Została pilotem samolotu pasażerskiego

Wieczorem 5 kwietnia o godzinie 22 zostanie wyemitowany program z cyklu  „Jestem z Polski”, opowiadający historię Natalii Szatkowskiej, która otrzymała wymarzoną ofertę pracy jako pilot Airbusa A320 od linii lotniczej Frontier. Ten pasażerski samolot mieści na pokładzie 240 osób.

Tym razem jej historią zainteresowała się telewizja. Zapraszamy do obejrzenia ciekawej historii dziewczyny z Gminy Raszków, która może stać się inspiracją dla szukających wyzwań młodych ludzi.

Pani Natalia pochodzi z Sulislawia i z dumą opowiada o swoich korzeniach, chętnie wspominając Gminę Raszków, gdzie spędziła swoje dziecięce i młodzieńcze lata. Chodziła do szkoły podstawowej w Jankowie Zaleśnym. Zawsze była ciekawa świata i pragnęła poszerzać swoje horyzonty. Podejmowała w życiu bardzo odważne decyzje, które zabierały ją w różne miejsca na świecie. Po maturze w wieku 19 lat rozpoczęła pracę jako stewardessa. Pierwsze szkolenie na pilota przeszła w poznańskim aeroklubie. Korzystając z możliwości jakie daje program „Work and travel” wyjechała do Australii, gdzie szlifowała umiejętności w aeroklubie w Melbourne. Od 2016 mieszka w Stanach Zjednoczonych. To tutaj zdobywała kolejne licencje, stawiała pierwsze kroki jako instruktor teoretyczny, a następnie jako pilot instruktor.

Natalia Szatkowska wylatała blisko półtora tysiąca godzin ze studentami na pokładzie jednosilnikowej Cessny, w jednej z najbardziej zatłoczonej przestrzeni lotniczej na świecie.  Chociaż była to praca obarczona dużą odpowiedzialnością i ryzykiem, czerpała z niej ogromną radość. Podczas lotów zabierała swoich uczniów w ciekawe miejsca w Stanach, lecąc na przykład z Phoenix do San Diego na dobrą rybę i wracając tego samego dnia bez stania w korkach.

– Mieliśmy też sposoby na ucieczkę od Arizońskich upałów w lecie, ponieważ Cessny którymi latałam nie miały klimatyzacji i często wznosiliśmy się 6-8 tysięcy stóp żeby ćwiczyć manewry przy otwartych oknach (czym wyższa wysokość tym gęstość powietrza wraz z temperaturą maleje) – wspomina pani Natalia.

CZYTAJ  O co chodzi z tą kogeneracją?

Praca jako instruktor pozwoliła jej zdobyć wiedzę i doświadczenie, które może dzisiaj wykorzystywać latając samolotem odrzutowym.  Szkolenie teoretyczne i praktyczne w symulatorach trwało około 3 miesięcy, potem przez kolejne 2 miesiące była pod nadzorem kapitanów, którzy mieli  uprawnienia instruktorskie na tym samym typie samolotu.

– Lotnictwo jest obszarem zdominowanym przez mężczyzn, kobiet zasiadających za sterami samolotów liniowych jest w Stanach około 6-7 procent. Latanie nie wymaga siły fizycznej, ale dobrej pamięci i koncentracji, są to umiejętności które można nabyć i wypracować.  Potrzebna jest tez odrobina pasji, ponieważ nie jest to łatwa kariera i na każdym jej etapie są jakieś trudności, ale dzięki determinacji i pasji można je pokonać. Najtrudniejszym jej aspektem są regularne pobyty poza domem, oczywiście  przy odpowiedniej organizacji można pogodzić ją z życiem rodzinnym i cieszyć się podróżami z rodziną w czasie wolnym, ponieważ piloci i ich rodziny w Stanach, mogą korzystać z darmowych lotów na każdym kontynencie – mówi Natalia Szatkowska.

Mąż pani Natalii  pochodzi z Lublina, również jest pilotem i pracuje dla tej samej linii lotniczej. Poznali się w Stanach podczas treningu lotniczego w Oregonie. Mają synka Henryka, któremu podporządkowują każde zawodowe decyzje.  Wybór linii lotniczej w której są zatrudnieni także nie był przypadkowy, ponieważ jest to firma, która oferuje w dużej mierze wycieczki jednodniowe.

– Mieszkamy obecnie w stanie Arizona, na przedmieściach Phoenix, jest to piąte największe miasto w Stanach Zjednoczonych. Teren jest pustynny, górzysty, klimat gorący i suchy, rosną ogromne kaktusy i można podziwiać spektakularne zachody słońca, jak w filmach o dzikim zachodzie. Największą atrakcja turystyczną w naszych okolicach jest Wielki Kanion, który rozciąga się na ponad 440 kilometrów i 1850 m głębokości. Mamy w Phoenix Polski Kościół, a w marcu, co roku odbywa się Polski festiwal, na którym można podziwiać zespoły folklorystyczne, zjeść tradycyjne potrawy i zintegrować się z Polonią. Daje nam to namiastkę tego za czym bardzo na co dzień tęsknimy. Staramy się co najmniej raz w roku polecieć do Polski żeby zobaczyć się z najbliższymi i nacieszyć ojczyzną – powiedziała pani Natalia.

CZYTAJ  Ale znalazł schowek dla skradzionego pojazdu
POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Keny
13 dni temu

Kto był pierwszym pilotem? Adam bo przeleciał Ewę.

wacek znad Baryczy
13 dni temu

A gdzie feminatywy ostatnio tak modne? nie zostala pilotem tylko pilotka Pani pilot to pilotka 😉 tak jak panie oficer to oficerki

Magda
odpowiada  wacek znad Baryczy
13 dni temu

Pilotka to czapka a oficerki to buty 😉🤣😂

Kinia mumu
13 dni temu

No i nareszcie jakąś miła informacja o sulislawiu, a nie kilka razy pod rząd chciała się wysadzić butla z gazem, pobiła ratowników karetki, dźgnęła córkę nożem, pobity i wywieziony w pole zmarł… ,a tu sukces dziewczyny która dążyła do spełnienia swoich marzeń.
A tak w ogóle zatrudnię pracownika do obory.

Coś nie tak.
14 dni temu

Gratulacje u brawo Ty. Trzeba spełniać swoje marzenia. Brać przyjemność garściami. Ty to potrafisz życzę sukcesów.

Michu13
14 dni temu

Michu13
Szacun

Magda
14 dni temu

Super 👍👍 marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia. Wielkie gratulacje dla Pani

Waldemar Analczyk
14 dni temu

Tez jestem pilotem,mam duzy samolot,ale zapomnialem nazwy,ale jest bardzo duzy.

Beti
14 dni temu

Brawo 👍👍👍

Joasia z UM .
14 dni temu

Czy Beata Klimek odpowie na choćby jedno pytanie w trakcie debaty w Proarcie ??? bo słabiutko to wygląda. Chwalipięta –odpowiadająca poprzez wychwalanie swoich ostatnich 9 lat . ZERO odpowiedzi na pytania z debaty . D N O !!!!!

Mariusz
odpowiada  Joasia z UM .
13 dni temu

Tak, dno. A jak nazwiesz umieszczanie pod artykułem komentarzy nie na temat?

gość n
odpowiada  Mariusz
13 dni temu

tępą propagandą

oo
14 dni temu

Oby Natalce nie przyszło do głowy robić rundkę tym Arbusem nad mostem krotoszyńskim tak jak niedawno ten przychlast od helikoptera!!!

20
0
Napisz co o tym sądziszx