MZGM wyda 19 milionów na remonty i modernizacje

Miejski Zakład Gospodarki Mieszkaniowej zakłada, że zgodnie z założeniami Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Gminy Miasto Ostrów Wielkopolski na lata 2018 – 2022, przybędą 74 lokale. Natomiast planowane nakłady na remonty i modernizacje w tych latach wyniosą ponad 19 milionów złotych.

+

Spółka każdego roku zwiększać będzie ilość mieszkań o kolejne dwa poprzez podział lokali o dużej powierzchni użytkowej – powyżej 80 m2 lub adaptację strychów. Ponadto, w 2018 roku, zakończona zostanie realizowana właśnie inwestycja polegająca na przebudowie budynku przy ul. Wiosny Ludów – powstanie tu 14 lokali przystosowanych dla osób starszych i niepełnosprawnych. Również w 2018 roku planowane jest oddanie do użytku dwóch budynków w ramach Ostrowskiego Przyjaznego Programu ,,Dla systematycznych”. W każdym z nich znajdzie się 16 mieszkań. W 2020 i 2022 roku spółka chce wybudować po jednym budynku. Łącznie to 64 nowe mieszkania.

– Program realizowany jest ze środków własnych oraz zewnętrznych, zwrotnych źródeł finansowania. W ramach programu budujemy obecnie dwa kolejne budynki mieszkalne przy ul. Klasztornej. Będą one przeznaczone na wynajem z możliwością ich zakupu w systemie ratalnym. Nabycie własności lokalu jest poprzedzone zawarciem z MZGM umowy najmu lokalu oraz przedwstępnej umowy sprzedaży lokalu – tłumaczy Ryszard Wiśniewski, prezes MZGM.

W latach 2018-2022 spółka przewiduje łączny wzrost liczby lokali socjalnych o 50. W 2020 oraz w 2022 roku wybudowanych zostanie łącznie 40 lokali socjalnych przy wykorzystaniu przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski preferencyjnych, zewnętrznych źródeł finansowania. Kolejnych 10 lokali powstanie w drodze adaptacji oraz przekwalifikowania mieszkań komunalnych ze względu na ich standard wyposażenia.

– Stan techniczny budynków jest bardzo zróżnicowany. Znaczny udział, bo aż ponad 61 proc., stanowią budynki ze starej substancji mieszkaniowej, wymagającej sporych nakładów na remonty i konserwacje – aż 33 budynki wybudowane zostały przed 1900 rokiem. W celu zabezpieczenia i poprawy stanu technicznego budynków niezbędne jest wykonanie szeregu działań remontowych i modernizacyjnych – twierdzi Ryszard Wiśniewski.

CZYTAJ  Najlepsi w Polsce w konkursie Samsunga

Plan remontów i modernizacji budynków zakłada poprawę bezpieczeństwa mieszkańców oraz komfortu ich życia. Przy kwalifikowaniu budynków do remontu uwzględniono stan techniczny poszczególnych elementów nieruchomości, określanych podczas corocznych przeglądów technicznych. Plan obejmuje remonty w budynkach, w których znajdują się lokale mieszkalne i socjalne stanowiące własność miasta, a zarządzanych przez spółkę, a także stanowiących własność spółki i tych, w których powołane zostały wspólnoty mieszkaniowe.

Lata 2018 – 2022 to także ogromna ilość zaplanowanych prac remontowych – planuje się m.in. remonty dachów na 47 budynkach, elewacji na 51 budynkach, 273 balkonów, 55 klatek schodowych, wymianę 1 450 okien, wymianę instalacji wodno – kanalizacyjnej w 21 budynkach, wymianę instalacji c.o. w 28 budynkach, podłączenie 11 budynków do miejskiej sieci ciepłowniczej, wydzielenie indywidualnych łazienek w 139 lokalach mieszkalnych.

– Planowane nakłady na remonty i modernizacje w latach 2018 – 2022 wynoszą 19 045 000 zł. Pełna realizacja wskazanych remontów możliwa jest jednak po uchwaleniu ich przez wspólnoty mieszkaniowe obejmujące część budynków komunalnych – dodaje prezes MZGM.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx