O co chodzi z tą kogeneracją?

Do końca czerwca OZC ogłosi przetarg na budowę 4 silników kogeneracyjnych wraz
z infrastrukturą towarzyszącą. Inwestycja zakończy się w przyszłym roku – a to oznacza tańsze ciepło i prąd dla mieszkańców Ostrowa.

W grudniu 2023 roku Ostrowski Zakład Ciepłowniczy wygrał aukcję na tzw. premię kogeneracyjną, co oznacza, że w ciągu 15 lat budżet spółki zasili ponad 550 milionów złotych. Będą to dopłaty do wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej.

Prace związane z dużą i ważną inwestycją Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego, jaką jest wykonanie czterech silników kogeneracyjnych, przebiegają zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. To bardzo ważna wiadomość, bo na tej inwestycji skorzystają przede wszystkim klienci, ale także produkcja energii będzie nie tylko tańsza, lecz również bardziej ekologiczna.

– Prace nad projektem, który otrzymał premię kogeneracyjną trwały dwa lata. Dlatego gdy tylko dostaliśmy pozytywną informację o wygranej aukcji, od razu mogliśmy ogłosić przetarg na wyłonienie wykonawcy na opracowanie Programu Funkcjonalno-Użytkowego dla czterech silników kogeneracyjnych – mówi Mariusz Bolach, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Program Funkcjonalno-Użytkowy to pierwszy krok, bez którego inwestycja nie mogłaby ruszyć dalej. W kolejnych krokach spółka wystąpiła m.in. o wydzielenie działek pod inwestycję oraz warunki przyłączeniowe do gazu ziemnego.

Przeprowadzono też rozmowy dotyczące pozyskania finansowania dla inwestycji na rynku komercyjnym. Odbyły się też rozmowy z dostawcami silników kogeneracyjnych, żeby mogli oni zapoznać się z wymaganiami i harmonogramem prac i na tej podstawie podjąć decyzję o udziale w przetargu.

Jeszcze większego tempa prace nabrały w marcu i kwietniu, kiedy to opracowano rozwiązania technologiczne dotyczące współpracy nowych urządzeń z tymi, które już są wykorzystywane w OZC. Spółka otrzymała też decyzję dotyczącą działek przy ul. Sarnowskiego, gdzie będzie zlokalizowane dwa z czterech silników kogeneracyjnych, a także pozytywną informację dotyczącą warunków przyłączenia do sieci gazowej.

CZYTAJ  Powiat nagrodził ludzi sportu

Planowana inwestycja będzie zasilana gazem ziemnym, jednak zastosowana technologia pozwali na wykorzystania do spalania w przyszłości innych zielonych nośników energii takich jak bio-metan i wodór.

– Do końca pierwszej połowy roku chcemy ogłosić przetarg w formule „Zaprojektuj – wybuduj – sfinansuj”, który pozwoli wyłonić wykonawcę inwestycji oraz zostaną zamówione silniki, na które czas oczekiwania będzie wynosił 40 tygodni. Z kolei do końca roku ma być gotowy projekt, pozwolenie na budowę oraz zostaną wykonane prace przygotowawcze i ziemne – wymienia kierownik ds. inwestycji mgr inż. Maciej Hałas). – Harmonogram zakłada, że w lipcu 2025 roku inwestycja zostanie oddana do użytku.

Należy podkreślić, że Ostrowski Zakład Ciepłowniczy jako jedyny w Polsce wygrał premię kogeneracyjną dla czterech jednostek. Czym w ogóle jest premia kogeneracyjna? To wsparcie, które mogą otrzymać wyłącznie jednostki wytwarzające równocześnie prąd elektryczny i energię cieplną i które generują maksymalnie 450 kg dwutlenku węgla na 1 MWh wytwarzanej energii.

– Premia kogeneracyjna ma więc wspierać i promować sposoby efektywnego i ekologicznego wytwarzania energii. Ma również przyczynić się do obniżenia emisji szkodliwych gazów w tym dwutlenku węgla do atmosfery, co jest sporym problemem w naszym kraju – prezes OZC Mariusz Bolach.

