozarządowych, które prezentowały swoją ofertę mieszkańcom na stoiskach oraz na scenie amfiteatru. Przy Kinie Komeda podziwiać można było pojazdy militarne i zabytkowe, a na Scenie Głównej do zabawy porywali „Szulerzy” oraz zespół „Kombii”.

Był ten pewien przedsmak tego, co czeka nas na początku września – wielkie tańczenie „Zumby”. Instruktorzy, którzy pojawili się na scenie głównej, szybko porwali ostrowian do wspólnej zabawy, sami zarażając dobrą energią.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx