
30 lat temu walczyli o wolną Polskę w ZNTK
20 listopada, 2019
kategoria: Gorące tematy, Informacje, OSTRÓW
W tym roku minęło 30 lat od pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Z tej okazji Wicestarosta Ostrowski Roman Pacholczyk spotkał się z dawnymi pracownikami największego wówczas zakładu pracy w Ostrowie Wielkopolskim – Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego, którzy zaangażowani byli w walce o wolność.
W 1989 roku odbyły się w wybory przeprowadzone 4 i 18 czerwca w wyniku i na zasadach uzgodnionych w trakcie rozmów Okrągłego Stołu . W ich wyniku wybranych zostało 460 posłów na Sejm PRL oraz 100 senatorów do nowo utworzonego Senatu PRL. Były to pierwsze częściowo wolne wybory w historii Polski po II wojnie światowej. Polska stała się pierwszym państwem tzw. bloku wschodniego, w którym przedstawiciele opozycji demokratycznej uzyskali realny wpływ na sprawowanie władzy. Wybory te są uznawane za moment przełomowy dla procesu przemian politycznych w Polsce, zapoczątkowały zdecydowane przyspieszenie transformacji ustrojowej.
Wybory poprzedzone były falą strajków w zakładach pracy, również w ostrowskim ZNTK. Grono działających wtedy pracowników spotkało się dziś w Starostwie Powiatowym na spotkaniu z Wicestarostą Romanem Pacholczykiem. Podziękował wszystkim wręczając upominki. W spotkaniu udział wzięli: Zbigniew Sikora, Henryk Rymarz, Jarosław Synoradzki, Zenon Składnik, Ryszard Kubiak, Konstanty Ratajczyk, Roman Polerowicz, Aleksander Zadka, Genowefa Barczak, Zygmunt Stefański.
24 komentarze
fabryka
24 listopada 2019, 14:25
hasło tematu – walczyli 30 lat temu o wolna polske – nalezy wrocic do ludzi 10 lat wstecz
ZNTK
24 listopada 2019, 14:23
jak widac – czytając to, historycy miasta, samorzadowcy nie znaja wolnosciowej historii ostrowa wlkp.
Miasto płaci historykom, stowarzyszeniom a tutaj taki historyczny bubel. Wstyd dla ostrowa wlkp. A tutaj jeden ze najstarszych pomników przemysłu kolejowego nie ma opisanej historii. zajmujemy sie wykletymi, AK, itp. a wspołczesnej historii walki ostrowskiego robotnika nikt nie zna bub nie chce znac. wstyd.
Odznacza sie dzisiaj ludzi co wtedy mieli po 10 lat. a tych innych wysyla sie w zapomnienie.
robol- historyk
22 listopada 2019, 19:50
do historyk – wiec racja jest jedna czy dwie . Panie Starosto myli pan historie ostrowa, ruchów wolnosciowych w roku 1980 . To tam i wtedy to sie zaczeło . ZNTK strajkowały – dyrektor Pan J… pamieta ,k w pierwszym dniu wierzgał nogami do góry . Jak przepedzono SOK z pod bramy. Jak ZOMO skoszarowano w Bursie na Al. Słowackiego. Jak walono śrubami w łamistrajków na Z-2 . Brakło Komitetu a 2000 robola waliło by ul. wroclwską pod budynek PZPR. To byl pocztek ruchu robotniczego w czerwonym ostrowie wlkp ., Ruch protestu wyklól sie w szatnach Z-3, Z-4 nastepnie dołaczyła Kuznia .
Panie starosto kogo Pan zaprasza, komu dziekuje ? . Albo cię ktos robi w wała , albo masz historie
ostrowa wlkp ., i tych ruchów robotników w d… . Podaj telefon do osoby decyzyjnej a zadzonie i jako swiadek-uczestnik podam fakty, nazwiska a nie demagogię o 1989 roku. Na ZNTK nie było zadnej Solidarnosci, zadnego KOR, żadnych działaczy Solidarnosci stanu wojennego. To był zryw w 90% mlodych robotników. Po tym kilkudniowym starjku -ruszyły w ostrowie inne zaklady .
To jest fakt – i mlodzi robole tamtych casow tam byli, widzieli i walili kaskami w tory kolejowe .
historyk
23 listopada 2019, 12:36
….rozpisałeś to co i ja pisałem…..takie były fakty !
dr.Wzwód
22 listopada 2019, 15:34
A pragmatykę kolejową pamiętacie?
kolo
22 listopada 2019, 1:19
jak ja pracowałem w ZNTK to mówiono zakład nędzy tortur kalectwa a i tak go wspominam wspaniale solidarność w pracy akordowej ,komersje, pomimo ciężkiej pracy była radość potem totalna rewolka i złodziejstwo i upadek wstyd a teraz upominki przepraszam ale ci panowie …szkoda gadać honor to coś rzadkiego powodzenia.
Waleczny
21 listopada 2019, 23:36
To se wywalczyli… …wolność! I Pewnie narzekają że zakładu już nie ma. Mogą sami sibie podziąkować. ZNTK jest już wolny i odleciał….
robotnik ZNTK
21 listopada 2019, 21:52
ktos mnie poprawi pierwszy wielki zryw robotniczy – kilkudniowy strajk na ZNTK – który dał poczatek strajków w innych ostrowskich zakładach kiedy był ? 1980-81 był to lipiec sierpien . Wiec nie rozumiem daty 1989 r., ?
– Panowie albo nie znamy historii ZNTK albo Ja, nie pamietam jak tam bylem – ktos ze starej gwardii mnie poprawi- przypomni .
historyk
22 listopada 2019, 15:02
Tak , masz rację ! Strajk w Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego ( taka poprawna nazwa była !) był w lipcu 1980 r, zaraz po 22 lipca ( dwa dni ! ) Słynny Dyrektor lawinowo zwiększał wynagrodzenia….i strajk się skończył !. Jeszcze przed słynnymi strajkami w sierpniu w Gdańsku !….. I wtedy walczono przede wszystkim o PODWYŻKI WYNAGRODZEŃ ! …. O zmianie systemu politycznego obecni na tym spotkaniu (mający wtedy po 20 lat ) nie myśleli ! ….. A podczas sierpniowych strajków w kraju zakład pracował, Ci Państwo razem z Panem Starostą ….też pracowali…