Zażądali 4500 dokumentów od OZC

Zarząd Ostrowski Zakład Ciepłowniczy  złożył dziś (12.04.2024 r.) do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki w Warszawie skargę na działalność Zachodniego Oddziału Terenowego Urzędu Regulacji Energetyki w Poznaniu dotyczącą sposobu prowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie zatwierdzenia taryfy dla ciepła OZC S.A.

Przedmiotem skargi jest przewlekłe i biurokratyczne załatwianie sprawy. Określenie biurokratyczne załatwianie spraw” nawiązuje do stereotypu biurokracji rozumianej jako synonim rutyny, bezduszności i formalizmu w załatwianiu spraw urzędowych. Wielokrotne, zawierające wiele, czasem powtarzających się pytań, wezwania każą uznać, że niniejsza skarga jest zasadna, a zważywszy na przywołany aspekt społeczny, konieczna.

Postępowanie w sprawie obniżenia taryfy za ciepło w Ostrowie Wielkopolskim trwa już tak długo, że w ostatnim oświadczeniu musieliśmy przypominać, kiedy się zaczęło. Przypomnijmy jeszcze raz. Wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w tej sprawie pochodzi z 29 czerwca 2023 r. Postępowanie to prowadzone jest zatem od 10 miesięcy. To pierwsza w historii OZC S.A. sytuacja, kiedy URE w sprawie OBNIŻKI cen – a więc korzyści dla mieszkańców przedłuża procedurę.

Zgodnie z art. 12 § 1 kpa organy administracji publicznej powinny działać w sprawie wnikliwie i szybko, posługując się możliwie najprostszymi środkami prowadzącymi do jej załatwienia.

Mamy podstawy sądzić, że procedowanie przez URE nie nosi znamion załatwiania spraw „wnikliwie i szybko”. Pytania, które pojawiały się w kolejnych pięciu wezwaniach, a w szczególności w wezwaniu nr IV i nr V według oceny Spółki powinny się znaleźć już w pierwszym lub drugim wezwaniu na początku procesu administracyjnego. Podkreślamy, że nie jest to pierwsze postępowanie taryfowe Spółki.

Dokumenty do URE od wielu lat przygotowywane są przez tych samych pracowników Spółki i do roku 2022 proces administracyjny zatwierdzania nowej taryfy dla ciepła nigdy nie był procedowany tak długo oraz w tak biurokratyczny sposób. Przypomnijmy raz jeszcze: od początku procesu związanego z wnioskiem o obniżenie cen ciepła do dziś udzielono URE ponad 4 500 stron wyjaśnień i przesłano 3 segregatory pism. Z czego tylko samych tabeli kalkulacyjnych w każdej wysłanej odpowiedzi jest ponad 90.

CZYTAJ  Powiat nagrodził ludzi sportu

Stąd w naszej ocenie tak długie i biurokratyczne procedowanie wniosku (10 miesięcy) jest niezrozumiałe i stoi w sprzeczności z interesem Odbiorców ciepła, a więc Mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego.

Zarząd OZC S.A. nie zamierza biernie przyglądać się niezrozumiałym i przeciągającym się czasie procedurom URE, których biurokracja uderza w kieszenie mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Tym bardziej, że decyzja dotyczy 45 procent mieszkańców miasta. Wierzymy, że Prezes URE w najkrótszym możliwym czasie podejmie oczekiwane przez Ostrowian decyzje.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

35 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Juzek
1 miesiąc temu

Moim zdaniem wszystko ma na celu przedłużenie decyzji do czasu zakończenia wyborów. Po wyborach decyzja będzie momentalna..
Wiadomo, że partie chcą upolitycznić mniejsze miasta by lepiej było nimi „sterować”. Pani prezydent im to skutecznie utrudnia,
Jak władze przejmie PO to dopiero się zacznie „rządzenie” i to jeszcze przez jakich ludzi …..

ww
1 miesiąc temu

tzw. „cieplik” jest firmą prywatno- Urzędową, więc po zmianach klimatyczno – ideologicznych niech nikt raczy nie spodziewać się że będzie taniej, w końcu dominuje idea „nie będziesz miał nic i będziesz szczęśliwy” lecz ja chciałbym dodać „będziesz przepłacać by kto inny miał to w poważaniu 😛

140%
1 miesiąc temu

W lutym 690zł. Bo ciepłe dni w marcu jeszcze cieplej 1000zł. Faktura, Ja już nie wiem z kąd oni takie cyfry biorą. 168zł. 1Gj. Wywieszka na klatce, A 268zł płacę. I Klimkowa zapewnia że 49zł. 1Gj. W 2024r. Kosztować będzie. To jakieś czary!!!

Adam
odpowiada  140%
1 miesiąc temu

Pani Klimek jawnie okrada mieszkańców bo nie ma z czego długów spłacać jakie we większości powstały za jej rządów,kolejna kadencja tej Pani doprowadzi Ostrów do bankructwa.Juz gdzie się człowiek nie ruszy to puste sklepy po likwidowane.

