Licea Ogólnokształcące prezentowały swoje atuty

Budynki ostrowskich liceów są niemal wszystkim bardzo dobrze znane. Jednak o tym, co kryją w środku można było przekonać się podczas „Drzwi Otwartych” kierowanych dla gimnazjalistów i ich rodziców. Była to doskonała okazja, by zwiedzić szkoły i przyjrzeć się dokładniej propozycjom programowym.

+

Dni Drzwi Otwartych to od lat sprawdzony sposób na zainteresowanie młodzieży swoją ofertą. Nic więc dziwnego, że szkoły przygotowały ten dzień ze szczególną pieczołowitością. Ciekawostką jest to, że z roku na rok wzrasta ilość rodziców towarzyszących swoim dzieciom.

zdjecie

W dniach 26 i 27 lutego 2016 roku III LO odwiedziło 543 uczniów ( w tym 50 spoza Powiatu Ostrowskiego) z 45 gimnazjów zainteresowanych dołączeniem do grona uczniów. Zorganizowano międzyklasowy konkurs pt.: „W III LO jest słodko”, były występy chóru szkolnego w nietypowych miejscach, doświadczenia fizyczno-chemiczne, pokazy hip-hopu, turniej mini siatkówki. Gimnazjaliści oprowadzani po szkole, przy dźwiękach płynących ze szkolnego radiowęzła zobaczyli nie tylko sale lekcyjne, ale również najciekawsze zakamarki szkoły takie jak sala kinowa, siłownia czy wszystkim już dobrze znana świetlica szkolna. Była to okazja poczucia niepowtarzalnej atmosfery i klimatu panującego w III LO, który można było „posmakować” podczas licznych rozmów prowadzonych z nauczycielami i uczniami szkoły. Największym zainteresowaniem cieszyły się klasy o profilu biologiczno-chemicznym, sportowym, matematyczno-fizycznym oraz humanistyczno-dziennikarskim.

W I LO dyrekcja oraz nauczyciele odpowiadali na pytania związane z rekrutacją i wyborem odpowiedniego profilu. W reprezentacyjnej auli były koncerty zespołów młodzieżowych, solistów, programy kabaretowe, szkolny pokaz mody, wystawy dotyczące ponad 170-letniej historii absolwentów oraz szkoły. Ponadto gimnazjaliści mieli możliwość sprawdzenia swoich umiejętności gry w szachy, brali udział w pokazie walki na palcaty, w zabawach językowych z zakresu j. niemieckiego, j. angielskiego, j. włoskiego i j. rosyjskiego, konkursie o literaturze fantastycznej czy sztuce kaligrafii. Oprócz tego odbywały się warsztaty rysunku (nie tylko dla kandydatów profilu matematyczno-architektonicznego), obserwacje mikroskopowe, doświadczenia fizyczne, produkcja kremu nawilżającego oraz degustacja różnych odmian herbaty połączona z wykładami na temat ich właściwości zdrowotnych. Można było skorzystać z warsztatów z ekonomii, komunikacji i logiki, pokazów robotów z wykorzystaniem zaawansowanej technologii robotyki, prezentacji filmów z ćwiczeń terenowych z geografii, wystaw literackich, prac walentynkowych w j. łacińskim. Były tez zajęcia plastyczne, zajęcia z tańca, aerobiku, siatkówki, koszykówki i piłki nożnej.

CZYTAJ  Młodzi wynalazcy zostali nagrodzeni

II LO przygotowało również szereg atrakcji: warsztatów, pokazów, prezentacji, konkursów, wystaw oraz zajęcia sportowe. W szkolnej auli swoje obrazy zaprezentowali absolwenci Piotr Marszałł i jego córka Marta Marszałł. W szkolnej strzelnicy ochotnicy przechodzili krótki kurs strzelania prowadzony przez członków szkolnego koła. W najnowocześniejszej pracowni biologicznej w  Powiecie Ostrowskim gimnazjaliści uczestniczyli w warsztatach z mikroskopowania i przygotowania preparatów oraz przeszli kurs z ratownictwa i pierwszej pomocy przedmedycznej. W pracowni chemicznej natomiast goście chętnie brali udział w praktycznych zajęciach w laboratorium chemicznym. Zwiedzając „Reymonta” można było porozmawiać  o szkole z obecnymi uczniami, z absolwentami oraz nauczycielami różnych specjalności. Ogromną popularnością wśród gości cieszyły się kawiarenki: Cafe Berlin, Cafe London, Cafe Moskwa, Cafe Paris, w których serwowano specjały niemieckiej, angielskiej, rosyjskiej i francuskiej kuchni.

Najważniejszym punktem programu w IV LO były warsztaty językowe dla licealistów oraz gimnazjalistów. W piątek szkołę odwiedziły studentki z Ameryki Południowej: Yisbeth Lopez Bermeo (Kolumbia), Yirley Yurany Mora Contreras (Kolumbia), Adelayda Apaza Alejo (Boliwia), Cinthia Gisella Taype Cruzado (Peru), Yury Janeth Murcia Doncel (Kolumbia) oraz dr Maria Eleonora Hebisz z Zakładu Studiów Latynoamerykańskich Uniwersytetu Łódzkiego. Do szkoły przybyli też: Wiesław Bednarski, który opowiadał o życiu w Argentynie, gdzie mieszkał przez wiele lat oraz Maciej Malik- podróżnik po Ameryce Południowej. W ramach warsztatów językowych odbyły się też zajęcia, które poprowadzili nauczyciele języków obcych z IV LO, prelekcje nauczycieli akademickich z UAM oraz koncerty uczniów. Goście mieli okazję uczestniczyć w konkursach (np. historycznym i  humanistyczno-matematyczno- biznesowym), mogli sprawdzić swoje umiejętności w grach: w szachy,  scrabble i monopoly, a także strzelaniu czy śpiewaniu (karaoke w sali 19). Każda sala wabiła atrakcyjnym wystrojem, związanym z oferowanymi przez szkołę oddziałami. Tętniły życiem szkolna sala gimnastyczna i siłowania. Zwiedzającym towarzyszyła muzyka z najnowszego lipduba, który zresztą można było zobaczyć  na ekranach tablic multimedialnych i telewizorów. Kadry filmowe i uczniowskie prace plastyczne zachęcały do zainteresowania się klasami artystycznymi. Warsztaty językowe prezentowały mowę i kulturę innych krajów. Historia, filozofia i filmozofia przyciągały humanistów, a mini Giełda Papierów Wartościowych przyszłych biznesmenów. Bogatą ofertę zaprezentowali też geografowie, biolodzy i sportowcy.

CZYTAJ  Pożar przy Raszkowskiej

 

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Łukasz
8 lat temu

Ja ze względu na pracownie biologiczną idę do II LO

Tomasz
8 lat temu

tylko II

2
0
Napisz co o tym sądziszx