W ramach premii kogeneracyjnej OZC otrzyma rocznie ponad 36 milionów złotych dopłaty do wyprodukowanej i sprzedanej energii elektrycznej. Dzięki tym dopłatom spółka będzie mogła realizować kolejne inwestycje, które pozwolą zwiększyć niezależność energetyczną oraz pozwolą obniżyć ceny energii cieplnej i elektrycznej w Ostrowie Wielkopolskim, a jednocześnie obniżyć koszty jej wytwarzania po stronie Spółki.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

22 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jarosław
1 miesiąc temu

Mało dokładne są te informacje, jak dla mnie pierwsze kogeneratory zostaną uruchomione za 48 tygodni czyli za 4 lata. Rozumiem opłaty za CO2, ale dla zwykłego obywatela jak chce przejśc na ogrzewanie gazowe to koszt takiego ogrzewania jest prawie 3 razy większy niż ogrzewanie miałowe. Niech mi OZC wytłumaczy jak chce obniżyć ceny za ciepło prawie 3 razy wydając 3 razy wiecej na gaz ! to sie kupy i d…y nie trzyma. Wszyscy aby obiecują obniżki, które nie mają prawa bytu, nikt nie mówi jak jest w rzeczywistości same hasła populistyczne, których nie da się zrealizować. Każdy jest oderwany od rzeczywistości i powtarza w kółko banialuki począwszy od prezesów spółek poprzez radnych, prezydentów miast, polityków, prezydentów i UE.

Ciepłownik
odpowiada  Jarosław
1 miesiąc temu

Chyba 48 miesięcy, bo 1 rok ma 52 tygodnia.

.........
1 miesiąc temu

W gminach pod Ostrowem dofinansowanie na fotowoltaikę i magazyny,…, a w Ostrowie bajki.

Przedstaw się
odpowiada  .........
1 miesiąc temu

Czym są dopłaty (lub jak kto woli dofinansowania) wytłumaczył w innym wpisie niejaki Michel. Można se je w d**e wsadzić! Z dotacji są wyłącznie straty.

.........
1 miesiąc temu

Bez wyobraźni.

ilu
1 miesiąc temu

Nagle becianmowi o tym że będzie inwestować 550milionow, a teraz już są podpisane kontrakty, dodatcje. Jak to idzie na 2 dni przed wyborami.

Coś wam zdradzę obniżek ozc nie będzie bo trzeba sfinansować ten projekt. Bo wyborach Beata że smutkiem powie że przykro nam, ale obniżek nie będzie

Zooro
odpowiada  ilu
1 miesiąc temu

Pan Hałas jest pracownikiem OZC i startuje z ramienia pani Klimek to wszystko tłumaczy obiecanki cacanki a glupiemu radość.

Xxx
1 miesiąc temu

Czy ta inwestycja będzie nadzorowana przez ludzi którzy mają problem z ogarnięciem wniosku do URE?

Tygrys
1 miesiąc temu

Nagle przed wyborami wszystko idzie a tak Pani Klimek wspomina co nie zrobiła a prawda jezt taka ze łatwo dzielić czyimś kapitałem z pozyczek i naszych podatkow .Tej Pani jyz dziekujemy…

Ostrowianin
1 miesiąc temu

Ile pokoleń Ostrowian będzie te 550 mln spłacać????

Ja
odpowiada  Ostrowianin
1 miesiąc temu

Dokładnie. Chętnie się pożycza, jak ktoś inny spłaca.

WYBORCA1
1 miesiąc temu

TUBA PROPAGANDOWA NAJPIERW CENY PODWYZSZYLI A TERAZ BEDA OBIECAC OBNIZKE A CIEMNY LUD KUPI I ZAGLOSUJE NA CARYCE

Adam
1 miesiąc temu

Francuzi się cieszą. 48% udziałów w OZC przecież mają. A tak nie tylko kasa z dywidendy za akcję popłynie do nich. A także wartość akcji które posiadają wzrośnie. A za to wszystko zapłacą Polacy. Ani grosza ich to nie będzie kosztowało. A ceny ogrzewania nie spadną, bo jakiś kolejny kryzys wymyślą.

Pracownik
1 miesiąc temu

Napiszą że to Klimkowa załatwiła tą kasę bo to dzięki niej jak wygra wybory to Ostrów tą kasę dostanie jak przegra to nie tylko Tusk zabierze do emerytów

22
0
Napisz co o tym sądziszx