OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski
Konkretny plan zmian na ostrowskim Rynku

Konkretny plan zmian na ostrowskim Rynku

Dyskusja wokół planowanej modernizacji Rynku w Ostrowie Wielkopolskim wciąż budzi spore emocje. W przestrzeni publicznej pojawiają się obawy dotyczące zakresu prac, kosztów oraz wpływu inwestycji na historyczny charakter centrum miasta. Jeden z radnych miasta postanowił jednak uporządkować debatę i przedstawić kluczowe fakty, które – jak podkreśla – warto ocenić „chłodnym okiem”.

Zgodnie z zapowiedziami, modernizacja Rynku nie oznacza rewolucji, lecz punktowe i przemyślane zmiany. Przede wszystkim planowane jest tzw. „rozbetonowanie” przestrzeni. Istniejące gazony wokół drzew zostaną zlikwidowane, co pozwoli zwiększyć powierzchnię biologicznie czynną. W projekcie przewidziano również więcej nasadzeń zieleni, poprawę wodoprzepuszczalności nawierzchni oraz wymianę ławek na nowe, bardziej funkcjonalne. Jedynym miejscem, gdzie nawierzchnia zostanie wyrównana, jest fragment Rynku za Ratuszem – ma on pełnić rolę otwartej przestrzeni do organizacji wydarzeń miejskich.

Istotną informacją jest także decyzja podjęta podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej. Radni zmniejszyli środki przeznaczone na to zadanie, sprzeciwiając się jednoznacznie wymianie istniejącego bruku. Jak zaznaczono, nie ma również zagrożenia dla funkcjonowania ogródków restauracyjnych, które pozostaną ważnym elementem życia Rynku.

Projekt modernizacji wpisuje się w szerszy kontekst inwestycji związanych z tzw. błękitno-zieloną infrastrukturą i stanowi część wniosku o dofinansowanie ze środków europejskich. Odbetonowanie Rynku ma bezpośredni związek z planowaną budową kolektora deszczowego Harcerska–Reymonta. Oba przedsięwzięcia mają wspólny cel: zwiększenie odporności miasta na gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak intensywne opady czy fale upałów.

Radny odniósł się także do pojawiających się obaw dotyczących Ratusza. Planowana modernizacja tego zabytkowego budynku nie zakłada jego ocieplenia styropianem. Przewidziano izolację od wewnątrz oraz odświeżenie elewacji, co – jak podkreślono – nie wpłynie negatywnie na walory architektoniczne obiektu.

Jak wynika z przedstawionych informacji, modernizacja ostrowskiego Rynku ma być kompromisem pomiędzy troską o historyczną przestrzeń a potrzebą dostosowania jej do współczesnych wyzwań klimatycznych i społecznych. Radni apelują, by oceniać projekt na podstawie konkretnych założeń, a nie obaw czy uproszczeń, które łatwo pojawiają się w gorącej debacie publicznej.

Masz newsa? Poinformuj nas! Prześlij zdjęcie lub wideo. Twórz portal ostrow24.tv
64 komentarzy
Hehe
4 miesięcy temu

hehe sklepikorze na Raszkowskiej poza omiataniem g…en i wąchaniem szczochów z bram, będą jeszcze liście odgarniać na jesień ;D

J.K.
4 miesięcy temu

Nie ociepla się od wewnątrz. Pies też nie nosi futra sierścią do środka.

Budowlaniec
odpowiada  J.K.
4 miesięcy temu

Ociepla się również o wewnątrz. Trzeba tylko zastosować odpowiednie materiały i ściśle przestrzegać technologii montażu oraz zastosować odpowiednią wentylację w pomieszczeniach

Hek
4 miesięcy temu

Może warto by zacząć od tych wszystkich obdartych kamienic wokół ratusza. I niech mi nikt nie mówi, że to prywatne bo inne miasta jakoś umiały załatwić te sprawy i wyremontować w porozumieniu….
Bez tego remont rynku będzie jak założenie czystej bielizny na brudny tyłek…..

Daj spokój
4 miesięcy temu

Te wszystkie wizje to niech sobie wsadzą. Przed wyborami parlamentarnymi POwcy pisali że jak wygrają, to na Piaskach zagospodarują wysepkę na jeziorku, będzie doprowadzony do niej mostek. Jak zwykle tylko obiecanki i wizje

Jocker
odpowiada  Daj spokój
4 miesięcy temu

Co tam syczysz bezzębny pisowski parchu, ty masz wizje co by tu jeszcze ukraść

Antoni
odpowiada  Jocker
4 miesięcy temu

Nie potrafisz się odnieść wprost do argumentu merytorycznie, prawda?
Ktoś się odniósł do obietnicy wyborczej, nie wskazując żadnej orientacji politycznej, a Ty go obrażasz i wrzucasz do pisowskiego wora. Słabe to.
Właśnie dlatego przegrywamy wybory (PO).

XD
odpowiada  Daj spokój
4 miesięcy temu

przecież nie wygrali, więc czego oczekujesz? XD

Ostrowiak
4 miesięcy temu

tylko nie ruszać nawierzchni Rynku. Każda kolejna „rewitalizacja” przynosi fatalne skutki, czego przykładem jest ostrowski deptak z ruszającymi się do dnia dzisiejszego pobrudzonymi płytami. Na Rynku w okolicach lodziarni San Remo wiele lat temu zapadł się grunt naprawę nawierzchni przeprowadzały już trzy ekipy „firmy krzak”, Dziś ten fragment Rynku straszy połamanymi i wyszczerbionym płytami położonymi tak nierówno ze przedszkolaki zrobiły by to lepiej.. Takich przykładów partactwa jest w Ostrowie wiele. Urząd ogłasza przetarg, gdzie warunkiem jest najniższa cena, firma krzak wykonuje lipę, ale to już zlecających nie interesuje.
Pozdrawiam

Historyk
4 miesięcy temu

Kolejna dewastacja zabytku

,,,,,,
4 miesięcy temu

…basen dla dzieci, aby nabyły umiejętności pływania. Efekt: bezpieczeństwo i zaowocuje to w przyszłości,…

Albin
4 miesięcy temu

Po co to, jeszcze zrobią tak jak deptak, na gorszy, z resztą, po co to komu.

Erwin
4 miesięcy temu

Teraz tematem jest rynek i ratusz,a nie szalety.

23
4 miesięcy temu

Spier–,ą jak deptak

64
0
Napisz co o tym sądziszx