Darek
odpowiada  140%
1 miesiąc temu

To nie czary tylko kolejne kłamstwo Pani Klimek bo trzeba jakąś kiełbasę wyborczą rzucić, broń Boże jej kolejnej kadencji 😏😏😏

Oburzające
1 miesiąc temu

Zwalanie na URE nie pomoże wam. Brat męża dostał podwyżkę za ciepło, że wyszło 35 zł. Z Ciepłowni też. Miasteczko pod Toruniem. A u nas złodziejstwo w biały dzień. Mieszkanie mają duże jak nasze.

ozc
1 miesiąc temu

Otwieram lodówkę ,a tam Klimkowa ze swoją świtą.A powiedz mi Klimkowa kto i kiedy zwróci zwykłym ludziom ,których jeszcze stać na ciepło z ozc za płacenie niesłusznie zawyżonych stawek ,dlaczego już drugi rok płacimy za zawyżona cene wegla ,która spadła do ceny ok.1700 zł .za tonę ?!!!!!

Wierząca.
odpowiada  ozc
1 miesiąc temu

Masz rację , ale patrząc na ostanie wyniki wyborów Klimkówka znów wygra w 2 turze. Czy ludzie są ślepi i głusi?!

Dżuma albo cholera
odpowiada  Wierząca.
1 miesiąc temu

Bo Paduch jeszcze gorzej.

Jacek
1 miesiąc temu

Czym się różni PO od Klimek? POdpowiem. NICZYM! Jedni z ugruPOwania tego przechodzą do Klimek, a od Klimek do POstkomunistów! Ostrowem od zawsze dyrygują komuności/POstkomuniści.
Torzyński: Klimek/PO…Kowalska: PO/Klimek…towarzysz Świątek PZPR/SLD….POstkomunista Urbaniak…Klimek/SLD! Jest choć JEDNA różnica?!

O dzieci strach
odpowiada  Jacek
1 miesiąc temu

I robią nas na szaro. Migrantów ILU przyjmą? I gdzie będą mieszkać? W Bursie ? Boję się. Widzimy , co na Zachodzie jest. W Szwecji Polakowi Małolat ,w twarz strzelił!!!

Ania
odpowiada  O dzieci strach
1 miesiąc temu

A w Polsce ojciec Polak zakatował swoje niemowlę na śmieć. O czym ty piszesz??!!!

Na PRAWICĘ trzeba,szansa
odpowiada  Ania
1 miesiąc temu

U nas jednostkowe przypadki. Na Zachodzie, zobacz niemieckie statystyki. Włosy dęba . Szwecja,Francja …to samo. A kiedyś jednostkowe przypadki,jak JESZCZE!!! u nas .

From123wstyd!!!
odpowiada  O dzieci strach
1 miesiąc temu

Nie robią nas na szaro, to my dajemy robić się na szaro!!! Ale w pojedynkę co zrobić!!!! Jakiś pomysł?!

GRU
odpowiada  Jacek
1 miesiąc temu

Dokładnie tak jest.
Niestety, ludzie w większości nie analizują nie dociekają nie szukają a potem lament. A jak potrafią się wymadrzać.
Po prostu lemingi

Rafał
1 miesiąc temu

Druga tura za tydzień,pełna mobilizacja pora podziękować Pani Klimek czas na emeryturę

Mediach PO
odpowiada  Rafał
1 miesiąc temu

Paduch nie lepszy. Jednacy – PO.

Ostatnio edytowany 1 miesiąc temu by Mediach PO
Rafał
odpowiada  Mediach PO
1 miesiąc temu

Może nie lepszy ale Pani klimek już pokazała jak potrafi miasto zadłużyć i okraść mieszkańców z kasy w rachunkach z OZC niech spada do domu emerytów!!!!!!!

ilu
odpowiada  Rafał
1 miesiąc temu

A do tego zero inwestycji w nowe miejsca pracy

Dario
odpowiada  Rafał
1 miesiąc temu

Masz rację.

Koza
1 miesiąc temu

Ostrów się dowiedział że konkurent klimkowej pracuje w OZC 🙂

Staruch
1 miesiąc temu

Haha, skarga przypadkiem przed 2 turą ? Znowu kłamstwo, jak sami wcześnie pisali wniosek o obniżkę powstał dopiero w stczniu po awanturach mieszkańców. W czrwcu był eniosek o utrzymanie stawek. No i pytanie podstawowe, czy procedura uległa zmianie od czasu, kiedy szybciutko udało się załatwić podwyżkę o 140 % wtedy było szybko bo wchodziła ustawa blokująca tak duże podwyżki… ALE JAK TO MÓWIĄ CIEMNY LUD TO KUPI ? Już NIE !!!

mieszkaniec
odpowiada  Staruch
1 miesiąc temu

Każdy każdego kryje , jak to w polityce.

35
0
Napisz co o tym sądziszx