Oszukiwali ostrowski ZUS, ale byli sprytniejsi

W 2023 roku oddział ZUS w Ostrowie Wielkopolskim poddał kontroli zwolnień lekarskich ponad 10 tysięcy osób, z czego pozbawiono prawa do zasiłku lub skrócono okres zasiłkowy prawie 540 osobom, na kwotę prawie 460 tysięcy złotych.

Na mocy ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadza kontrole zwolnień lekarskich na kilku płaszczyznach.

Po pierwsze jest to kontrola zasadności zwolnień lekarskich, tzn. prawidłowości orzekania o czasowej niezdolności do pracy z powodu choroby. Lekarz orzecznik może wówczas przeprowadzić badanie lekarskie ubezpieczonego, skierować go na badanie specjalistyczne przez lekarza konsultanta ZUS, zlecić wykonanie badań pomocniczych, zażądać od lekarza wystawiającego zaświadczenie wyjaśnień, informacji oraz dokumentacji, na podstawie której wystawiono zaświadczenie. Wówczas lekarz może orzec brak czasowej niezdolności do pracy od następnego dnia, tzn. dana osoba może stracić prawo do zwolnienia lekarskiego od następnego dnia.

Po drugie jest to kontrola wykorzystywania zwolnień lekarskich, tzn. sprawdzanie, czy zwolnienie lekarskie wykorzystywane jest w sposób zgodny z przeznaczeniem. Kontrole takie przeprowadzają pracownicy ZUS w miejscu zamieszkania, w miejscu zatrudnienia lub wykonywania działalności przez osobę kontrolowaną. Jeżeli zwolnienie lekarskie wykorzystane zostało niezgodnie z przeznaczeniem, bo np. dana osoba w czasie zwolnienia pracowała u innego pracodawcy, wówczas traci ona prawo do zasiłku za cały okres danego zwolnienia lekarskiego.

Inicjatorem kontroli jest przede wszystkim ZUS a ich powody mogą być różne. Typowanie osób przebywających na zwolnieniach lekarskich odbywa się w sposób losowy, ale także, gdy pracownik ZUS po analizie posiadanej dokumentacji ma wątpliwości co do zasadności wypłaty świadczenia. Działania te zwrócone są między innymi w kierunku osób, które przedstawiają kolejne zaświadczenia lekarskie przeplatane krótkimi okresami zdolności do pracy, bądź w przypadku wątpliwości, czy dana osoba w czasie zwolnienia świadczy pracę lub wyjechała na wakacje.

CZYTAJ  Grand Prix - festiwal filmowy - zapowiedź

Zakład podejmuje działania kontrolne również w przypadku uzyskania informacji i sygnałów zewnętrznych, które poddają w wątpliwość zasadność i właściwe wykorzystanie danego zwolnienia. Inicjatorem kontroli może być zatem sam pracodawca. Jeżeli ma on jakiekolwiek podejrzenia co do prawidłowości orzeczenia o niezdolności do pracy swojego pracownika, czy co do sposobu wykorzystywania zwolnienia przez pracownika, może wystąpić do ZUS o przeprowadzenie kontroli. Istotne jest też to, że płatnicy, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych mogą sami przeprowadzać kontrole wykorzystywania tych zwolnień (kontrolę zasadności zwolnienia lekarskiego przeprowadza ZUS).

– Najczęściej pracownicy ZUS w ramach prowadzonej kontroli stwierdzali, iż osoba w czasie zwolnienia lekarskiego u jednego pracodawcy, pracuje na rzecz drugiego pracodawcy lub też przedsiębiorca w trakcie zwolnienia wykonuje różne czynności związane z własną firmą. Zdarzyło się również, że otrzymaliśmy sygnały od współpracowników, sąsiadów lub krewnych, że na zwolnieniu lekarskim dana osoba wzięła udział w rajdzie rowerowym, festynie, a także wyjechała na wycieczkę lub remontowała mieszkanie – informuje Marlena Nowicka – rzeczniczka prasowa ZUS w Wielkopolsce.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

21 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
po
3 miesięcy temu

ZUS ma być beatyfikowany za liczne cuda.

Bibrus
3 miesięcy temu

Gdzie byliście jak szalała „psia grypa”?

Wanda
3 miesięcy temu

To się zgadza bo sama sąsiadów i rodzinę podpierd…. łam i tego rozpędu sama na siebie doniosłam do ZUS-u

Jadzia
odpowiada  Wanda
3 miesięcy temu

Pani Wando a jak mam miesiączkę i mam 57 lat to mogę iść na L4 bo strasznie boli mnie brzuch i ręczniki podkładam?

ww
3 miesięcy temu

Jak traktujesz innych tak tez będziesz traktowany 🙂

K.
3 miesięcy temu

W rządzie i sądach niech sprawdzają kto tam chory.

Tu jest Polska
3 miesięcy temu

Zus dosyć już ludzi wydymał, składki płacisz a i tak prywatnie musisz iść do lekarza, jedna wielka legalna kilka

Mieszkaniec.
odpowiada  Tu jest Polska
3 miesięcy temu

Ty chyba nie wiesz co to jest ZUS a co ubezpieczenie zdrowotne !

Tu jest Polska
odpowiada  Mieszkaniec.
3 miesięcy temu

Zamilcz jak nie jesteś w temacie

Dominik
3 miesięcy temu

Oni sami dosyć nas oszukują

Ort
3 miesięcy temu

Jak to pięknie się czyta. Co z odpowiedzialnością pracownicy, która nie zastawszy w domu chorego po ciężkiej operacji, ze wskazaniem od kardiologia, że ma chodzić na spacery, bez próby wyjaśnienia nieobecności chorego w domu od razu spowodowała wstrzymanie wypłaty zasiłku. Dla mnie taki pracownik powinien płacić odsetki od kwoty wstrzymanej na ponad miesiąc. Publicznie przeprosić za podejrzenie popełnienia czynu zabronionego i włacić kilka tysięcy na cele społeczne. Pani S jest winna ogromnego zdenerwowania chorego człowieka, który przeszedł operację ratującą życie i był na kilkumiesięcznym zwolnieniu. Myślę, że tak skrzywdzonych osób jest więcej.

Ort
odpowiada  Ort
3 miesięcy temu

Ten minus, to od Pani S? Pozdrawiam

Lexus
3 miesięcy temu

Ebac ZUS całe życie Nas oszukuje

Qwert
odpowiada  Lexus
3 miesięcy temu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Urząd Skarbowy

Czytelnik
3 miesięcy temu

Ojej kapusie

S line
odpowiada  Czytelnik
3 miesięcy temu

Dużo konfi jest w Ostrowie a szczególnie bidusow alkoholików co na rowerze jeżdżą i obserwują

Chlej Argus mocny
odpowiada  S line
3 miesięcy temu

Z tobą na czele, bezrobotny stary kawalerze. A kalike to nawet na trwałą nie stać bo ma fryzurę jak bezdomna z pustostanu, taki burdel na głowie. Stać ją w ogóle na grzebień? Z wyglądu to ona wygląda na chorą psychicznie.

Ostatnio edytowany 3 miesięcy temu by Chlej Argus mocny
Kamienna ABC
odpowiada  Chlej Argus mocny
3 miesięcy temu

Jeszcze raz będziesz megane pisał palcem. Jesteś na kamerce

Terenia
odpowiada  S line
3 miesięcy temu

Tak jest jak mówisz kolego

21
0
Napisz co o tym sądziszx