Porównanie porodówek w Południowej Wielkopolsce. Gdzie kobiety rodzą chętniej?

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim to jedna z największych porodówek w regionie, ale podobnie jak większość placówek w Wielkopolsce, zmaga się z wyraźnym spadkiem liczby urodzeń. W 2024 roku odbyły się tu 1403 porody, co oznacza znaczny spadek w porównaniu do 1720 w 2022 roku i 1563 w 2023 roku.

Porównanie z sąsiednimi szpitalami

Dla pełniejszego obrazu warto zestawić te liczby z wynikami placówek w Kaliszu, Pleszewie, Ostrzeszowie i Krotoszynie:

  • Kalisz (Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny) – liczba porodów spadła z 719 w 2022 roku do 474 w 2024 roku.
  • Pleszew (Pleszewskie Centrum Medyczne) – liczba porodów spadła z 973 do 818.
  • Ostrzeszów (Ostrzeszowskie Centrum Zdrowia) – liczba porodów spadła z 388 do 347.
  • Krotoszyn (SPZOZ w Krotoszynie) – jako jedyny szpital w regionie odnotował niewielki wzrost, z 426 do 447 porodów.

Ostrowski szpital pozostaje więc regionalnym liderem pod względem liczby porodów, ale tendencja spadkowa jest widoczna w całym regionie.

Znieczulenie zewnątrzoponowe – wciąż rzadkość

Jednym z istotnych aspektów jakości opieki okołoporodowej jest dostępność znieczulenia zewnątrzoponowego. W Ostrowie Wielkopolskim w 2024 roku skorzystało z niego jedynie 5 pacjentek, co jest niewielkim wzrostem względem poprzednich lat (2 w 2022 r., 1 w 2023 r.). Dla porównania, w Kaliszu podano je 24 pacjentkom, a w Pleszewie 14. W Ostrzeszowie i Krotoszynie nie wykonano żadnego takiego znieczulenia.

Spadek dzietności – problem ogólnopolski

Ostrów Wielkopolski nie jest wyjątkiem, jeśli chodzi o malejącą liczbę porodów. W całej Wielkopolsce odnotowano w 2024 roku 24 505 porodów, czyli o 2270 mniej niż rok wcześniej. Wpływ na to ma kilka czynników:

  • Zmniejszająca się liczba kobiet w wieku rozrodczym.
  • Wysokie koszty utrzymania dzieci, które zniechęcają do powiększania rodzin.
  • Zmiany społeczne, w tym odkładanie decyzji o macierzyństwie na późniejsze lata.

Podsumowanie

Szpital w Ostrowie Wielkopolskim pozostaje kluczową porodówką w południowej Wielkopolsce. Choć w regionie nie jest to wyjątek, na tle sąsiednich szpitali Ostrowowi udaje się utrzymać pozycję lidera.

CZYTAJ  Nocne Pływanie Wraca! Magiczne Noce na Basenie Miejskim

Trend spadku dzietności nie wydaje się odwracalny w najbliższych latach, co stanowi wyzwanie dla całego systemu opieki zdrowotnej.

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
13 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
75thecrow
4 miesięcy temu

5 znieczuleń jprd i to jest dbanie o komfort pacjentek przy porodzie. Czy dbanie o kasę szpitala żenada coś co na cywilizowanym świecie jest standardem

Ds
4 miesięcy temu

A może spadająca liczba to porody w szpitalu w Poznaniu? Średnia ilosc porodów w Ostrowie 4 i jeszcze pełno niezaopiekowanych pacjentek w komentarzach pod różnymi postami o szpitalu. Czy ktoś rozlicza tych lekarzy z pracy bo widać po ilosci pacjentek się nie przepracowywuja

Maliniak
4 miesięcy temu

Porównanie porodówek czy moze lepiej porównanie parówek ? Obecnie bardziej preferowana i promowana jest kaszanka ewentualnie chorizo.

Wodniczak
4 miesięcy temu

Problem w tym, że w Ostrowie tylko kobiety mogą rodzić. Gdyby pozwolono mężczyznom rodzić to byłoby więcej dzieci. Pani Żukowska to potwierdza.

Beata
4 miesięcy temu

A mnie interesuje szpital w Kępnie

Sas
4 miesięcy temu

Chciałem się podzielić ostatnim doświadczeniem. Tak się złożyło, że wylądowałem w jednym z okolicznych szpitali. Zaskoczyła mnie pewna sytuacja. Przynieśli obiad, musiałem pożyczać sztućce, przynieśli herbatę, musiałem pożyczyć kubek. Późnym popołudniem, przyszedł czas ,,relaksu” telewizor a właściwie możliwość włączenia, kosztowała 2zl za godzinę ( tak zrozumiałem). To mój pierwszy pobyt w szpitalu, nie licząc, tego 55lat temu, kiedy się urodziłem. Ciekawi mnie, jak, pod tym względem wygląda pobyt w więzieniu. Czy tam też trzeba płacić za tv i posiadać własne sztućce i ubiór? Pytam, ponieważ nie zamierzam tego sprawdzać osobiście, poprostu, obawiam się warunków, jakie tam można zastać. Przecież nie opłacam na rzecz S.W. składek, jak na NFZ…

kuba
odpowiada  Sas
4 miesięcy temu

posiłki 3 razy dziennie, wikt i opierunek za darmo ,czas oczekiwania do lekarz od razu ,badania w szpitalu bez kolejki i za to nic nie płaca

jan
4 miesięcy temu

najlepsze dyżury w miasteczku Ostrzeszów. niecały jeden poród na dobę. Jak to się finansuje ??? leki , personel, ogrzewanie, dyżury lekarskie i położnych, salowe, mycie, pranie , sprzątanie, karmienie , pranie………………………i niecały poród na dobę……………………NFZ płaci za niego 200tys pln ???

Zibi
odpowiada  jan
4 miesięcy temu

No i dlatego warto jechać na sor do Ostrzeszowa -brak kolejki, szybkie przyjęcie, w razie potrzeby szybkie przekazanie na oddział z soru a nie wielogodzinne czekanie w Ostrowie, przepełnione oddziały, brak miejsc. Ja tam wolę przejechać te 20parę kilometrów i razem z dojazdem być szybciej przyjęty niz tu na miejscu. Polecam wszystkim.

Xyz
odpowiada  Zibi
4 miesięcy temu

W Ostrzeszowie nie ma SOR.

PitcaJagodno
4 miesięcy temu

Zaraz się uśmiechniecie jak sprywatyzują nasz szpital…

Beata
odpowiada  PitcaJagodno
4 miesięcy temu

A ktory to nasz?

Taka prawda
odpowiada  Beata
4 miesięcy temu

Nie wiesz? Ten w Papui Nowej Gwinei

13
0
Napisz co o tym sądziszx